Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je da širenje koronavirusa još nije ispunilo kriterijume za proglašenje pandemije, ali i upozorila da je pandemija moguća i da države treba da se pripreme.
Do sada je zabeleženo 77.000 slučajeva ljudi zaraženih virusom u Kini i više od 2.000 u drugim zemlja, dok broj smrtnih slučajeva stoji na nešto više od 2.600. Iznenadna pojava slučajeva koronavirusa u Južnoj Koreji, Iranu i Italiji tokom poslednjih nekoliko dana izazvala je strah da epidemija sada postaje pandemija.
Prvi čovek SZO Tedrom Adhanom Gebrejesus rekao je da virus ima potencijal da postane pandemija, ali da to još nije slučaj.
"Naša odluka o tome da li se koristi termin pandemija kako bi se opisala epidemija, bazirana je na procenama geografskog širenja virusa, ozbiljnosti bolesti koju on izaziva i uticaja koji ima na celo društvo", rekao je Tedros.
On kaže da ovo nije pandemija, već serija epidemija u različitim delovima sveta, što zahteva odgovor kako bi se zaustavilo širenje bolesti.
"Moramo se fokusirati na obuzdavanje, dok radimo sve što možemo kako bi se pripremili za moguću pandemiju", kazao je Tedros.
"Ne postoji univerzalni pristup. Svaka zemlja mora da donese sopstvene procene, u svom kontekstu".
Direktor SZO kaže da njegova agencija nastavlja da radi svoju sopstvenu procenu rizika i da nadzire razvoj epidemije, neprestantano. On kaže da postoji nekoliko ključnih mera koje bi zemlje trebalo da preduzmu kako bi zaštitile sebe, odnosno svoje ljude.
Sve zemlje, nastavlja, moraju da zaštite svoje zdravstvene radnike, koji su na prvoj liniji odgovora pred smrtonosnom bolešću. Uz to, moraju se preduzeti koraci kako bi se zaštitili stariji sa lošijim zdravstvenim stanjem, koji su u najvećem riziku da se ozbiljno razbole.
U svetlijem tonu, Tedros kaže da su međunarodni eksperti, koji su istraživali poreklo i evoluciju bolesti u Kini, otkrili da je epidemija bila na vrhuncu između 23. januara i 2. februara. Posle toga, oni kažu da broj slučajeva stabilno opada.
Eksperti kažu da nije bilo promena u strukturi DNK virusa. Smrtnost u kineskoj pokrajini Vuhan, epicentru bolesti, kreće se između dva i četiri odsto, dok je izvan Vuhana manja od jedan odsto.