Bivši predsednik Gruzije Mihail Sakašvili, koji je od 2021. godine u zatvoru u Tbilisiju, osuđen je na dodatnu kaznu od devet godina, pošto je proglašen krivim za proneveru.
Sakašvili, koji je bio na položaju od 2004. do 2013. godine, osuđen je za proneveru 3,3 miliona dolara sredstava koje je prijavio kao službene troškove, a koji su, kako tužilaštvo tvrdi, bili "luksuzna" potrošnja.
U objavi na Eksu (bivši Tviter) posle presude, Sakašvili, koji negira optužbe i tvrdi da su troškovi bili legitimni, nazvao je presudu "skandaloznim slučajem političkog progona".
Sakašvili već služi šestogodišnju kaznu zbog zloupotrebe položaja, pošto je uhapšen 2021. kada se se vratio u Gruziju. Veći deo tog vremena proveo je u zatvorskoj bolnici.
Presude će teći istovremeno, tako da današnja presuda znači da će bivši predsednik ostati u zatvoru do 2030. godine. Njemu se takođe sudi i zbog nezakonitog ulaska u Gruziju 2021. godine, kao i zbog represije nad demonstrantima 2007. godine.
Gruzijska televizija prikazala je pometnju u sudnici pošto je presuda doneta, a pristalice Sakašvilija su sudiju nazvale "slugom" vlade.
Sakašvili, koji je danas duboko polarizovana ličnost, došao je na vlast posle takozvane Ružičaste revolucije, u kojoj je 2003. smenjen režim predsednika Eduarda Ševardnadzea 2003. godine.
Sakašvili je preorijentisao Gruziju prema Zapadu i uveo reforme u javnom sektoru koje su donele brzi napredak u državnoj upravi i ekonomiji južnokavkaske zemlje, koja ima 3,7 miliona stanovnika.
Međutim, poslednji deo njegovog mandata obeležili su autoritarizam, policijska brutalnost i katastrofalni ratom sa Rusijom 2008. godine. Sakašvilijeva stranka Ujedinjenin nacionalni pokret je 2012. godine izgubila izbore od koalicije predvođene Bidzinom Ivanišvilijem, milijarderom koji je i dalje "de fakto" lider Gruzije.
Pošto je napustio funkciju, Sakašvili je prešao u Ukrajinu, gde je kratko bio guverner Odeske oblasti. Vratio se 2021. godine, uprkos tome što je bio osuđen u odsustvu za zloupotrebu položaja, i uhapšen je odmah po dolasku.
Grizijska vladajuća stranka "Gruzijski san" često optužuje sve opozicione stranke, uključujući one koje su kritične prema Sakašviliju, da imaju veze s njim.
Poslednjih godina, Gruzijski san je pojačao represiju protiv opozicije i ponovo približio bivšu sovjetsku republiku Moskvi.