Linkovi

Vrhovni sud podržao zabranu TikToka u Americi


ARHIVA - Vrhovni sud u Vašingtonu, 2. novembra 2024.
ARHIVA - Vrhovni sud u Vašingtonu, 2. novembra 2024.

Vrhovni sud SAD u petak je jednoglasno podržao federalnu zabranu TikToka koja počinje u nedelju, osim ako kineski vlasnik BajtDens ne proda američki deo popularne aplikacije. Sud je zaključio da je pretnja nacionalnoj bezbednosti zbog veza TikToka sa Kinom argument koji nadjačava strahovanja da se organičava sloboda govora 170 miliona korisnika aplikacije u Sjedinjenim Državama.

Trenutno ne izgleda da će doći do prodaje i mada stručnjaci kažu da aplikacija neće samo nestati sa telefona korisnika kada zakon stupi na snagu 19. januara, novi korisnici neće moći da je daunloduju i apdejti neće biti dostupni. To znači da, na kraju, aplikacija neće moći da se koristi, naveo je Sekretarijat za pravosuđe.

Novoizabrani predsednik Donald Tramp, svestan popularnosti TikToka i prisustva sopstvenih 14,7 miliona pratilaca na aplikaciji, želi da pronađe rešenje kako bi TikTok nastavio da radi u Americi. Međutim, istaknuti republikanci u Kongresu kritikuju kineskog vlasnika TikToka što nije pronašao kupca do sada.

Nije sasvim jasno koje opcije ima Tramp kada položi zakletvu u ponedeljak. Zakon dozvoljava pauzu od 90 dana u sprovođenju restrikcija za aplikaciju ako dođe do napretka ka prodaji pre nego što stupi na snagu.

Spor zbog veza TikToka sa Kinom je postao oličenje geopolitičke konkurencije između Vašingtona i Pekinga.

SAD su zabrinute zato što TikTok prikuplja ogromnu količinu korisničkih podataka, uključujući osetljive informacije o njihovim navikama koje bi mogle da padnu u ruke kineske vlade, putem prinude vlasnika da Pekingu preda te podatke. Zvaničnici su takođe upozoravali da su algoritmi koji usmeravaju šta korisnici vide na aplikaciji podložni manipulacijama od strane kineskih vlasti, koji mogu da je koriste da bi uticali na sadržaje na platformi na način koji nije lako otkriti.

TikTok ističe da SAD nisu pružile dokaze da je Kina pokušala da manipuliše sadržajima na američkom delu platforme ili prikupi podatke o korisnicima kroz TikTok.

Zakon je usvojen u Kongresu uz podršku i republikanaca i demokrata, a predsednik Džo Bajden ga je potpisao kao zakon u aprilu.

Bez prodaje koju odobravaju SAD, zakon će zabraniti prodavnicama aplikacija kojima operišu Epl, Gugl i druge kompanije da nudi TikTok počevši od nedelje.

Kompanija BajtDens rekla je da neće prodati TikTok. Međutim, neki investitori su zainteresovani, uključujući Trampovog bivšeg sekretara za finansije Stivena Mnučina i milijardera biznismena Frenka Mekorta.

XS
SM
MD
LG