U proteklim sedmicama stanovnici Nju Džersija i drugih dijelova istočne američke obale prijavili su veliki broj misterizonih dronova na nebu, što je izazvalo špekulacije i zabrinutost oko toga ko i zašto upravlja bespilotnim letjelicama.
Guverner Nju Džersija Fil Marfi i zvaničnici za sprovođenje zakona kažu da se čini da dronovi ne predstavljaju prijetnju javnoj bezbjednosti, ali mnogi državni i lokalni zvaničnici pozivaju na stroža pravila o tome ko može upravljati bespilotnim letjelicama.
Marfi je pisao predsjedniku Džou Bajdenu i tražio da njegova administracija uloži više resursa u istraživanje ovog fenomena. Novoizabrani senator te države, Endi Kim, proveo je četvrtak veče u potrazi za dronovima.
Federalni istražni biro (FBI) je među nekoliko agencija koje istražuju ove slučajeve, a od stanovnika su zatražili da podijele video snimke, fotografije i druge informacije koje možda imaju o dronovima.
Šta stanovnici viđaju u Nju Džersiju?
Desetine svjedoka su prijavili da su vidjeli dronove u Nju Džersiju od početka novembra.
Najprije su bespilotne letjelice primjećene kako lete duž rijeke Raritan, plovnog puta koji napaja rezervoar Raund veli, najveći izvor vode u državi, oko 80 kilometara zapadno od Njujorka.
Ubrzo su zabilježena i viđenja širom države, uključujući u blizini Pikatini arsenala, američkog vojnog istraživačkog i proizvodnog pogona, kao i iznad terena za golf novoizabranog predsjednika Donalda Trampa u Bedminsteru.
Letjelice su takođe nedavno primjećene u priobalnim područjima.
Član predstavničkog doma Kongresa iz Nju Džersija, Kris Smit, rekao je da mu je komandant obalne straže rekao da je desetak dronova tokom vikenda pratilo čamac za spašavanje obalske straže u okrugu Oušn.
Da li su dronovi opasni?
Guverner Marfi je rekao da bespilotne letjelice ne predstavljaju prijetnju, ali nije dao nikakve detalje koji bi to potvrdili.
Bijela kuća je u subotu organizovala razgovora sa novinarima, na kojem su učestvovali zvaničnici FBI-a, Pentagona, Federalne uprave za avijaciju i drugih agencija, s cilje uvjeravanja javnosti da dronovi nisu javna opasnos ili opasnost po nacionalnu bezbjednost.
Neimenovani FBI zvaničnik rekao je da je zabrinutost javnosti razumljiva, ali da misli da su reakcije pomalo pretjerane.
Novoizabrani predsjednik SAD, Donald Tramp, naveo je na svojoj društvenoj mreži da vjeruje da vlasti znaju više nego što govore: "Objasnite javnosti, odmah. U Suprotnom, oborite ih!!!"
Članica države skupštine Nju Džersija Doun Fantašija, koju je informisao Sekretarijat za unutrašnju bezbjednost, kaže da su prijavljeni dronovi bili prečnika do 1,8 metara i da ponekad lete sa isključenim svjetlima. Ovo je mnogo veće od dronova koje obično posjeduju osobe kojima je puštanje bespilotnih letjelica hobi.
Fantašija je takođe rekla da se čini da dronovi izbjegavaju otkrivanje tradicionalnim metodama kao što su helikopter i radio.
Zvaničnici i stručnjaci kažu da neki svjedoci možda zapravo vide avione ili helikoptere, a ne dronove, ili su možda zbunjeni veličinom letjelica koje vide.
“Definitivno postoje veliki dronovi, kao što su poljoprivredni dronovi, ali oni obično nisu vrsta dronova koje vidite da lete u gradskim ili prigradskim područjima”, rekao je u četvrtak Džon Dusler, predsjednik Udruženja za dronove Pensilvanija. Ova organizacija ima oko 350 članova, sa sjedištem u Pitstonu u Pensilvaniji.
Pomalo se pitam da li je to neka vrsta priče o ribi, kada ribari govore da su upecali mnogo veću ribu nego što jesu, kaže Dusler: “Noću je teško vidjeti koliko su dronovi veliki, posebno zato što mogu biti bliže ili dalje od vas. Zaista je teško dobiti tu perspektivu koliko su veliki.”
Ko je poslao dronove?
Vlasti kažu da ne znaju ko upravlja dronovima.
FBI, Sekretarijat za unutrašnju bezbjednost i državna policija istražuju slučajeve viđenja. Vlasti kažu da ne znaju da li se radi o jednom dronu koji je primjećen mnogo puta ili više letjelica leti u koordinisanim naporima.
Na internetu ima mnogo špekulacija, a neki su izrazili zabrinutost da bi dron ili dronovi mogli biti dio zlonamjerne zavjere stranih agenata. Zvaničnici naglašavaju da tekuće državne i nacionalne istrage nisu pronašle dokaze koji bi potkrijepili te strahove.
Dvojica republikanskih kongresmena sa obalnog područja Nju Džersija, Smit i Džef Van Dru, pozvali su vojsku da obori dronove, navodeći kao razlog zabrinutost za bezbjednost.
"Zašto ne možemo oboriti barem jedan od ovih dronova i shvatiti o čemu je riječ", rekao je Smit na konferenciji za štampu.
Šerim okruga Monmaut Šon Golden rekao je da ljudi ne bi trebali uzimati stvar u svoje ruke i pucati na dronove jer bi time prekršili državne i federalne zakone.
Pentagon insistira da dronovi ne predstavljaju prijetnju iz inostranstva.
Portparol Pentagona, general-major Pet Rajder, rekao je u četvrtak da početna procjena vojske, nakon konsultacija sa Sekretarijatom za unutrašnju bezbjednost i Savjetom za nacionalnu bezbjednost, da dronovi nisu stranog porijekla - ostaje nepromijenjena.
Glasnogovornica Pentagona Sabrina Sing kazala je u srijedu da letjelice nisu američke vojne bespilotne letjelice.
Da li su dronovi dozvoljeni u Nju Džersiju?
Letenje dronova za rekreativnu i komercijalnu upotrebu je legalno u Nju Džersiju, ali podliježe lokalnim propisima i propisima Federalne uprave za avijaciju, kao i ograničenjima za letove.
Operateri moraju imati sertifikat Federalne uprave za avijaciju.
Da li su dronovi primjećeni na drugim lokacijama?
Prijavljena su i viđenja u susjednom Njujorku i Pensilvaniji.
U Njujorku je za upravljanje dronom potrebna dozvola, a gradonačelnik Erik Adamas je rekao da grad u istrazi sarađuje sa federalnim zvaničnicima i sa vlastima Nju Džersija.
U petak naveče, piste na Međunarodnom aerodromu Stjuart, oko 100 kilometara sjeverno od Njujorka, bile su zatvorene na oko sat vremena zbog bespilotnih letjelica na tom području.
Dronovi su takođe primijećeni prošlog mjeseca u Britaniji. Američko ratno vazduhoplovstvo je saopštilo da je nekoliko malih bespilotnih letjelica otkriveno u blizini četiri vojne baze u Engleskoj koje koriste američke snage.