Posle svega što je tokom poslednja dva meseca pokušao kako bi smanjio pritisak javnosti, građana i pre svega studenata, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na samom početku 2025. godine uveo u politički rečnik pojam lojalisti, za deo svoje Srpske napredne stranke, koji je spreman da suprotstavi promenama u Srbiji koje studenti traže i spreči dolazak nekih drugih na vlast.
Posle pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i pogibiji 15 ljudi, nezadovoljstvo građana Srbije aktuelnom naprednjačkom vlašću je dobilo sasvim novu dimenziju, a uključivanje i studenata koji traže da institucije obavljaju svoj posao, dovelo je SNS i vrh države u, za njih, potpuno novu situaciju.
Posle svega što su u poslednja dva meseca Vučić i naprednjaci pokušali kako bi smanjili pritisak na sebe, predsednik Srbije je najavio da će otići korak dalje i unutar SNS-a formirati grupu lojalista, kojima je, kako je rekao, cilj da se „naoružani ljubavlju prema otadžbini i svojom hrabrošću suprotstave najgorima u Srbiji".
To krilo, prema njegovim rečima, ima oko 17.000 ljudi, uglavnom muškaraca koji su proruski orijentisani i "pomalo ekstremnih stavova", i kako je naglasio, tu najodaniju grupaciju unutar SNS-a ne čine batinaši, "već ljudi koji imaju svoje principe".
Uz mnogo teških reči, kao što je bila rečenica da su se lojalisti u crkvi "krvlju zakleli" na odanost, Vučić je, gostujući na TV Prva rekao i da je reč o "tvrdim momcima, čiji stavovi su pomalo ekstremni".
Pre samog Vučića, pojam „lojalista“ uveo je u javnost prorežimski tabloid „Informer“, u kojem je objavljeno da je i njihov glavni i odgovorni urednik Dragan J. Vučićević pozvan na sastanak "sa grupom istaknutih funkcionera Srpske napredne stranke koji sebe definišu kao 'lojaliste'".
U izjavi na TV Informer, on je rekao da je reč o ljudima koji su"ekstremisti po tome da misle da neke stvari koje se dešavaju ne treba da se dešavaju".
Za narodnog poslanika SNS-a i advokata Vladimira Đukanovića „priča o lojalistima SNS-a je nešto najlepše što se dogodilo u toj stranci“.
„Da, postojimo i tek ćemo postojati. Borimo se naoružani ljubavlju prema otadžbini i našoj SNS, idejama i vrednostima za koje se zalažemo“, poručio je Đukanović u objavi na mreži X.
Sa druge strane, oni u Srbiji koji ne dele vrednosti SNS-a, vide u takvim najavama strah naprednjaka kao posledicu aktuelne situacije u Srbiji i sve veći pritisak koji se vrši na vlast i institucije da rade svoje posao.
Beogradski advokat Jovan Rajić smatra da su takve poruke Vučić i njemu naklonjeni članovi SNS-a izbacili vrlo ciljano:
„Taj način na koji je to saopštio i to kako je rekao, to je onako pomalo zvučalo preteće, jer je tu upotrebio neke reči koje su vrlo indikativne, recimo da su oni spremni da idu do kraja, da su se oni krvlju zakleli. Dakle, pominjanje krvi u bilo kom kontekstu nije slučajna poruka i nisu slučajno birane reči. U suštini, ja mislim da je to više bilo upućeno kao neka pretnja, kao ono par dana pre toga za Kobre, da one mogu da izađu na ulicu i razbacaju studente za 6-7 sekundi“, kaže Rajić i ocenjuje da se predsednik Srbije nalazi u prilično nelagodnoj situaciji, da se ne oseća se prijatno i komforno i da ne može da kontroliše događaje.
„To je njemu nelagodna situacija, jer do sada više od decenije kontroliše apsolutno sve, svaku vest koja se pojavljuje i izbacuje je u onom trenutku kada on hoće. Sada to više slučaj, tako da mislim da ta poruka dolazi iz te njegove nelagode u kojoj se trenutno nalazi“, objašnjava sagovornik Glasa Amerike i naglašava da je ova vrsta poruke upućena pre svega njegovim protivnicima:
„Ova konkretno poruka mislim da je namenjena građanima koji protestuju, studentima, profesorima, svima ostalima, jer on je praktično tu saopštio da postoji 17 hiljada nekih ljudi, koji su spremni da do kraja brane njegovu vlast. To se bukvalno tako čita na osnovu onoga što je on rekao, tako da mislim da je to jedna vrsta zastrašivanja“.
Za razliku od Rajića, sociolog i prvi čovek organizacije „Birodi“ Zoran Gavrilović smatra da se ovakvim porukama doskorašnji predsednik SNS-a, koji je podneo ostavku na to mesto, pre svega obraća svojim partijskim drugovima i da im poručuje da je tek delimično zadovoljan njima.
„Jer ako neko priča o lojalistima znači da postoje i nelojalisti, odnosno deo stranke koji se u ovih 12 godina okrenuo sebi, korupciji i pravljenju mogućnosti da sutra kada dođe do promene vlasti pređu na drugu stranu“, smatra Gavrilović i podseća da je vrlo problematična izjava o postojanju tajnih društava, što, kako kaže, po zakonima Srbije nije dozvoljeno.
Prema njegovom mišljenju, stvaranje lojalističke opcije unutar SNS-a je počelo 2017. godine, posle mini pobede nad Tomislavom Nikolićem, i da je tek nedavno postavio Miloša Vučevića na čelo stranke:
„Aleksandar Vučić je oktroisao Miloša Vučevića kao svog naslednika. SNS je stranka koja ima u svom statutu način kako se bira predsednik stranke - Vučić nije hteo ni da dozvoli izbor nekoga ko ne bi bio pod njegovom kontrolom, odnosno nekog ko ne bi bio oktroisan od njega, nego je nametnuo Vučevića. Tako da je SNS zapravo slika Srbije - znači umesto da je Srbija demokratska država u kojoj postoji SNS kao demokratska stranka, što po statutu formalno jeste, mi imamo - imamo ličnu vlast u kojoj je SNS alat za legitimizaciju te lične vlasti. I u okviru toga se pravi taj lojalistički pokret koji je neka vrsta etičke milicije“, kaže Gavrilović u izjavi za Glas Amerike.
Advokat Rajić smatra da posle svega što se dogodilo posle 1. novembra, Aleksandar Vučić pokušava da nađe pravu strategiju protiv svojih protivnika, a pre svega protiv studenata sa kojima se, kako kaže, sve teže bori:
„I ako gledate šta izjavljuje - on svaki put ide u nekom različitom smeru. Čas je nervozan, čas je pomirljiv, čas pruža ruku opoziciji, čas ih naziva 'žutim ološem', čas govori da će studente da razbaca, pa onda kaže studenti treba da uče, pa treba da se jave za stanove. Dakle, on menja strategiju iz dana u dan da bi video i verujem da to meri na dnevnom nivou istraživanja, da bi video šta 'radi', šta prolazi. I kod njegovog biračkog tela, i kod studenata kako da ih umiri. I mislim da za sada ne pronalazi način i mislim da on vrlo dobro zna“, ističe Rajić i podseća da je Vučić u vrlo kratkom vremenu dva puta prisustvovao sednici vlade, gde kako kaže, drži slovo, daje savete premijeru, postrojava ministre i „svakodnevno izlazi iz svojih ustavnih ovlašćenja“:
„On više nije ništa, on nije predsednik partije, on nije predsednik vlade, on ima protokolarnu funkciju predsednika republike sa sedam ovlašćenja koja su propisana ustavom. Kada bi ova zemlja bila demokratska, i kada bi se u toj zemlji držali zakona i ustava, on bi dodeljivao ordenje i sablje kada je Nova godina, išao bi u protokolarne posete liderima drugih država. Umesto toga, on je praktično kidnapovao državu“, i ističe da je na taj način izvršen državni udar i da se jedna po jedna ubijaju institucije u Srbiji.
Na kraju, Zoran Gavrilović ocenjuje da studenti prosto sprovode program SNS-a sa kojim je ova stranka dobila izbore 2012. godine i u kom stoji da će se SNS kada dođe na vlast boriti za vladavinu prava, ustavnost i integritet institucija:
„SNS je odavno odustao od svog programa i mislim da studenti u stvari podsećaju šta treba SNS da radi kao politička stranka. Sa druge strane ja mislim da su faktički studenti sveli Vučića na ustavni okvir i prosto mu pokazuju šta su njegova ustavna ovlašćenja. Studenti imaju svoju priču koja ima svoj pravni osnov, imaju društvenu potrebu da Srbija postane demokratska država. A to znači da postoji vladavina prava, a to znači da postoji integritet institucija i da postoji slobodna javnost. I ovo što studenti rade jeste u stvari borba za demokratski Srbiju“, kaže na kraju Zoran Gavrilović.