Sjedinjene Države i Japan potpisaće novi sporazum o saradnji u oblasti odbrane kako bi se suprotstavili novim bezbednosnim pretnjama, uključujući hipersonične i svemirske sposobnosti, rekao je u četvrtak američki državni sekretar Entoni Blinken.
Ministri spoljnih poslova i odbrane Sjedinjenih Država i Japana sastali su se virtuelno da razgovaraju o jačanju bezbednosnih veza usred fokusa na ulozi Japana u rastu tenzija zbog Tajvana i severnokorejskih raketnih pretnji.
Blinken je rekao da američko-japanska alijansa "ne samo da mora da ojača alate koje imamo, već i da razvije nove", navodeći kao razlog jačanje ruske vojske protiv Ukrajine, "provokativne" akcije Pekinga u vezi sa Tajvanom i najnovije lansiranje rakete Severne Koreje.
Severna Koreja je ove nedelje ispalila "hipersoničnu raketu" koja je uspešno pogodila metu, saopštila je njena državna novinska agencija.
Rusija, Kina i Sjedinjene Države takođe se utrkuju da naprave hipersonično oružje koje ekstremna brzina i manevrisanje čine teškim za uočavanje i blokiranje raketama presretačima.
"Pokrećemo novi sporazum o istraživanju i razvoju koji će našim naučnicima, našim inženjerima i menadžerima programa olakšati saradnju na novim pitanjima vezanim za odbranu, od suprotstavljanja hipersoničnim pretnjama do unapređenja svemirskih sposobnosti", rekao je Blinken na otvaranju sastanka.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin rekao je da će sastanak pomoći u postavljanju okvira za budućnost bezbednosnog saveza, uključujući misije u razvoju koje će "odraziti rastuću sposobnost Japana da doprinese regionalnom miru i stabilnosti".
Dok njegove susedne zemlje testiraju hipersonične rakete, Japan radi na elektromagnetnoj tehnologiji šinskog topa "rejlgan" (railgun) za ciljanje tih projektila.
Vlada japanskog premijera Fumija Kišide prošlog meseca je odobrila rekordnu potrošnju na odbranu, sa 10. uzastopnim godišnjim povećanjem u 2022.
Najviši japanski zvaničnici rekli su da je razvoj sposobnosti za napad na baze neprijatelja opcija koju treba razmotriti za jačanje odbrane, ali neki stručnjaci kažu da bi takav potez mogao naići na prepreke kao što je linija pacifizma u unutrašnjoj politici.
Japanski ministar spoljnih poslova Jošimasa Hajaši rekao je svojim američkim kolegama da se međunarodna zajednica suočava sa izazovima, uključujući "jednostrane nagrizajuće pokušaje da se promeni status kvo, zloupotrebu nepravednog pritiska i širenje autoritarnih režima".
Dve nacije će takođe potpisati novi petogodišnji sporazum koji pokriva nastavak baziranja američkih trupa u Japanu, rekao je Blinken, u sporazumu u kojem je Japan rekao da je pristao da plati 9,3 milijarde dolara za deo izdržavanja američkih snaga u Japanu tokom pet godina.