Linkovi

Bajden u poseti fabrici za izradu čipova u Arizoni


ARHIVA - Predsednik SAD Džo Bajden drži poluprovodnik tokom govora u sobi za državne večere u Beloj kući, u Vašingtonu, 24. februara 2021.
ARHIVA - Predsednik SAD Džo Bajden drži poluprovodnik tokom govora u sobi za državne večere u Beloj kući, u Vašingtonu, 24. februara 2021.

Predsednik Sjedinjenih Država Džo Bajden putuje u utorak u Arizonu da poseti fabriku kompjuterskih čipova i istakne poziciju te države u nastajanju američkog ekosistema poluprovodnika.

Bajden će posetiti fabriku Tajvanske kompanije za proizvodnju poluprovodnika (Taivan Semiconductor Manufacturing Co. - TSMC) u severnom Finiksu. On će obići fabriku i podsetiti na svoj ekonomski plan i "proizvodni bum" koji je izazvao, rekla je sekretarka za štampu Bele kuće Karin Žan Pjer, tokom brifinga u ponedeljak.

TSMC je najveći svetski proizvođač poluprovodnika.

U avgustu je Bajden potpisao Zakon o čipovima i nauci, meru čiji je cilj da se suprotstavi ogromnim kineskim subvencijama tamošnjoj industriji čipova. Uključuje oko 52 milijarde dolara za finansiranje američkih kompanija za proizvodnju čipova, koji se koriste u tehnologiji - u pametnim telefonima, električnim vozilima, uređajima i sistemima naoružanja.

Arizona je među državama koje pokušavaju da privuku federalna sredstva.

Predsednik će biti na licu mesta u Finiksu kako bi proslavio montažu prve mašine u fabrici TSMC, što je trenutak kada je zgrada spremna za useljenje proizvodne opreme.

Projekti u regionu otvaraju hiljade novih radnih mesta, uključujući TMSC postrojenje u severnom FIniksu, tehnološku firmu Intel koja se širi jugoistočno od grada i dobavljače iz celog sveta koji dolaze.

Arizona Aims to Become a Semiconductor Powerhouse
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00

Čista soba od 3.700 kvadratnih metara na obližnjem Univerzitetu Arizona stejt u Tempeu pomaže da se zadovolje potrebe radne snage rastućeg sektora poluprovodnika u Arizoni. Tamo studenti, kompanije i startapovi rade na hardverskim inovacijama.

Sa 30.000 studenata inženjerstva, država Arizona je dom najvećeg inženjerskog koledža u zemlji i pokretač u zadovoljavanju potražnje sledeće generacije.

"Zakon o čipovima i nauci je prilika koja se pruža jednom u životu. Ovo je trenutak. Ovo je trenutak za izgradnju sposobnosti, infrastrukture, stručnosti", rekao je nedavno za Glas Amerike Kajl Skvajers, dekan inženjerskih škola na državnom univerzitetu u Arizoni. "Vraćamo ovu sposobnost u SAD. Morate imati spremnu radnu snagu da se angažuje".

Novinarka Glasa Amerike Mišel Kvin učestvovala je u pisanju ovog izveštaja.
XS
SM
MD
LG