U Siriji su u petak sahranjene desetine ljudi ubijenih u napadu dronovima na ceremoniju dodele diploma na vojnoj akademiji u regionu Homsa prethodnog dana, u jednom od najkrvavijih napada na vojsku u više od 12 godina građanskog rata.
Napad je izveden nekoliko minuta nakon što je ministar odbrane Ali Mahmud Abas otišao. U Siriji je proglašena trodnevna žalost.
Niko još nije preuzeo odgovornosti za napad. Sirijska ministarstva odbrane i spoljnih poslova okrivili su terorističke grupe, ne precizirajući o kojim grupama je reč, i obećali da će odgovoriti "punom snagom".
U petak ujutro, kovčezi sa žrtvama prekrveni sirijskom zastavom ispraćeni su iz vojne bolnice u Homsu.
"Moja majka je dolazila da slavi zbog mene kao da je dolazila na moje venčanje", rekao je Jaser Mohamed, novi oficir koji je preživeo napad - ali čija majka nije.
"Bili smo srećni, slikali smo se, a onda odjednom... ovo je tako težak dan i tako ogromna tragedija", rekao je Rojtersu, gušeći se od suza dok je govorio.
Sirijsko ministarstvo zdravlja saopštilo je da je ubijeno 89 ljudi, uključujući 31 ženu i petoro dece. Sirijska opservatorija za ljudska prava, koja izveštava o sirijskom sukobu, procenila je da je broj žrtava iznad 120.
Sirijske vladine trupe su tokom cele noći i do ranih jutarnjih sati u petak granatirale teritoriju pod kontrolom pobunjenika u severnim provincijama Idlib i Alep, saopštila je Opservatorija i grupa civilne odbrane poznata kao Beli šlemovi, koji deluju u oblastima koje kontroliše opozicija.
Najmanje 12 civila je ubijeno u tom bombardovanju, navodi Opservatorija. Vlasti su otkazale grupne molitve petkom, strahujući da bi džamije mogle biti napadnute.
Napad bez presedana
Udar izveden u četvrtak predstavlja do sada neviđenu upotrebu bespilotnih letelica protiv vladinih snaga u ratu, koji je počeo protestima protiv predsednika Bašara al Asada 2011. i prerastao u sukob u kome je ubijeno na stotine hiljada ljudi, dok su milioni raseljeni.
U junu je dronom napadnut Asadov rodni grad Kardahu u provinciji Latakija. Ali napad u četvrtak koji je uključivao eskadrilu dronova predstavlja najsmrtonosniju i najkoordiniraniju upotrebu tog oružja protiv vladinig snaga.
Pobunjenici su već 2018. koristili bespilotne letelice kućne izrade, za udare na priobalnu vazdušnu baze Hmeimim u kojoj su ruske snage u Siriji, rekao je istraživač Vim Zvajnenburg za Rojters.
Asad se uveliko oslanja na vojnu podršku Rusije, Irana i milicija koje podržava Teheran tokom rata, nakon što je sirijska vojska bila poražena na početku sukoba. Rusija je pomogla u naporima za jačanje sirijske vojske.
Ruski predsednik Vladimir Putin uputio je u petak saučešće Asadu, opisujući napad kao "divljački", prenosi sirijska državna novinska agencija SANA.
Vojna akademija u Homsu jedna je od najstarijih u Siriji i svi oficiri u kopnenim snagama diplomiraju na njoj. Sveži diplomci smatraju se važnom zalihom mlađih oficira, koji su ozbiljno nedostajali nakon više od decenije brutalnog rata.
Napadi dronova i na postrojenja SDF-a
Takođe u četvrtak, bespilotnom letelicama su napadnuta naftna postrojenja, elektro-mreža i brana u provincijama Hasakeh i Kamišli na severoistoku Sirije, pod kontrolom Sirijskih demokratskih snaga (SDF), koje uživaju podršku SAD.
Lokalne vlasti su saopštile da je u bombardovanju poginulo šest boraca SDF-a i dva civila.
Portparol Ujedinjenih nacija rekao je da je generalni sekretar Antonio Gutereš "duboko zabrinut zbog napada dronom na ceremoniju povodom dodele diploma na vojnoj akademiji u Homsu" i "duboko zabrinut zbog izveštaja o uzvratnom granatiranju na više lokacija u severozapadnoj Siriji i novim izveštajima o žrtvama".
Portparol je takođe pozvao sve strane da zaštite civile, rekavši da Gutereš "snažno osuđuje svako nasilje u Siriji i poziva sve strane da poštuju svoje obaveze prema međunarodnom pravu".