Severnokorejski lider Kim Džong Un doputovao je u utorak u Rusiju na sastanak sa predsednikom Vladimirom Putinom, u očekivanju da će jedan drugome pružiti veću podršku u eskalaciji sukoba sa Zapadom.
Očekuje se da će Kim tražiti rusku ekonomsku pomoć i vojnu tehnologiju u zamenu za municiju koja će se koristiti u ruskom ratu u Ukrajini.
Severnokorejska državna novinska agencija KCNA saopštila je da se Kim u nedelju popodne ukrcao u voz za Rusiju, u pratnji članova vladajuće stranke, vlade i vojske.
U Vašingtonu, iz Stejt Departmenta su poručili da bi bilo kakav dogovor Rusije i Severne Koreje o prodaji oružja predstavljao kršenje brojnih rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
"Naravno da smo agresivno sprovodili naše sankcije protiv entiteta koji finansiraju ratne napore Rusije. Nastavićemo da ih sprovodimo i nećemo oklevati da uvedemo nove sankcije ako bude potrebno“, rekao je portparol Stejt departmenta Metju Miler tokom brifinga sa novinarima.
Posle decenija komplikovanih i promenljivih odnosa, Rusija i Severna Koreja su se zbližile nakon invazije Moskve na Ukrajinu 2022. Ti odnosi su vođeni Putinovom potrebom za ratnim zalihama i Kimovim naporima da pojača partnerstva sa tradicionalnim saveznicima, Moskvom i Pekingom, dok pokušava da izađe iz diplomatske izolacije.
Vojska Južne Koreje da je voz ušao u Rusiju u utorak rano ujutru, rekao je Jeon Ha Gju, portparol južnokorejskog ministarstva odbrane, ne objašnjavajući kako su došli do te informacije. Ruske novinske agencije citirale su portparola Kremlja Dmitrija Peskova koji je potvrdio da je Kim ušao u Rusiju i izvestile da je njegov voz prešao reku Razdolnaja, severno od Vladivostoka.
Zvaničnici identifikovani na fotografijama severnokorejskih državnih medija mogu da ukažu na to šta bi Kim mogao da traži od Putina i šta bi on bio spreman da pristane.
Kim je očigledno u pratnji Jo Čun Rionga, zvaničnika vladajuće stranke zaduženog za politiku municije koji se pridružio lideru u nedavnim obilascima fabrika za proizvodnju artiljerijskih granata i projektila, tvrde vlasti Južne Koreje.
Severna Koreja možda ima desetine miliona artiljerijskih granata i raketa napravljenih na osnovu sovjetske tehnologije i to oružje bi moglo da pomogne ruskoj vojsci u Ukrajini, kažu analitičari.
Na fotografijama su takođe identifikovani Pak Tae Song, predsednik severnokorejskog komiteta za svemirsku nauku i tehnologiju, i mornarički admiral Kim Mjong Sik, koji su povezani sa naporima Severne Koreje da nabave špijunske satelite i podmornice sa balističkim projektilima sposobnim da nose nuklearne bojeve glave.
Eksperti kažu da bi se Severna Koreja borila da stekne takve sposobnosti i bez spoljne pomoći, iako nije jasno da li bi Rusija delila tako osetljive tehnologije.
Analitičari kažu da bi Kim Džong Un takođe mogao da traži preko potrebne energente i zalihe hrane. Zamenik ministra spoljnih poslova Andrej Rudenko rekao je da bi Rusija mogla da razgovara o humanitarnoj pomoći sa severnokorejskom delegacijom, prenose ruske novinske agencije.
U Kimovoj delegaciji verovatno su i njegov ministar spoljnih poslova Čoe Sun Hui i njegova dva najviša vojna zvaničnika, maršali korejske narodne armije Ri Pjong Čol i Pak Džong Čon.
Putin je u ponedeljak doputovao u istočni grad Vladivostok kako bi prisustvovao međunarodnom forumu koji traje do srede. Putinov prvi sastanak sa Kimom održan je 2019. u tom gradu, koji se nalazi oko 680 kilometara severno od Pjongjanga.
Peskov je rekao da će se Putin i Kim sastati posle foruma u Vladivostoku, ali u izveštajima nije precizirano kada i gde. On je dodao da će biti organizovan i ručak u Kimovu čast.
Putin je na forumu u utorak govorio o ekonomskom razvoju na ruskom Dalekom istoku, ali nije pomenuo Kima u prvom obraćanju na plenarnoj sednici foruma. Ranije je moderatorima foruma rekao da Rusija razvija oružje zasnovano na "novim principima", ali nije izneo detalje.
Podaci sa sajta FlightRadar24.com, koji prati letove širom sveta, pokazuju da je Antonov An-148 kompanije Er Korjo poleteo iz Pjongjanga u utorak i leteo oko sat vremena do Vladivostoka. Nacionalna avio-kompanija Severne Koreje tek je nastavila sa međunarodnim letovima nakon što je prizemljena tokom pandemije Kovida 19. Postojale su spekulacije da bi Severna Koreja mogla da koristi avion kako bi njime otputovalo pomoćno osoblje.
Kim po prvi put putuje u inostranstvo posle pandemije, tokom koje je Severna Koreja uvela stroge granične kontrole, duže od tri godine.
Lim Su-suk, portparol južnokorejskog ministarstva spoljnih poslova, rekao je da Seul održava komunikaciju sa Moskvom dok pažljivo prati Kimovu posetu.
"Nijedna država članica UN ne bi trebalo da krši sankcije Saveta bezbednosti nametnute Severnoj Koreji tako što će se baviti ilegalnom trgovinom oružjem i svakako ne sme da se uključi u vojnu saradnju sa Severnom Korejom koja podriva mir i stabilnost međunarodne zajednice", rekao je Lim tokom brifinga.