Severna Koreja izvela je u utorak još jedan raketni test, treći u poslednjih mesec dana. Do lansiranja je došlo nekoliko minuta pre nego što je severnokorejski ambasador govorio u Ujedinjenim nacijama, gde je optužio Južnu Koreju za neprijateljstva.
Sever je raketu lansirao raketu prema moru sa svoje istočne obale u utorak oko 6:40 po lokalnom vremenu, saopštila je južnokorejska vojska koja nadgleda takva lansiranja.
Japanski zvaničnici odbrane rekli su da se čini da je testirana jedna balistička raketa.
Vojska Južne Koreje saopštila je da se za raketu "pretpostavlja da je kratkog dometa" i da je lansirana iz Mupiong-Rija u severnoj pokrajini Jagang. To je isto područje sa kojeg je Sjeverna Koreja lansirala interkontinentalnu balističku raketu u julu 2017.
Otkako je ponovo započela sa lansiranjem balističkih raketa 2019. godine, Severna Koreja je obično lansirala dva projektila odjednom. Većina tih lansiranja uključivala je projektile kratkog dometa, mnoge iz sistema koji mogu lansirati više oružja odjednom.
Pojedinačno lansiranje moglo bi ukazivati na raketu većeg dometa, spekulisali su neki odbrambeni analitičari, iako nema dokaza da je to tačno. Sever obično ne objavljuje detalje testova svog naoružanja do sledećeg jutra u državnim medijima.
Vest o lansiranju stigla je dok je ambasador Severne Koreje u Ujedinjenim nacijama održao govor na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku. U svom govoru, severnokorejski ambasador u UN Kim Song branio je napredovaje u razvoju nuklearnih projektila svoje zemlje, nazivajući to odgovorom na "neprijateljsku politiku" Sjedinjenih Država i Južne Koreje.
"Niko ne može da ospori pravedno pravo na samoodbranu (Severne Koreje) - da razvija, testira, proizvodi i poseduje oružane sisteme ekvivalentne onima koje poseduju ili razvijaju" Sjedinjene Države i Južna Koreja, rekao je Kim.
Severnokorejski ambasador je takođe osudio prisustvo američkih trupa u Južnoj Koreji i nedavne vojne vežbe SAD-a i Južne Koreje.
Nije jasno da li je test projektila namerno vremenski usklađen sa govorom u Ujedinjenim nacijama. Međutim, analitičari su rekli da je značajno to što se lansiranje događa nekoliko dana nakon što je Severna Koreja nagovestila da je otvorena za dijalog sa Južnom Korejom.
"Severna Koreja pribegava emocionlnoj uceni kao poluzi, naizmenično provocirajući i šarmirajući - posebno Južnokorejce", rekla je Džejn Li, viša saradnica u Vilson centru sa sedištem u Vašingtonu.
Kim Io Džong, moćna sestra severnokorejskog lidera Kim Džong Una, rekla je u nedelju da je Sever otvoren za međukorejski samit i proglašavanje formalnog kraja Korejskog rata, ako Južna Koreja prvo okonča svoju "neprijateljsku politiku" i "dvostruke standarde" prema Severu.
Njeni komentari dati su kao odgovor na prošlonedeljni govor južnokorejskog predsednika Mun Đae Ina, koji je ponovio svoj poziv za okončanje rata, što je simboličan korak za koji postoji nada da će potaknuti napredak u širim mirovnim pregovorima.
"Južnokorejci su poslednjih nekoliko nedelja primili nekoliko šamara, od raketnih testova osmišljenih da stvore osećaj napetosti praćenih tračcima nade, da bi zatim te nade ponovo bile ugušene tišinom i provokacijom. To je geslajting ('pravljenje drugog ludim'), a Severnokorejci su stručnjaci pri korišćenju ove emocionalne manipulacije za stvaranje osećaja neizvesnosti i anksioznosti u Seulu", rekla je Li.
"To će biti test odlučnosti Seula da ostane postojan i da primeni principijelnu diplomatiju, kao i strpljenje", dodala je ona.
Ranije ovog meseca Severna Koreja je iz voza lansirala dve balističke rakete kratkog dometa. Rakete su pale u vode isključive ekonomske zone Japana. Dva dana pre toga, Sever je izveo lansiranje krstarećih raketa dugog dometa. Oba testa su koristila tehnologiju koja je Sjedinjenim Državama i drugima otežala praćenje, otkrivanje i odbranu od raketnog arsenala Severne Koreje.
Južna Koreja je takođe razvijala i testirala svoju novu tehnologiju balističkih projektila. Ranije ovog meseca, Jug je postao tek sedma zemlja koja je uspešno testirala balističku raketu lansiranu podmornicom.