Kraj afere “Banana” ili okidač za vanredne izbore, aktuelno je pitanje posle objave kompromitujućih snimaka ministra Ivice Dačića i Rodoljuba Radulovića, zvanog Miša Banana, nedavno u bekstvu osuđenog člana narko-kartela Darka Šarića? Iako je utisak da premijer Srbije Aleksandar Vučić nastoji da umanji tenzije, sve su glasniji pozivi njegovih stranačkih kolega da od Dačića treba dići ruke.
Nakon kulminacije i peripetije deluje da afera “Snimak” dolazi do svog raspleta. Najavio ga je premijer Srbije Aleksandar Vučić, obelodanivši da 2013. kada je istraga vođena, nije bilo dokaza za podizanje optužnice protiv Ivice Dačića.
Političar koji je danas glavni Vučićev koalicioni partner, ministar spoljnih poslova Srbije i aktuelni predsedavajući OEBS-a, ponovo je na udaru posle objavljivanja snimaka njegovih sastanaka sa Rodoljubom Radulovićem, u Srbiji osuđenog na 11,5 godina zatvora zbog šverca droge narko kartela Darka Šarića.
“U institucionalno perfektnoj perfektnoj, savršeno čistoj proceduri, tužilac Saša Ivanić u saradnji sa Miljkom Radisavljevićem podiže optužni predlog protiv četiri osobe. To je gospodin Radulović – gospodin Banana, Branko Lazarević, šef kabineta Ivice Dačića, gospodin Garo i gospodin Štrbac, za podizanje optužnice ili optužnog predloga protiv gospodina Dačića nije bilo dokaza”.
Javnosti je saopštio Vučić posredstvom državne televizije stavljajući se u ulogu tužilaštva koje se od ponedeljka, kada su snimci objavljeni nije oglašavalo, iako je, kako smo čuli od premijera, zaključilo taj slučaj. Svoj stav izrekao je posle sastanka sa Dačićem o čemu nije iznosio noikakve detalje.
Dejan Vuk Stanković, politički analitičar, kaže za naš program da Vučićevi potezi, osim što su pokazatelji velike institucionalne slabosti, ukazuju i da je Dačića delimično uzeo u svoju zaštitu.
“Tužilac koji je po zakonu nadležan da se oglasi o ovom slučaju to ne čini ni na koji način. Stvar prebacuje na ravan politike, pa onda premijer objašnjava ima li ili nema elemenata krivičo-pravne odgovornosti. Ako posmatrate Vučićeve iskaze o Dačiću ima tu dosta perfekta. Jedino što je u budućem vremenu izrekao je da će Dačić biti domaćin završne konferencije OEBS-a u decembru. Ali nije rekao da će ostati po svaku cenu u koaliciji, niti da je isključena mogućnost vanrednih parlamentarnih izbora. Samo je rekao da u ovom trenutku nije doneo konačnu odluku”, smatra Dejan Vuk Stanković.
Pre samo dva dana javnost je od Nebojše Stefanovića, ministra policije i jednog od potpredsednika Srpske napredne stranke, dobila potpuno suprotne informacije od onoga što je izrekao Aleksandar Vučić, kada je u četvrtak, čini se, zaključio ovaj slučaj.
“Istraga je u rukama Tužilaštva i sledeći potez je na njima. Što se mene tiče ne bih ništa više dodavao. Sve ostalo što budem imao reći ću na Predsedništvu stranke u petak. To je stvar koja treba da se rasčisti”, rekao je Stefanović.
Kako je moguće da kao najviše rangirani funkcioner u ministarstvu unutrašnjih poslova Stefanović nije znao da je istraga zaključena? Pitali smo to Filipa Švarma, odgovornog urednika u nedeljniku “Vreme”.
“Nije to prvi put da naizgled visoki kadrovi Vlade i SNS-a govore jedno, a onda svi čekaju Vučićevu odluku. Naprosto reč je o podgrijavanju temperature i dizanju pažnje javnosti. Jer čitava javnost je onda u strepnji šta će reći Vučić. Pa će on reći ovo ili ono. To je na neki način, kako vidim, ustoličavanje Vučića kao jedinog i vrhovnog arbitra u svemu onome što se dešava u državi”, smatra Švarm.
Čitav ovaj slučaj propratilo je medijsko prepucavanje preraslo u pretnje tužbom i kontratužbom bivših koalicionih partnera Ivice Dačića i Borisa Tadića, nekadašnjeg predsednika Srbije, danas lidera Nove demokratske stranke, jedne od stranaka rascepkane opozicije.
Osim toga, na Dačića su se obrušili već pomenuti Nebojša Stefanović i Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade i takođe visoka funkcionerka naprednjaka. Ona mu je poručila da neće pobeći od odgovornosti zbog, kako je navela, sastajanja sa kriminalcima i saradnicima narko-mafije. Delimičnu podršku Dačić pak dobio od Tomislava Nikolića, predsednika Srbije.
Podizanje tenzija u javnosti otvara i pitanje kome je u interesu čitava ova afera i može li ona biti i posledica unutarpartijskih previranja u redovima Srpske napredne stranke.
„Sigurno je da u ovom trenutku Vladi Srbije ne treba afera. I to posebno ona koja može da ima opasne medijske, političke i moralne implikacije na njen sastav. Nije dobro da polazište politilčih polemika bude ovakav kontroverzan slučaj. Moguće je da postoje ljudi u SNS-u, da li je to čitava stranka ili samo deo, kojima bi odgovaralo da se Dačićeve nepodopštine iz nekog prethodnog perioda koriste kao neka vrsta alibija za raskidanje i raspisivanje izbora. Kome je zaista ovo bilo u interesu i ko je profitirao, a ko izgubio od svega ovoga, videćemo krajem septembra kada dobijemo rasplet priče idemo li na vanredne izbore“, smatra Dejan Vuk Stanković.
Iako deluje da je na aferu „Banana“ stavljena tačka novinar Filip Švarm u to nije toliko uveren. On podseća da je tako delovalo i prvih meseci 2013. kada je obelodanjeno da se Dačić, tadašnji premijer i ministar policije, susretao sa Radulovićem. Tada su u javnost prvi put procurile informacije o njihovim sastancima tokom 2008. i 2009. godine.
„Kao što je već jednom izbila pa nestala. Sad je ponovo izbila i još se nije završila. Vjerovatno će biti povučena, ali će u određenom političkom trenutku ponovo izbiti na scenu. Mislim da je u interesu Vučića i SNS-a, odnosno da budem konkretan Vučića i njegovog načina vladanja Srbijom. Ovo je još jedan od načina koji pokazuju koliko se Dačić i SNS mogu ucjenjivati i disciplinirati. Svaki put kada postoji neka potreba da se Dačić, da tako kažem, stavi na svoje mjesto, da mu se potkrešu ambicije, uvijek se može potegnuti afera „Banana“ ili neka druga. Mislim da je Dačić jako dobro svejstan toga“, zaključuje Filip Švarm odgovorni urednik nedeljnika „Vreme“.