Američki Senat odbacio je sve optužbe u okviru procesa opoziva sekretara za unutrašnju bezbjednost Alehandra Majorkasa, čime su okončani napori republikanaca u Predstavničkom domu da smijene člana kabineta predsjednika Džo Bajdena zbog situacije na granici SAD i Meksika.
Glasanjem da se optužbe odbace, suđenje Majorkasu u Senatu je završeno prije iznošenja argumenata. Senatori su, sa 51 glasom ZA i 48 protiv i 51 naprema 49, odvojeno izglasali odbacivanje dvije tačke optužnice navodeći da su neustavne. Glasalo se po partijskoj liniji - sve demokrate su glasale da se odbace optužbe.
Majorkas je bio optužen za "namjerno i sistematsko odbijanje da poštuje zakon" i za "kršenje povjerenja", ocjenama da je granica bezbjedna.
Na suđenju u Senatu, ulogu porotnika imali su senatori koji su u srijedu za to položili zakletvu. Demokrate, koje imaju većinu u gornjem domu američkog Kongresa, željele su da se suđenje okonča prije početka iznošenja argumenata.
Lider demokrata Čak Šumer najavio je na početku procesa u srijedu da će preduzeti poteze da se odmah odbace optužbe, tvrdeći da dvije tačke optužnice o opozivu, koju su proslijedili republikanci, "ne ispunjavaju visoki standard teških krivičnih djela i prestupa" zbog kojih je prema ustavu predviđena smjena zvaničnika u Kongresu. Ocijenio je i da bi mogao da bude uspostavljen opasan presedan.
“Senatori bi trebalo da odbace optužbe zarad integriteta Senata i da se zaštiti proces opoziva za one rijetke slučajeve kada je zaista neophodan", rekao je Šumer na početku sjednice.
Republikanci su tražili da se održi puno suđenje Majorkasu, ali nisu uspjele da spriječe brzi kraj.
Lider republikanske manjine Mič Mekonel rekao je da istorija neće "povoljno suditi o ovom trenutku" i da proces opoziva ne ne smije da se zloupotrebljava i zaobilazi.
Predstavnički dom je Majorkasa opozvao u februaru, tijesnom većinom, zbog načina na koji je rešavao situaciju na granici. Optužili su ga da je "namjerno i sistematski" odbijao da primijeni zakone o imigraciji. To je bio prvi put za gotovo 150 godina da je opozvan jedan član kabineta.
Optužnica je u utorak proslijeđena Senatu, a republikanski kongresmeni zaduženi za opoziv su je naglas pročitali senatorima.
Odbacivanje optužbi protiv Majorkasa, bez prilike da republikanci iznesu argumente u prilog smjeni člana Bajdenove administracije, predstavlja poraz za republikanske kongresmene koji imaju većinu u donjem domu Kongresa, kao i za predsjedavajućeg Majka Džonsona kojem je opoziv jedan od prioriteta.
Imigracija je jedno od glavnih pitanja za birače uoči predsjedničkih izbora u novembru, a republikanci optužuju predsjednika Džoa Bajdena za rekordan broj ilegalnih prelazaka granice od više od 2 miliona protekle dvije godine.
Demokrate odbacuju optužbe i navode da su republikanci trebalo da podrže kompromis postignut u Senatu čiji cilj je bio da se smanji broj migranata koji nelegalno ulaze u SAD.
Za smjenu Majorkasa bila je potrebna podrška dvije trećine senatora. Demokrate imaju većinu u Senatu, 51 naprema 49, i bile su ujedinjene protiv opoziva koji nije podržao ni jedan demokratski član Predstavničkog doma.
Suđenje o opozivu Majorkasu bilo je treće za pet godina. Demokrate su dva puta opozvale bivšeg predsjednika Donalda Trampa, zbog Ukrajine i napada njegovih pristalica na Kapitol, ali je oba puta oslobođen optužbi u Senatu.
Tokom drugog procesa, svi republikanski senatori - osim njih petoro - glasalo je da se okonča suđenje, tvrdeći da je neustavno zato što je Tramp već napustio položaj predsjednika.