Sjedinjene Države u srijedu su uvele sankcija desetinama pojedinaca i entiteta u okviru obračuna sa Rusijom zbog rata u Ukrajini. Među sankcionisanima su jedna privatna vojna kompanija, preduzeće sa sjedištem u Kini, te entiteti povezani sa ruskom državnom kompanijom za nuklearnu energiju Rosatom.
Sankcije, koje su uveli američki Sekretarijat za finansije i Stejt department, odnose se na više od 120 entiteta i pojedinaca iz najmanje 20 zemalja, uključujući i one koji omogućavaju da se kaznene mjere izbjegavaju, poručio je u saopštenju američki državni sekretar Entoni Blinken.
Sekretarijat za finansije je u odvojenom saopštenju naveo da je uveo sankcije ruskim finansijskim posrednicima i onima koji izbjegavaju kaznene mjere širom svijeta, uključujući u Turskoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Kini.
"Sjedinjene Države će nastaviti da preduzimaju akciju protiv Rusije i onih koji podržavaju njen rat u Ukrajini, između ostalog i daljim poštovanjem riješenosti G7 da nametne ozbiljne posljedice akterima iz trećih zemalja koji podržavaju ruski rat u Ukrajini", naveo je Blinken u saopštenju.
Sjedinjene Države i njihovi saveznici uveli su sankcije Rusiji posle invazije na Ukrajinu prije više od godinu dana i nastavili su da povećavaju pritisak na Moskvu. Vašington je takođe pokrenuo kampanju kažnjavanja entiteta i pojedinaca koji izbjegavaju primjenu sankcija.
U srijedu je između ostalog sankcionisana privatna vojna kompanija Patriot za koju Stejt department tvrdi da je povezana sa ruskim ministrom odbrane Sergejom Šojguom i da je konkurent plaćeničkoj grupi Vagner.
Kažnjena je i svemirsko tehnološka kompanija HEAD sa sjedištem u Kini, koja preprodaje satelitske snimke i koja, prema navodima američkih vlasti, entitetima povezanim sa Vagnerom i Jevgenijem Prigožinom obezbjeđuje satelitske snimke lokacija u Ukrajini.
Sekretarijat za finansije uveo je sankcije i kompaniji "King-Pai Technology HK", za koju se navodi da je snabdjevač iz Kine za više entiteta u ruskom vojno-industrijskom kompleksu.
Sankcionisano je i pet eniteta i jedan pojedinac koji su dio ruske kompanije za nuklearnu energiju Rosatom koju je Stejt department optužio da koristi izvoz za politički i ekonomski pritisak na klijente. Vašington još nije uveo sankcije protiv same kompanije.
Kaznene mjere su u srijedu uvedene kompaniji ruskog milijardera Ališera Usmanova "USM Holdings", uz povezane entitete - ruski mobilni operater Megafon, najveći ruski proizvođač metala Metaloinvest, uključujući njegove podružnice iz Švajcarske i Ujedinjenih Arapskih Emirata, te proizvođač cementa iz Uzbekistana "Akhangarancement".
Sekretarijat za ekonomiju u srijedu je takođe uveo ograničenja na izvoz za 28 entiteta iz Kine, Turske i drugih zemalja zbog podršek ruskom vojnom i odbrambenom sektoru.
Sjedinjene Države uvele su i sankcije najvišim zvaničnicima Međunarodne investicione banke u Budimpešti, koja je pod kontrolom Rusije, nakon što su navele da je Mađarska ignorisala američke primjedbe u pogledu te "netransparentne platforme Kremlja".
Sankcionisani su ruski državljani Nikolaj Kosov, bivši predsjedavajući banke, i Georgi Potapov, kao i Mađar Imre Lasločki. Potapov i Lasločki su najviši zvaničnici Upravnog odbora banke.
Nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, Bugarska, Češka, Rumunija i Slovačka su prekinule učešće u Investicionoj banci, ali mađarska vlada nije preduzimala nikakve mjere protiv kompanije koja je svoje operacije prebacila u Budimpeštu 2019. godine.
"Zabrinuti smo zbog dalje spremnosti mađarskih lidera da proširuju i produbljuju veze sa Ruskom Federacijom uprkos ruskoj brutalnoj agresiji protiv Ukrajine i prijetnji transatlantskoj bezbjednosti", rekao je američki ambasador u Mađarskoj Dejvid Presman.