SAD saopštavaju da su imale konstruktivne razgovore sa svojim evropskim partnerima o promenama u iranskom nuklearnom porazumu, ali da prave rezevne planove za slučaj da razgovori ne uspeju i da Donald Tramp odluči da se povuče iz odrednica pakta iz 2015.
Vodeći pregovarač i direktor planiranja politike Stejt dipartmenta, Brajan Huk, rekao je novinarima u sredu da ne može da predvidi da li će razgovori SAD sa Velikom Britanijom, Francuskom i Nemačkom o kreiranju dodatnog sporazuma koji bi bio u skladu sa onim što Tramp vidi kao nedostastke u iranskom nuklearnom sporazumu, biti postignuti do majskog roka.
Trampova administracija treba do 12. maja da odluči da li produžava olakšice na sankcije Teheranu, kao što je dogovoreno u iranskom nuklearnom programu. Taj pakt je takođe poznat pod imenom Zajednički sveobuhvatni sporazum akcije, ili JCPOA.
Huk je izvestio novinare o svojim sastancima održanim krajem prošle nedelje sa evropskim saveznicima u Berlinu.
"Imali smo konstruktivne razgovore sa Evropljanima... ali ne mogu da predvidim da li ćemo postići sporazum sa njima ili ne", rekao je Huk. "Mi uvek moramo da se pripremimo za svaku eventualnost, i zato smo angaživani na pripremi rezervnih planova, jer bili bimo neodgovorni da to ne radimo".
Tramp je rekao diplomatama da traži nove restrikcije na iranski program balističkih raketa, nametljivije inspekcije tamošnjih nuklearnih postrojenja i eliminaciju vremenskog ograničenja restrikcija na iranske nuklearne aktivnosti.
Huk je priznao da je Teheran u onome što je nazvao "tehničkom usklađenošću" sa uslovima iranskog nuklearnog sporazuma, ali je ukazao na ono što je nazvao promenom politike, rekavši da Trampova administracija uzima u razmatranje sveobuhvatnost iranskih akcija u svetu, uključujući i podršku terorizmu.
Predstavnici Irana prigovorili su da su američke pretnje napuštanjem sporazuma uplašile i oterale investitore i da štete iranskoj ekonomiji. Iran je odbacio bilo kakve promene, ali evropske diplomate najavile su da će podržati neke promene u pokušaju da spasu sporazum.
Huk je rekao da će se sastati sa iranskim pregovaračima u Beču, gde će raspravljati o sudbini američkih državljana koji se i dalje drže u Iranu, na sastanku koji je on tražio.
Upitan koju bi vrstu poruke jednostrano povlačenje SAD iz iranskog nuklearnog sporazuma poslalo Severnoj Koreji u trenutku kada je Tramp pristao da se sastane sa Kim Džong Unom, Huk je rekao da niko nije toliko promenio svoju poziciju ili pregovarao u lošoj veri više od Severnokorejaca u decenijama pregovora o njihovom nuklearnom programu.
Upitan o izboru direktora CIA Majka Pompea za novog državnog sekretara, Huk je rekao da će Pompeo biti dobro pripremljen za bavljenje iranskim nuklearnim sporazumom i spletom drugih tema. On je rekao da će ukoliko Pompeo bude potvrđen u Senatu, to biti "vrlo lagana tranzicija".
Pompeo je rekao da bi voleo da vidi iranski nuklearni sporazum otpisanim. Republikanski predsedavajući Senatovog Komiteta za spoljne odnose, Bob Kroker, rekao je u nedelju da veruje da će Tramp uskoro odbaciti sporazum.