Linkovi

Zvaničnici Vojske SAD uvereni u konkurentnost spram Kine


Arhiva - Vojnici kineske Narodnooslobodilačke armije marširaju tokom parade u čast 70. godišnjice osnivanja Narodne Republike Kine, u Pekingu, 1. oktobra 2019.
Arhiva - Vojnici kineske Narodnooslobodilačke armije marširaju tokom parade u čast 70. godišnjice osnivanja Narodne Republike Kine, u Pekingu, 1. oktobra 2019.

Nisu svi ogranci američkih oružanih snaga podjednako zabrinuti oko toga kako održati korak sa kineskom vojnom ekspanzijom.

Dok je sekretar Mornarice SAD Karlos Del Toro ranije ove nedelje upozorio da mu je potrebno više brodova da bi se suočio sa pretnjom koju predstavljaju kineske pomorske snage koje se brzo šire, najviši zvaničnici Vojske SAD veruju da američke kopnene snage i dalje imaju prednost nad svojim kineskim kolegama.

"Mislim da je ljudska dimenzija Vojske SAD komparativna prednost", rekla je sekretarka Vojske SAD Kristin Vormut tokom doručka u Vašingtonu u četvrtak sa grupom novinara specijalizovanih za pitanja odbrane. "Kvalitet načina na koji su naši vojnici obučeni, vrsta vođa koje imaju, vrsta borbenog iskustva kojeg imaju."

Načelnik Generalštaba Vojske SAD, general Džejms Mekonvil, dodao je da se kvalitet rukovodstva, posebno onaj koji dolazi od regrutacije vojnika, ne može potceniti.

"Jedna od najvećih lekcija iz Ukrajine i Rusije je vrednost ovih podoficira koje imamo u našoj organizaciji", rekao je Mekonvil. "Svi bi voleli da imaju ljude koje imamo".

Uprkos tom poverenju, Mekonvil i Vormut su priznali da se pretnja koju predstavlja kineska vojna modernizacija i ekspanzija ne shvataju olako.

"Nikada ne treba potcenjivati PLA (kinesku Narodnooslobodilačku vojsku)", rekla je Vormut. "Usredsređeni smo na Kinu, kao i Mornarica i Vazduhoplovstvo i druge službe."

Sekretarka vojske Kristin Vormut obraća se medijima nakon obilaska Centra za proizvodnju združenih sistema, 16. februara 2023. u Limi, Ohajo, gde je napravljena najnovija verzija glavnog borbenog tenka M1A2 Abrams.
Sekretarka vojske Kristin Vormut obraća se medijima nakon obilaska Centra za proizvodnju združenih sistema, 16. februara 2023. u Limi, Ohajo, gde je napravljena najnovija verzija glavnog borbenog tenka M1A2 Abrams.

Vormut je rekla da su ulaganja vojske u sisteme naoružanja dugog dometa, integrisane vazdušne i protivraketne odbrambene sisteme, pa čak i helikoptere, "veoma usmerena na gledanje na Kinu kao na izazov".

Ipak, sama veličina kineske vojske ne može da bude zanemarena.

U godišnjem izveštaju Pentagona o kineskoj vojsci, objavljenom krajem prošle godine, navodi se da se kopnene snage PLA mogu pohvaliti sa oko 975.000 aktivnog osoblja koje je prošlo kroz sve "realne scenarije obuke", kako sa kineskom mornaricom, tako i 2021. sa ruskim snagama na kineskom tlu.

"PLA agresivno razvija sposobnosti da pruži opcije za NRK (Narodnu Republiku Kinu) da odvrati, uzvrati ili, ako bude naređeno, porazi intervenciju treće strane u indo-pacifičkom regionu", navodi se u izveštaju.

Nasuprot tome, američka vojska ima oko 485.000 vojnika i nije ispunila prošlogodišnji cilj regrutacije - nedostajalo joj je oko 15.000 ljudi.

"To je za nas glavni prioritet ove godine", rekla je Vormut o povećanju broja regruta, rekavši da ona i njen tim "povlače sve korake" kako bi povećali broj regrutovanih.

Međutim, u izveštaju Pentagona o Kini upozorava se da Kina takođe u poslednje dve godine povećava ključne sposobnosti, čak i udvostručavajući svoj nuklearni arsenal, na oko 400 bojevih glava.

U izveštaju je izražena zabrinutost da Peking želi da barem ima mogućnost da silom zauzme Tajvan do 2027.

Za razliku od svojih kolega iz kopnene vojske, američki pomorski zvaničnici su izrazili zabrinutost zbog gubitaka u igri brojeva sa Kinom.

Sekretar Mornarice SAD Karlos del Toro govori u Vašingtonu, 21. februara 2023.
Sekretar Mornarice SAD Karlos del Toro govori u Vašingtonu, 21. februara 2023.

"Kapacitet je važan", upozorio je Del Toro u utorak, govoreći u Nacionalnom pres klubu u Vašingtonu.

Kineska mornarica "ima otprilike 340 brodova i kreće se ka floti od 440 brodova do 2030. godine", rekao je on. "Potrebno nam je više brodova u budućnosti, posebno modernijih brodova, koji mogu da odgovore na tu pretnju".

Ipak, kao i njegove kolege iz vojske, Del Toro je rekao da Kina još uvek nije spremna da se takmiči kada je u pitanju kvalitet opreme i osoblja.

"Naši brodograditelji su bolji brodograditelji. Zato imamo moderniju, sposobniju, ubojitiju mornaricu od njih", rekao je on.

"Oni regrutuju svoje ljude da se bore. Mi zapravo obučavamo naše ljude da razmišljaju", dodao je Del Toro. "To nam daje bitnu prednost."

XS
SM
MD
LG