Američka vojska u ponedeljak je objavila video snimak, kako je navela, "nebezbjednog" kineskog manevra u Tajvanskom moreuzu tokom vikenda. Prema navodima vojske, brod kineske mornarice naglo je isplovio ispred američkog razarača, koji je morao da uspori da bi izbjegao sudar.
Američka indo-pacifička komanda saopštila je da se kineski raketni razarač približio američkom na oko 137 metara. Američki razarač nije mijenjao kurs, ali je prema navodima vojske smanjio brzinu na 10 čvorova da izbjegne sudar.
"Bliski susret" dogodio za vrijeme tranzita američkog broda i kanadske fregate HMCS Montreal u moreuzu između kopnene Kine i Tajvana, za koji Peking tvrdi da je dio kineske ekonomske zone, dok SAD i njihovi zapadni saveznici navode da u tom području postoji sloboda međunarodnog tranzita.
Nakon što je isplovio ispred pramca američkog razarača, kineski brod je ispravio kurs i nastavio da plovi u paralelnom smjeru.
Kineski brod nije pokušao sličan manevar ispred kanadske fregate, koja je plovila iza američkog razarača.
"Prolazak razarača Čung-Hun i fregate Montreal kroz Tajvanski moreuz pokazuje zajedničku posvećenost SAD i Kanade slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku. Američka vojska leti, plovi i djeluje bezbjedno i odgovorno, gdje god je to dozvoljeno međunarodnim pravom", saopštila je Indo-pacifička komanda.
Iz Bijele kuće je u ponedeljak saopšteno da potezi Kine u Tajvanskom moreuzu i Južnom kineskom moru odražavaju "sve veću agresivnost" kineske vojske koja povećava rizik od greške koja bi mogla nekome da naudi.
"Neće proći dugo vremena" prije nego što se to dogodi, rekao je portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi, ukazujući na "nebezbjedna" i "neprofesionalna" kineska presretanja.
"Ne treba mnogo za pogrešnu procjenu ili grešku", upozorio je Kirbi i poručio da će se SAD i dalje zalagati za slobodu navigacije u vazduhu i na moru. Takođe je Peking optužio da želi da pošalje poruku da SAD nisu dobrodošle u tom području ili da želi da američki avioni i brodovi prestanu da lete odnosno plove u znak podrške međunarodnom pravu. Naglasio je međutim da to neće uspjeti.
Incident se dogodio dan pošto su američki sekretar za odbranu Lojd Ostin i kineski ministar odbrane Li Šangfu prisustvovali odbrambenoj konferenciji u Singapuru.
Li je u nedelju pravdao odgovor svoje zemlje, tvrdeći da je prolazak zapadnih brodova u okviru "slobode navigacije" provokacija.
Li je na samitu u Singapuru rekao da Peking nema problem sa "bezazlenim prolaskom" Tajvanskim moreuzom, ali da se moraju spriječiti "pokušaji da se patrole u okviru slobode navigacije koriste da se nametne hegemonija".
Sedma flota američke mornarice saopštila je da su razarač Čung-Hun i fregata kanadske kraljevske mornarice HMCS Montreal izveli rutinski prolazak kroz Tajvanski moreuz "gdje važe sloboda pomorske navigacije i preleta u skladu sa međunarodnim pravom".
Kina smatra Tajvan dijelom svoje teritorije. SAD priznaju politiku jedne Kine, ali nastavljaju da prodaju oružje Tajpeju.
Li je sugerisao da su SAD i njihovi saveznici doveli do opasne situacije i da bi umjesto toga trebalo da "vode računa o svom vazdušnom prostoru i teritorijalnim vodama".
Ostin je na istom bezbjednosnom forumu u subotu rekao da Amerika neće pokleknuti u "svijetlu maltretiranja ili iznude" Kine i da će nastaviti da redovno plovi i nadleće Tajvanski moreuz i Južno kinesko more, kako bi podvukla da je riječ o međunarodnim vodama, a ne kineskoj teritoriji.
SAD su prethodno saopštile da je kineski lovac J-16 prošlog mjeseca "izveo nepotrebno agresivan manevar" kada je presreo osmatračku letjelicu američkih vazduhoplovnih snaga iznad Južnog kineskog mora.
Li je odbio Ostinov poziv da razgovaraju na marginama konferencije u Singapuru, mada su se dvojica zvaničnika rukovala prije nego što su sjeli na suprotne strane stola na početku foruma u petak. Ostin je poručio da to nije dovoljno.
"Srdačno rukovanje tokom večere nije zamjena za sadržajni angažman", poručio je šef Pentagona.