Linkovi

Netanjahu razmatra kratke pauze u borbama u Gazi da bi ušla humantarna pomoć i izašli taoci


Izraelske snage na lokaciji blizu Pojasa Gaze (Foto: REUTERS/Amir Cohen)
Izraelske snage na lokaciji blizu Pojasa Gaze (Foto: REUTERS/Amir Cohen)

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je da će Izrael razmotriti "male taktičke pauze" u borbama u Gazi, kako bi dozvolio da prođe humanitarna pomoć ili da izađu taoci koje drži Hamas. Ipak, ponovio je da neće obustaviti borbu sve dok se ne oslobode svi koje Hamas drži u zarobljeništvu u Gazi. On je to izjavio za američki ABC Njuz u intervjuu tokom koga je upitan i ko će vladati Gazom kada se okonča borba.

"Mislim da će Izrael za jedan neodređeni period imati potpunu bezbednosnu odgovornost, jer smo videli šta se dešava kada to nemamo", rekao je Netanjahu.

Amerika pod pritiskom da spriječi stradanje civila u Gazi

Administracija američkog predsjednika Džoa Bajdena je pod sve većim pritiskom, i unutrašnjim i spoljnim, da ubijedi Izrael da preduzme korake koji bi omogućili da se tokom vojne operacije protiv Hamasa smanji broj civilnih žrtava.

Američki zvaničnici, javno i iza zatvorenih vrata, naglašavaju potrebu da se zaštite civili u Pojasu Gaze - enklavi sa 2,3 miliona Palestinaca kojom upravljaju ekstremisti iz Hamasa. Između ostalog traže pauzu u borbama da bi se dopremila hrana i stanovnicima omogućilo da se prebace na bezbjedno.

Međutim, pojedini smatraju da američki napori nisu urodili plodom poslije jednomjesečnog izraelskog bombardovanja civila. Lideri nekoliko vodećih agencija Ujedinjenih nacija u ponedeljak su zatražili humanitarni prekid vatre u Gazi, gdje je prema navodima lokalnih vlasti stradalo više od 10.000 osoba.

Prema anketi Rojtersa i Ipsosa, većina Amerikanaca željela bi da SAD pregovaraju o tome da se civili iz Gaze prebace na bezbjedno.

Nezavisni američki senator Berni Sanders u nedelju je rekao da Izrael ima svako pravo da se brani od "užasne terorističke organizacije" Hamasa.

"Međutim, Izrael nema pravo da ubija hiljade i hiljade nevinih muškaraca, žena i djece koji nemaju nikakve veze sa napadom", rekao je Sanders za CNN.

Sanders, bivši kandidat za demokratsku predsjedničku nominaciju, iznio je stav koji zastupaju mnoge demokrate, organizacije za ljudska prava i evropske i bliskoistočne vlade koje pozivaju na uzdržanost.

S obzirom na to da Amerika godišnje izdvaja 3,8 milijardi dolara za vojnu pomoć Izraelu, Sanders ističe da Vašingtom ima pravo da kaže: "Žao nam je, potrebna vam je nova vojna strategija".

Američki zvaničnici odbijaju uslovljavanje pomoći, ali je nekoliko izrazilo nezadovoljstvo zbog toga što ne mogu da ubijede Izrael da bude uzdržan u napadima na Gazu.

U napadu Hamasa na Izrael 7. oktobra, ekstremisti su ubili 1.400 ljudi, uglavnom civila i oteli više od 240 osoba i odveli ih u Gazu. Tako je zadat psihološki udarac, otkrivene su tajne ranjivosti i raspršena slika nepobedivosti Izraela.

Izraelski lideri vjeruju da je snažna akcija jedini način da se popravi pričinjena šteta, saopštilo je nekoliko američkih zvaničnika, i pozivi na uzdržanost ostaju bez odgovora. Izraelski zvaničnici tvrde da Hamas koristi civile i bolnice kao štit i da sprečava civile da napuste područja u kojima se vode borbe.

SAD pokušavaju da umanje civilne žrtve

Američki zvaničnici, koji se bave vojnim kampanjama, savjetuju Izrael o tome kako da umanji civilne žrtve dok Vašington traži od izraelskih snaga da izbjegavaju neke mete u Gazi, rekao je visoki zvaničnik Stejt departmenta koji je putovao u region sa državnim sekretarom Entonijem Blinkenom.

Blinken je završio svoju drugu bliskoistočnu turneju po regionu od 7. oktobra, ali bez napretka u pokušajima da se Izrael ubijedi da prihvati humanitarnu pauzu na kojoj insistira Vašington.

Više američkih zvaničnika saopštilo je da su donekle uspjeli da utiču na poteze izraelskih snaga.

Međutim, bilo kakvo smanjenje napada proteklih dana ostalo je u sjenci snimaka udara u kojima su pogođeni civili, rekao je jedan zvaničnik.

Izrael želi da pritisne Hamas i vidi bilo kakve ustupke za humanitarni pristup kao ublažavanje tog pritiska. Međutim, odustao je od početnog stava kada su "tri humanitarna kamiona previše", rekao je visoki zvaničnik Stejt departmenta.

Jedan američki zvaničnik rekao je u ponedeljak da je tokom protekla 24 sata bilo nešto manje od 30 kamiona i da ih je do sada ukupno 476. Blinken je u nedelju, tokom posjete Bagdadu, rekao da je broj kamiona sa pomoći "nedovoljan".

Bez uslova za pomoć Izraelu

Pomoć od 3,8 milijardi dolara, koju je pomenuo senator Sanders, dio je desetogodišnjeg paketa od 38 milijardi koji je potpisan za vrijeme bivšeg predsjednika Baraka Obame. U to vrijeme, to je bila najveća američka vojna pomoć jednoj zemlji.

Bajden je posle napada Hamasa od Kongresa tražio još 14 milijardi dolara za Izrael. Na pitanje da li bi SAD trebalo da uslove pomoć Izraelu zaštitom civila, potpredsjednica Kamala Haris je prošle nedelje u Londonu rekla: "Nećemo postavljati uslove za pomoć koju dajemo Izraelu da se brani".

SAD su postavile uslove za vojnu pomoć i sporazume sa drugim zemljama. Od Ukrajine, između ostalog zahtijevaju da ne napada mete u Rusiji sa raketnim sistemima dugog dometa. Saudijskoj Arabiji prodaje samo odbrambeno oružje.

Uslovljavanje pomoći Izraelu je malo vjerovatno i tome bi se protivili republikanci i mnoge demokrate u Kongresu, smatra Aron Dejvid Miler, analitičar i bivši zvaničnik Stejt departmenta.

Prekid vatre ili pauza

Izrael i Bajdenova administracija više puta su odbacili sve češće pozive za prekid vatre i tvrde da bi to omogućilo ekstremistima u Gazi da se pregrupišu.

Administracija se zalaže za "humanitarnu pauzu", koju smatra drugačijom od prekida vatre, ali se Izrael i tome protivi.

"SAD imaju ograničen uticaj na operaciju", osim da izbave Amerikance i omoguće dolazak humanitarne pomoći, kaže Rafael Koen, politički analitičar u Rend korporaciji.

Trenutan stav izraelske vlade je da je okretanje svijeta protiv Izraela cijena izbacivanja Hamasa iz Gaze.

"Ako je to vaš okvir, onda je značaj međunarodnog pritiska ograničen", ističe Koen.

Članovi Kongresa koji se zalažu za prekid vatre, podržavaju napore Izraela da porazi Hamas, ali neki ističu da će izraelska strategija imati negativne posljedice.

"Kada ubijate hiljade i hiljade Palestinaca, i hiljade djece, bombardujete izbjegličke kampove, čak i ako ubijate neke lidere Hamasa...ako nastavite to da radite, radikalizovaćete građane i doći će do uspona još jednog Hamasa", poručila je članica Predstavničkog doma Pramila Džejpal, pripadnica progresivnog krila Demokratske stranke.

Bivši predsjednik Barak Obama je u jednom intervjuu tokom vikenda pokrenuo pitanje američke odgovornosti:

"Hamas je uradio nešto užasno i za to nema opravdanja. Takođe je tačno da je okupacija i ono što se događa Palestincima nepodnošljivo. Morate da priznate da ničije ruke nisu čiste, i da smo svi saučesnici do određenog stepena", rekao je Obama.

XS
SM
MD
LG