Pentagon je saopštio da trenutno ne raspolaže informacijama koje bi potvrdile izveštaje da je Iran Rusiji pružio obećanja da će joj obezbediti balističke rakete, uz dodatne količine dronova.
"Ne raspolažem informacijama koje bi tako nešto potvrdile", izjavio je brigadni general Patrik Rajder na brifingu za medije.
Agencija Rojters je prethodno izvestila da je Iran dao obećanje Rusiji da će joj, osim dronova, obezbediti i rakete zemlja-zemlja, pozivajući se na izjave dvoje visokih iranskih zvaničnika, kao i dvoje diplomata.
Dogovor je, kako izveštava Rojters postignut 6. oktobra, kada su prvi potpredsednik Irana Mohamed Mohber, dvoje visokih zvaničnika iranske Revolucionarne garde, kao i zvaničnik Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost, boravili u Moskvi povodom razgovora o isporuci naoružanja.
„Rusi su tražili više dronova i iranskih balističkih projektila sa većom preciznošću”, izjavio je jedan od neimenovanih iranskih diplomata – upoznat sa detaljima tog putovanja.
Uz to, odbacio je tvrdnje zapadnih zvaničnika da takvi transferi naoružanja predstavljaju kršenje rezolucije Saveta bezbednosti UN iz 2015. donete povodom sporazuma o nuklearnom naoružanju.
"Gde se naoružanje koristi nije pitanje za prodavca. Ne zauzimamo stranu u ukrajinskoj krizi kao što to čini Zapad. Želimo da se kriza okonča diplomatskim putem", rekao je iranski diplomata.
Istovremeno, neimenovani zapadni zvaničnik potvrdio je agenciji Rojters postojanje sporazuma između Irana i Rusije o obezbeđivanju balističkih raketa kratkog dometa.
Tokom poslednjih nedelja Ukrajina je prijavila znatan broj ruskih napada u kojima su upotrebljene bespilotne letelice iranske proizvodnje Šahed-136. Iran negira da je isporučio dronove Rusiji, dok je Kremlj u utorak odbacio tvrdnje da su u napadu na Ukrajinu korišćeni iranski dronovi.
Stejt department je saopštio da su u napadu počinjenom nad Kijevom u ponedeljak upotrebljeni iranski dronovi.
Karin Žan Pjer, portparolka Bele kuće, ocenila je kao neistinite tvrdnje iranskih zvaničnika da Rusija ne koristi bespilotne letelice proizvedene u toj zemlji za napade u Ukrajini.
Agencija Rojters prenela je procene neimenovanog evropskog diplomate da je Rusiji sve teže da proizvodi oružje, imajući u vidu sankcije uvedene njenom industrijskom sektoru, i da se zbog toga sve više okreće uvozu iz Irana i Severne Koreje.
„Dronovi i projektili su logičan sledeći korak“, rekao je evropski diplomata.
Agencija Rojters navodi i da iranske vlasti, ogorčene zapadnim ekononskim sankcijama, nastoje da osnaže strateške veze sa Rusijom nasuprot bloku zalivskih zemalja i Izraela koji je u formiranju – očekujući da bi takav savez naštetio poziciji Irana.
Više zemalja Evropske unije zatražilo je u ponedeljak pooštravanje embarga protiv Irana zbog isporuke bespilotnih letelica Rusiji – pošto je taj blok usaglasio poseban set sankcija zbog brutalne reakcije vlasti prilikom suzbijanja aktuelnih protesta u toj zemlji.
Sjedinjene Države saglasne su sa britanskim i francuskim procenama da bi isporuka iranskih dronova Rusiji predstavljala kršenje Rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija - koja je, inače, podržala nuklearni sporazum sa Iranom postignut 2015.