Linkovi

Brojne reakcije iz Srbije i Republike Srpske uoči glasanja o Rezoluciji o Srebrenici


Radnici postavljaju baner sa natpisom "Mi nismo genocidan narod. Pamtimo" u Beogradu (foto: OLIVER BUNIC / AFP)
Radnici postavljaju baner sa natpisom "Mi nismo genocidan narod. Pamtimo" u Beogradu (foto: OLIVER BUNIC / AFP)

Generalna skupština Ujedinjenih nacija (GS UN) glasaće o Rezoluciji kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici i osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

Tim povodom iz Beograda i Banja Luke već danima stižu brojne reakcije državnog vrha Srbije i Republike Srpske.

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je u četvrtak da je predlaganje rezolucije o genocidu u Srebrenici "farsa" i da nikad nije bila toliko zabrinuta za mir na Balkanu kao sada.

"Pozivam sve iz Evropske unije (EU) da se zapitaju kako će izgledati Bosna i Hercegovina nakon glasanja o rezoluciji. Da li će biti zemlja koja je mirnija, stabilnija, u kojoj postoji veće razumevanje između Bošnjaka, Hrvata i Srba ili nestabilnija“, rekla je Brnabić za TV Pink.

Brnabić je upitala kako će se danas osećati Srbi u Bosni i Hercegovini, u Republici Srpskoj, u Federaciji, Drvaru...

"Sram vas bilo, pre svega vas iz Nemačke, sram vas bilo, šta radite ljudima na Balkanu, svim ljudima na Balkanu, pre svega srpskom narodu, ali i svima na Balkanu. Ovo nikome ne donosi ništa dobro", poručila je Brnabić.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji se nalazi u Njujorku, uoči sednice je poručio da će se u četvrtak sve videti – "ko su nam prijatelji i ko su nam lažni prijatelji".

"Sutra je 23. maj, nije Vidovdan, ali za nas biće baš kao Vidovdan. Sutra će se sve videti - videće se i ko su nam prijatelji i ko su lažni prijatelji i ko su oni koji nam nikada nisu bili prijatelji", naveo je Vučić u video-poruci na Instagram profilu @buducnostsrbijeav.

On se istim povodom oglasio i danas na Instagramu, napisavši da je poneo zastavu Republike Srbije sa sobom u zgradu UN-a u Njujorku.

"Ovo je zastava časti, zastava hrabrih, zastava slobode! Upravo sam je poneo sa sobom u zgradu UN. Braniću je i čuvati. I ponosiću se njome. Mi nismo genocidan narod! Živela Srbija!", naveo je.

Vlada Republike Srpske održaće danas sednicu u Srebrenici, a prisustvovaće joj predsednik RS Milorad Dodik, ministri iz Republike Srpske u Savetu ministara BiH, načelnici i gradonačelnici lokalnih zajednica Birča i Podrinja.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je "Bosna i Hercegovina došla do svog kraja, odnosno da su je doveli do kraja oni koji su se u nju kleli".

On je na Instagramu naveo da će u narednih 30 dana biti predložen "sporazum o mirnom razgraničenju".

"Danas krećemo s formalnom odlukom da se traži mirno razgraničenje. Predložićemo da se prvo razjasne političke nadležnosti u vezi s entitetima, a da sačuvamo i ostavimo sadašnji model funkcionisanja privreda i u roku od nekoliko godina da to prilagodimo modelu mirnog razgraničenja. Srpski narod više ne može da živi u ovoj BiH. Ovo što su Bošnjaci uradili s rezolucijom o Srebrenici je bespravno i nisu uvažili Srbe", naveo je Dodik na Instagramu.

Kako prenosi RTRS, situacija u Srebrenici uoči sednice Vlade RS je mirna, a u gradu su postavljeni bilbordi sa porukom "Mi nismo genocidan narod. Pamtimo... Ponosna Srbija i Srpska", sa državnim grbom Srbije i grbom Republike Srpske.

Inače, i sva zvona na pravoslavnim crkvama u Srbiji zvonila su u podne kako bi pozvala "verni narod na molitvu i smirenost".

"Zvonjavom se poziva narod na usrdnu molitvu, smirenost, međusobnu solidarnost i nepokolebljivost u činjenju dobra, uprkos potpuno lažnim i nepravednim optužbama kojima je izložen u Ujedinjenim nacijama", navodi se u saopštenju Srpske pravoslavne crkve.

Sponzori rezolucije o genocidu u Srebrenici su Nemačka i Ruanda, dok su 32 zemlje kosponzori, među kojima su Sjedinjene Države, Francuska, Velika Britanija, Italija.

Državni vrh Srbije je u više navrata ocenio da je rezolucija politička deklaracija kojom se želi staviti kolektivni žig na čelo jednog naroda.

Istine i mitovi o rezoluciji o Srebrenici
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:54 0:00

U Beogradu su se uoči održavanja sednice pojavili bilbordi sa porukom "Mi nismo genocidan narod". Na njima su istaknuti grbovi Srbije i Republike Srpske.

U rezoluciji se ne pominje nijedan narod, niti država.

Njome se ukazuje na činjenice utvrđene presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodnog suda pravde, kao i domaćih sudova.

U izveštaju su korišćeni pojedini materijali Radio-televizije Srbije

XS
SM
MD
LG