Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovorao je danas sa predstavnicima Reportera bez granica, i tom prilikom je izjavio da je medijska situacija u Srbiji daleko je od idealne, ali da postoji spremnost svih državnih organa da, u saradnji sa evropskim institucijama, medijskim udruženjima i nevladinim organizacijama, rade na poboljšanju uslova za rad medija.
Razgovarano je o stanju u medijima, napadu na novinara Milana Jovanovića, kao i načinima za unapređenje medijske situacije, a konstatovano je i da je medijska situacija polarizovana i da treba raditi na poboljšanju uslova i implementaciji Medijske strategije i zakonskih akata.
Vučić je naglasio da postoji zainteresovanost da Srbija potpiše Međunarodnu deklaraciju o informisanju i demokratiji, čiji je inicijator organizacija Reporteri bez granica.
Takođe, on je pozvao predstavnike ove organizacije da svojom ekspertizom pomognu unapređenju medijske situacije u Srbiji, naročito u izmeni propisa u oblasti kontrole državne pomoći, kako bi se svi tokovi javnog novca prema medijima stavili pod regulatornu kontrolu.
U saopštenju iz Predsedništva Srbije ne ističu se stavovi koje su u razgovoru izneli predstavnici Reportera bez granica, a pre samog susreta sa Vučićem, Paulin Ades-Mevel izjavila da će od predsednika Srbije zahtevati da novinari u Srbiji budu bezbedniji, kao i da će tražiti mere koje bi pružile zaštititu medijskim radnicima.
Kako je predstavnica Reportera bez granica izjavila za Insajder, na sastanku sa Vučićem biće pokrenuto pitanje govora mržnje u režimskim medijima koji targetiraju istraživačke novinare.
„Govorićemo i o zvaničnicima koji doprinose atmosferi straha i zastrašivanju novinara“, istakla Ades-Mevel.
Ona je istakla da predsednik Vučić javno govori kako se zalaže za slobodu medija u Srbiji, ali da od njega očekuju „dokaze posvećenosti“, a ne samo „prazne govore“, rekla je.