Najviši sud Ujedinjenih nacija je saopštio je da ima nadležnost da sasluša većinu predmeta koji je podnela Ukrajina.
U podnescima Ukrajina je navela da je Rusija prekršila Konvenciju o spečavanju i kažnjavanju zločina genocida, koristeći izmišljene tvrdnje da bi opravdala svoju invaziju koja je počela februara 2022.
U tužbi koju je Kijev podneo Međunarodnom sudu pravde u Hagu, Rusija se optužuje za kršenje Konvencije iz 1948. godine, time što je lažno tvrdila da je invaziju pokrenula da bi se sprečila navodni genocid nad govornicima ruskog jezika u istočnoj Ukrajini.
U preliminarnoj odluci, sudije su marta 2022. naredile Rusiji da zaustavi invaziju, ali je Moskva odbacila tu odluku, tvrdeći da sud – koji rešava pravne prigovore država zbog navodnih kršenja međunarodnog prava – nema legalno pravo da odlučuje u ovom slučaju.
Na pretresima u septembru prošle godine, advokati Moskve pozvali su sudije da odbace slučaj, rekavši da su pravni argumenti Kijeva manjkavi i da sud nema nadležnost.
Ukrajina tvrdi da ne postoji opasnost od genocida u istočnoj Ukrajini, gde se borila protiv snaga koje podržava Rusija od 2014.
Moskva je saopštila da Ukrajina koristi ovaj slučaj kao zaobilazni način da dobije presudu o ukupnoj legalnosti ruske vojne akcije.
Više od dvadesetak evropskih država, kao i Australija i Kanada, podržale su Kijev dajući zvanične izjave sudu, ističući da veruju da bi slučaj trebalo da krene dalje.
Sud je već izdao hitne mere u martu 2022. u ovom slučaju nalažući Rusiji da odmah obustavi svoje vojne operacije u Ukrajini. Iako su presude suda konačne i pravno obavezujuće, on nema načina da ih sprovede, a neke države, poput Rusije, ignorišu njihove naloge.
Ako ICJ odluči da se slučaj o genocidu između Ukrajine i Rusije može pokrenuti, moglo bi proći mnogo meseci prije nego što sud sasluša celi slučaj.
Ranije ove nedelje Ukrajina je imala malu pobedu u ICJ-u kada su sudije presudile da je Rusija prekršila sporazume UN protiv finansiranja terorizma i diskriminacije u drugom slučaju koji se bavio incidentima iz 2014.