Nevakcinisana mlada osoba iz Njujorka nedavno je obolela od dečije paralize, što je prvi slučaj u Sjedinjenim Državama u skoro deset godina, saopštili su u četvrtak zdravstveni zvaničnici.
Lekari kažu da je pacijent koji živi u okrugu Roklend razvio simptome paralize pre mesec dana, i da nije putovao van zemlje u skorije vreme. Izgleda je imao soj koji se koristi u vakcinama sa živim virusom, koje su dostupne u drugim zemljama ali ne i Sjedinjenim Državama, saopštili su zvaničnici.
Osoba se više ne smatra zaraznom ali istražitelji pokušavaju da ustanove kako je došlo do infekcije i da li su drugi ljudi možda bili izloženi virusu.
Većina Amerikanaca je vakcinisana protiv dečije paralize, ali nevakcinisanimapreti rizik, izjavila je Patriša Šnabel Rupert, zdravstvena komesarka okruga Roklend. Nadležni su otvorili klinike za vakcinaciju u okrugu i pozvali sve koji nisu vakcinisani protiv dečije paralize da to obave.
Dečija paraliza nekada je bila jedna od najopasnijih bolesti u zemlji, gde je svake godine dolazilo do zaraze i više hiljada slučajeva paralize, pretežno među decom. Vakcine su postale dostupne počevši od 1955, a nacionalni program vakcinacije je broj godišnjih slučajeva u SAD smanjio na manje od sto, 1960-ih, i manje od deset 1970-ih, prema podacima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti.
1979. godine, dečija paraliza je proglašena eliminisanom u Sjedinjenim Državama.
Retko se dešava da putnici donesu virus u SAD. Poslednji takav slučaj je bio 2013. godine, kada je sedmomesečna beba čiji su se roditelji preselili iz Indije u SAD, dijagnostikovana u San Antoniju u Teksasu. To dete je takođe imalo vrstu virusa koji se nalazi u vakcini sa "živim virusom" koja se koristi u drugim zemljama.
Postoje dve vrste vakcine protiv dečije paralize. SAD i mnoge druge zemlje koriste vakcine sa neaktivnim verzijom virusa. Međutim, u nekim zemljama gde se dečija paraliza pojavila kasnije, koristi se oslabljeni živi virus koji se daje deci kapima u usta. U retkim slučajevima, oslabljeni virus može da mutira u formu koja može da izazove nove bolesti.
Deca u SAD se rutinski i dalje vakcinišu protiv dečije paralize vakcinom sa takozvanim "mrtvim" virusom. Federalni zvaničnici preporučuju četiri doze (koje se daju bebama kada imaju 2 meseca, zatim 4 meseca, 6-18 meseci i konačno deci u uzrastu između 4 i 6 godina), dok se u nekim državama traže samo tri doze.
Prema najnovijim podacima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti o vakcinaciji dece, oko 93% dvogodišnjaka u Americi je primilo bar tri doze vakcine protiv dečije paralize.
Virus dečije paralize prenosi se najčešće sa osobe na osobu putem kontaminirane vode. Infekcija zahvata kičmenu moždinu što izaziva paralizu, a ponekad i trajni invaliditet i smrt. Bolest uglavnom pogađa decu.
Dečija paraliza je sada endemska bolest u Avganistanu i Pakistanu, iako su brojne zemlje u Africi, Bliskom istoku i Aziji takođe prijavile slučajeve proteklih godina.
Okrug Roklend, koji spada u severna predgrađa Njujorka, proteklih godina je centar otpora prema vakcinama. U izbijanju zaraze malih boginja 2018. i 2019. godine, inficirano je 312 ljudi.
Prošlog meseca, zdravstveni zvaničnici u Britaniji upozorili su roditelje da vode računa da su im deca vakcinisana jer je virus dečije paralize otkriven u uzorcima vode iz londonske kanalizacije. Do sada još nema prijavljenih slučajeva paralize.