Američki učenici podstiču se da uče nauku, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku, skraćeno STEM. U narednom prilogu, uz to ćemo dodati i umjetnost, tako da skraćenica STEM postaje STEAM. Jedna biblioteka u predgrađu Vašingtonu pokrenula je program pod nazivom “STEAMtivity”, koji podstiče djecu da budu kreativna i razvijaju kritičko razmišljanje.
U ovoj prostoriji, djeca uzrasta od 8 do 12 godina grade strukture od slamčica, uz pomoć seta pod nazivom “Strawbees”.
Učenik drugog razreda Elajdža Kim objašnjava:
“Jednostavno sam počeo da povezujem slamčice”.
Djeca dobijaju materijal, ali ne i uputstva.
Majkl Gajzinger, koji pohađa četvrti razred kaže:
“Sviđa mi se, zato što je kreativno. Nema uputstva i možete da pravite sve na svoj način”.
Djeca učestvuju u programu pod nazivom “STEAMtivity”, koji nudi biblioteka u Aleksandriji, blizu Vašingtona. Dajana Prajs je menadžer za programe za mlade.
“STEAMtivitiy” je program koji kombinuje STEAM odnosno nauku, tehnologiju, inženjerstvo,umjetnost i matematiku, sa kreativnošću.Obuhvata različite tehnologije, poput lego robota, kao i neke nisko-tehnološke umjetničke programe, kao što je ‘napravite svoj lični muzički instrument’”.
Program je dijelom finansiran zahvaljujući donaciji Američkog udruženja biblioteka i Diznija.
“Većina naših progama je otvorena, što znači da djeca mogu da kreiraju sve što žele, na koji god način žele. Zato što u stvari nema načina na koji možete da doživite neuspjeh što će, kako se nadamo, pomoći djeci da budu samouvjerenija i pozitivnija u pogledu nauke, tehnlogije, inženjerstva, umjestnosti i matematike”, dodaje Prajs.
Program “The STEAMtivity” spovodi se i u okviru napora biblioteke da pomogne siromašnim porodicama i imigrantima u zajednici. Mohamed Kalif, imigrant iz Somalije, doveo je dvije ćerke.
“Jedva su čekale da danas dođu. Program im otvara oči i podstiče da budu kreativne i da rade stvari koje obično ne rade kod kuće ili na igralištu”.
Majka Majkla Gajzingera, Ivet se slaže:
“Moja djeca ne idu u školu i obrazuju se kod kuće, zbog čega stvarno vole da dolaze ovdje i da uče o stvarima koje nemamo kod kuće. Mogu da upotrijebe svoju kreativnost i maštu i rade različite stvari”.
Dajana Prajs vjeruje da će program, koji omogućava nezavistan, ali i timski rad, pomoći djeci da steknu vještine koje će im biti korisne svugdje.