Premijer Srbije Miloš Vučević saopštio je da je na sastanku sa predstavnicima sindikata prosvete u sredu postignut dogovor o "ključnim stvarima."
"Nastavili smo razgovore sa četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika. Postigli smo dogovor o ključnim stvarima! Nastavljamo dijalog i po drugim pitanjima od značaja za položaj prosvete u društvu i svih zaposlenih u sistemu prosvete i obrazovanja u Srbiji", napisao je Vučevič na svom Instagram profilu.
Dodao je i da će u ovoj godini biti "istorijska povećanja zarada u osnovnim i srednjim školama", kao i da slede "i druge velike promene u obrazovnom sistemu".
Četiri reprezentativna prosvetna sindikata saopštila su dan ranije da su dali saglasnost da se nastavi sa pregovorima u skladu sa aktuelnom ponudom Vlade Srbije oko povećanja plata prosvetnih radnika, usaglašenom na prethodnom sastanku, uz odluku o moratorijumu na štrajkačke aktivnosti od 20. januara, kada počinje drugo polugodište u osnovnim i srednjim školama u Srbiji.
Sindikati su u zajedničkom saopštenju naveli da će kontinuirano pratiti realizaciju aktivnosti koje će Vlada Srbije i Ministarstvo prosvete sprovoditi po najavljenoj dinamici u cilju poboljšanja materijalnog položaja i boljih uslova rada na svim nivoima obrazovanja.
"Ukoliko se dogovor i dinamika ispunjenja zahteva ne bude poštovala, reprezentativni sindikati će pozvati članstvo i radnike u prosveti da nastave štrajk, koji je trenutno u moratorijumu", dodaje se u saopštenju.
Saopštenje su potpisali predsednici Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost" i Sindikat radnika u prosveti Srbije.
Ipak, Forum beogradskih gimnazija će sutra na sednici Glavnog odbora odlučiti o tome da li će 20. januara početi nastavu ili ne, jer njegovi članovi "nisu zadovoljni postupcima reprezentativnih sindkikata koji učestvuju u pregovorima sa Vladom Srbije", rekla je agenciji Fonet potpredsednica tog sindikata Ana Dimitrijević.
"Ukoliko odluka bude usvojena, mi ne bismo radili 20. januara. Ne bismo da tada nastava počne. Želimo da i na taj način pokažemo svoje nezadovoljstvo i podržimo studente", kazala je ona.
Precizirala da je za sada reč o jednodnevnoj obustavi rada, a ukoliko se pokaže da takvu odluku podržava veliki broj škola i prosvetnih radnika, onda to može da "povuče esnafski bunt".
Prosvetni radnici zahtevaju da se početna plata u prosveti, koja trenutno iznosi nešto više od 86 hiljada dinara, izjednači sa prosečnom platom na republičkom nivou, što je predviđeno i protokolom koji je Vlada Srbije potpisala sa četiri reprezentativna sindikata 12. oktobra 2023.
Traže i izmenu Krivičnog zakonika i pooštravanje kazni nad prestupnicima za dela nasilja nad nastavnicima i učenicima.
Dodala je da će 20. januara biti neka vrsta "prebrojavanja prosvetnih radnika", a da će se to videti po broju učesnika na protestu koji je prethodno najavio Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije koji je zakazan za taj dan u 11 sati na platou ispred Filozofskog fakulteta.
Ministarstvo prosvete Srbije saopštilo je 13. januara nakon sastanka sa reprezentativnim sindikatima da prihvata zahtev da se plate nastavnika izjednače sa republičkim prosekom.
Dodaje se da je prihvaćen i zahtev da se, izmenom Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama, uveća koeficijent za pet odsto u iznosu zarade za mart i još pet odsto u oktobru 2025. godine.
Vlada Srbije je krajem oktobra ponudila prosvetnim radnicima povećanje plata od 11 odsto za sve zaposlene u prosveti, ali su tu ponudu sindikati odbili jer, kako su saopštili, ne bi dostigli prosečnu zaradu u državi.