Sin Frenka Cimorelija, Kamden, legalno je nabavio tri komada vatrenog oružja u Milvokiju, u Viskonsinu, pre nego što je pucao u sebe u decembru 2022. Umro je pet nedelja kasnije. Kamdenov otac zbog toga se zalaže za detaljnije provere kupaca oružja.
“Gomila papira sa podacima, koje je imao u bolnici, debela je više od 15 centimetara. I kada je kupio pištolj, niko to nije pogledao, a rekao bih da je poslednjih deset godina pretio samoubistvom", kaže Cimoreli.
Broj samoubistava vatrenim oružjem u Sjedinjenim Državama dostigao je rekordnih 27.300 prošle godine, pokazuju preliminarni podaci Centara za kontrolu i prevenciju bolesti. U nadi da će biti usvojene oštrije mere za kontrolu oružja, Cimoreli će u novembru glasati za demokrate kojima je to pitanje jedno od prioriteta u kampanji.
Birač i instruktor za rukovanje vatrenim oružjem iz Viskonsina, Edi Sajlas, razume potrebu za zakonima o oružju, ali nije za njihovo pooštravanje.
“Kriminalce i teroriste nije briga za sprovođenje zakona o oružju, tako da to samo ograničava naša prava kao vlasnika oružja da možemo da zaštitimo sebe i svoju porodicu", kaže Sajlas.
Stroži zakoni o oružju mogu da spasu živote, kaže Nik Matuševski iz nestranačke organizacije protiv oružanog nasilja u Viskonsinu.
“Mi bi se snažno zalagali za zakone o ekstremnom riziku. To je procedura za oduzimanje vatrenog oružja pojedincima koji su pretnja za sebe i druge", kaže Matuševski.
Potpredsednica Kamala Haris, i sama vlasnica oružja, obećava da će usvojiti zakone o oduzimanju oružja problematičnim pojedincima, ako bude izabrana za predsednicu.
“Ja podržavam drugi amandman i istovremeno verujem da treba da obnovimo zabranu automatskog oružja i da uvedemo univerzalne provere, zakone o bezbednom skladištenju i o upozoravanju”, rekla je Haris.
Bivši predsednik Donald Tramp, koji se kandiduje za reizbor, obećava da će ublažiti ograničenja i dovodi u pitanje stav Haris o oružju.
“Uvek je govorila da ćemo zapleniti svo oružje. Sada ona kaže, "Oh, ne! Oružje, mislim da je divno. Svakako! Ne ide to tako. Zapleniće vam oružje", poručio je Tramp.
Suprotno Trampovom komentaru, Haris kaže da traži razumne mere za bezbednosti oružja i da “ne pokušava nikome da oduzme oružje."
Suvlasnik streljane Mark Rebholz, nezavisni birač, pozitivno gleda na univerzalne provere koje predlaže Haris. Ali on ne misli da bi zabrana poluautomatskog oružja pomogla da se spreči oružano nasilje.
“Možete nabaviti pištolje sa šaržerima od 30 metaka, 33 metka, 50. Što se tiče kapaciteta, postoji toliko drugih opcija osim poluautomatskog oružja", ističe on.
Rebholz, koji će glasati za Trampa u novembru, veruje da je sprovođenje zakona o oružju koji već postoje, najbolji način da se spreči još više smrtnih slučajeva.
Međutim, širom zemlje, skoro svaki šesti punoletni Amerikanac kaže da je previše jednostavno legalno nabaviti oružje, pokazalo je istraživanje koje su prošle godine sproveli Istraživački centar Pju i organizacija Galup.