Novinari širom svijeta su u sve većoj opasnosti da budu uhapšeni, a najveći broj pritvorenih je u Kini, Izraelu i Mjanmaru, pokazuju novi podaci Komiteta za zaštitu novinara (CPJ).
Na globalnom nivou, do 1. decembra prošle godine je zbog svog rada pritvoren 361 novinar. Međutim, u komitetu kažu da su podaci samo mali prikaz broja uhapšenih proteklih 12 mjeseci.
“Veći broj novinara se, na ovaj ili onaj način procesuira u pravosudnim sistemima tokom godine, I to se namjerno radi. Sve veća kriminalizacija novinara je namjerna taktika vlada da ih ućutkaju”, kaže za Glas Amerike Džodi Ginsberg, izvršna direktorka CPJ-a.
Veliki broj novinara pritvoren je i u Bjelorusiji, Rusiji, Vijetnamu i Eritreji. U Izraelu se ta cifra više nego udvostručila, zbog čega u komitetu kažu da je riječ o cenzuri.
“To obuhvata ubijanje i pritvaranje novinara, prekide komunikacije, napade na medijske objekte, povlačenje državnih sredstava iz izraelskih novina kao što je Harec”, kaže Ginsberg.
Izrael nije odgovorio na zahtjev Glasa Amerike za komentar, ali je prethodno odbacivao optužbe da targetira novinare.
U Kini je i dalje najviše uhapšenih novinara – više od 50. Među njima je prodemokratski izdavač Džimi Lai, kome se sudi u Hong Kongu. Protiv njega su podignute optužbe vezane za nacionalnu bezbjednost za koje se smatra da su politički motivisane. Laijev međunarodni pravni tim kaže da slučaj protiv njihovog klijenta pokazuje kako se zakoni koriste protiv novinara.
“Zato što sada često vidimo kako vlasti, umjesto tradicionalnog pravnog oružja kao što je kleveta ili anti-teroristički zakoni, takođe pokušavaju da koriste druge zakone kojima se diskredituju novinari”, ističe Kilon Galaher, advokatica za ljudska prava.
U imejlu Glasu Amerike, Kina je pravdala svoj učinak u domenu zaštite slobode medija, dok je Hong Kong više puta odbacivao optužbe da je slučaj protiv Laija politički motivisan.
U Rusiji, američki novinari Alsu Kurmaševa i Evan Gerškovič oslobođeni su iz zatvora. Ta zemlja je peta u svijetu po broju zatvorenih novinara – 30.
Među pritvorenim novinarima širom svijeta su i novinari i dopisnici Glasa Amerike i njenih sestrinskih mreži. U zatvorima su u Mjanmaru, Bjelorusiji, Rusiji, Vijetnamu i Azerbejdžanu.