U gradu Njujorku primenjuje se mera zatvaranja ulica, a od građanja se traži da prekinu igranje košarke i drugih ekipnih sportova – što predstavlja dodatno pooštrovanje propisa u svrhu suzbijanja pandemije koronavirusa.
Endrju Kuomo, guverner države Njujork, saopštio je da je više od 30.800 građana pozitivno na testu na koronavirus. Ta država proglašena je epicentrom pandemije u Sjedinjenim Državama, piše agencija Rojters.
U gradu Njujorku potvrđeno je 17.800 slučajeva, dok je država Njujork prijavila je 285 smrtnih slučajeva – što predstavlja polovinu ukupnog broja preminulih u SAD.
"Mere za suzbijanje koronavirusa deluje da imaju učinka", rekao je guverner Kuomo – ukazujući da se poslednjih dana smanjuje broj građana primljenih na bolničko lečenje.
“Previše je dobro da bi bilo istinito. To je veoma dobar znak, nismo u sve stopostotno sigurni, ali ukazuje da se krećemo u pravom smeru”, rekao je Kuomo.
Zatvaranje njujorških ulica, grada u kome živi osam miliona ljudi, označio je probnim programom. Ekipni sportovi u gradskim parkovima biće zabranjeni, uz saglasnost građana, čiju saradnju očekuje.
Svrha zabrane kretanja motornih vozila gradskim ulicama je omogućavanje pešacima više prostora za kretanje – kako bi mogli da primenjuju mere socijalnog distanciranja.
“Blizina nas čini ranjivima”, rekao je Kuomo.
“Prebrodićemo. I ukazati drugim zajednicama kako to da učine”, poručio je Kuomo.
Osim Njujorka – i druge države osećaju posledice pandemije koronavirusa. Države Kalifornija, Vašington i Luizijana suočavaju se sa ozbiljnim udarima na njihove zdravstvene sisteme.
Predsednik Sjedinjenih Država proglasio je, prošlog ponedeljka, vanredno stanje čime su dostupnim učinjena dodatna sredstva za suzbijanje pandemije.
U narednim danima očekuje se da Senat i Predstavnički dom usvoje paket ekonomske pomoći zbog ekonomskih posledica koronavirusa. Poslednja instanca da bi pomoć, čija se vrednost procenjuje na dve hiljade milijardi dolara, je potpis predsednika Donalda Trampa.