Njemački parlament je na zahtjev kancelara Olafa Šolca u ponedeljak izglasao nepovjerenje vladi, čime je otvoren put za održavanje prijevremenih izbora 23. februara sledeće godine.
Vladajuća koalicija, u kojoj su bile tri stranke, raspala se prošlog mjeseca nakon što se iz nje povukla stranka Slobodne demokrate zbog spora oko duga. Šolcove Socijaldemokrate i partija Zelenih su zbog gubitka koalicionog partnera ostali bez parlamentarne većine, u trenutku kada se Njemačka suočava sa sve dubljom ekonomskom krizom, prenosi Rojters.
Prema pravilima čiji cilj je da se spriječi nestabilnost koja je 1930-tih dovela da rasta fašizma, predsjednik Frank-Volter Štajnmajer može da raspusti parlament i sazove nove izbora samo ako kancelar pozove da se glasa o nepovjerenju vladi, a Bundestag zatim povuče taj potez.
Od 733 poslanika, samo 207 je izrazilo povjerenje u vladu, dok je 394 izglasalo nepovjerenje.
"Zahtjev je usvojen", saopštila je predsjednica parlamenta Berbel Bas.
Uoči glasanja, Šolc i njegov konzervativni rival Fridrih Merc, koji prema anketama ima najviše šanse da bude novi kancelar, oštro su se sukobili tokom rasprave u parlamentu i međusobno se optuživali za nekompetentost i nedostatak vizije.
Šolc je pravdao rezultate koje je postigao kao lider u krizi, suočen sa vanrednom ekonomskom i bezbjednosnom situacijom izazvanom ruskom invazijom na Ukrajinu.
Poručio je da bi, ako dobije drugi mandat, ulagao u njemačku infrastrukturu a ne rezao budžetske troškove što, kako je naveo, žele konzervativci.
"Kratkovidost će možda uštedjeti novac kratkoročno, ali se se ne može priuštiti hipoteka na našu budućnost", rekao je Šolc koji je četiri godine bio ministar finansija u prethodnoj koaliciji, prije nego što je izabran za kancelara 2021.
Merc je Šolcu rekao da će njegovi planovi za budžetsku potrošnju opteretiti buduće generacije.
"Zaduživati se na uštrb mlade generacije, trošiti novac - a niste ni jednom rekli riječ 'konkurentnost'", rekao je Merc.
Šolc će biti kancelar u tehničkom mandatu dok nova vlada ne bude formirana posle izbora.
Prema većini anketa, konzervativci imaju prednost nad Socijaldemokratama (SDP) od više od 10 odsto, mada se to vođstvo smanjuje. Ekstremno desničarska Alternativa za Njemačku (AfD) ima manju prednost u odnosu na Šolcovu stranku, dok su Zeleni na četvrtom mjestu.
Vodeće stranke odbijaju da uđu u vlast sa AfD-om, ali ta stranka komplikuje parlamentarnu računicu zbog čega je više vjerovatna koalicija od tri stranke poput Šolcove.