Linkovi

NATO jača bezbednost strateške infrastrukture Baltičkog mora


Estonski vojni brod isplovljava u Baltičko more, kao deo pojačanih patrola NATO-a u regionu nakon sumnje na sabotažu podvodnih kablova, 9. januar, 2025. (Foto: AP/Hendrik Osula)
Estonski vojni brod isplovljava u Baltičko more, kao deo pojačanih patrola NATO-a u regionu nakon sumnje na sabotažu podvodnih kablova, 9. januar, 2025. (Foto: AP/Hendrik Osula)

Nemačka, Rusija i Letonija države su koje na severu Evrope izlaze na Baltičko more. Brojni veoma važni kablovi i cevovodi prelaze preko dna tog mora. Međutim, usled povećanja tenzija u regionu, NATO traži načine da obezbedi tu važnu infrastrukturu.

Baltičko more bilo je poprište brojnih incidenata poslednjih godina u kojima su oštećeni energetski i komunikacioni kablovi koji se prostiru preko njegovog dna. Sumnja se na brodove povezane sa Kinom i Rusijom.

“U poslednjih 15 meseci oštećeno je 11 kablova, što je izazvalo nestanak struje. Moramo to uzeti u obzir. Povećali smo svoje, ali i prisustvo NATO partnera”, izjavio je ministar odbrane Letonije, Andris Spruds.

Nema dokaza da je šteta namerna, ali pojedini baltički vojni zvaničnici zabrinuti su da toliki broj incidenata ukazuje na sabotažu.

“U poslednja tri meseca bilo je slučajeva da sidra prečesto padaju na kablove. Naravno, takve stvari se dešavaju, ali je malo verovatna tolika učestalost na tako malom području”, rekao je komandant letonske mornarice Maris Polenc.

Stručnjaci i naučnici razmatraju načine da se najbolje zaštiti strateška podvodna infrastruktura. Osoblje NATO-ovog Centra za pomorska istraživanja i eksperimente u Italiji postaje sve spretnije u praćenju brodova u tom području.

“Algoritmi koje je centar razvio, često koristeći veštačku inteligenciju, korišćeni su za praćenje brodskog saobraćaja, posebno belog transporta. Civilni promet na različitim lokacijama. Ispostavilo se da dobro funkcioniše", istakao je Erik Polikuen iz NATO Centra za pomorska istraživanja.

Čak i ukoliko su nedavni događaji slučajni, NATO nije spreman za sabotažu u Baltičkom moru, navodi bivši zvaničnik letonske vlade Artis Pabriks.

“Moramo da predvidimo i utvrdimo koji brodovi bi mogli da budu pretnja – to je posao za obaveštajne službe."

Krajem januara NATO je obećao da će rasporediti fregate, avione i mornaričke dronove da bi pomogao zaštitu važne infrastrukture u tom području.

XS
SM
MD
LG