Nataša Kandić, osnivač Fonda za humanitarno pravo negirala je danas optužbe da su optužbe na račun načelnika Generalštaba Vojske Srbije Ljubiše Dikovića napadi na vojsku i institucije.
Objavljivanje dosije Rudnica nije napad na vojsku i institucije, izjavila je danas osnivač Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić posle reagovanja načelnika Generalštaba Vojske Srbije Ljubiše Dikovića i državnih organa na dokumenta o zločinima na Kosovu koje je nedavno objavio Fond. Kandić je rekla da smatra da je "dosije Diković" tačan i objasnila da se sa dosijeom Rudnica izašlo u javnost jer su se u međuvremenu pojavila nove činjenice, otkrivanjem masovne grobnice u Rudnici:
"Institucija mora da je potpuno čista, a pojedinci koji su učinili nešto što može biti predmet ispitivanja pred sudovima, to je potpuno nešto drugo. Ne vidim da je tu u pitanju napad na vojsku ili insitucije."
Nataša Kandić je istakla da smatra da presuda suda u Hagu, povodom tužbe Hrvatske i protivtužbe Srbije za genocid, neće uticati na odnose dve države i napomenula da je veliki dobitak za pravosuđe to što su dve države prikupile obimnu dokumentaciju.
"Mislim da je dobro što su se optužbe našle pred sudom, da su odnosi između Hrvatske i Srbije, i optužbe na račun odgovornosti, razrešeni sudskim putem."
Na predstavljanju baze podataka "Kosovska knjiga pamćenja", Kandić je rekla da je od 1.januara 1998. do 31.decembra 2000.godine u vezi sa ratom na Kosovu dokumentovana smrt ili nestanak 13.535 ljudi, od čega 10.812 Albanaca, 2.197 Srba i 526 Roma, Bošnjaka, Crnogoraca i drugih nealbanaca. Prema njenim rečima, ovakva baza je jedistvena u svetu i važna je za budućnost kako bi se sprečile eventualne manipulacije brojevima.