Čovek optužen da je organizovao napade 11. septembra, Kalid Šeik Mohamed, i dvojica njegovih saučesnika, koji se drže u američkom vojnom zatvoru u zalivu Gvantanamo na Kubi, pristali su da priznaju krivicu, saopštio je Pentagon.
Pentagon nije precizirao šta stoji u sporazumu o priznanju krivice.
Američki zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je da su sporazumi gotovo sigurno uključivali priznavanje krivice u zamenu za ukidanje smrtne kazne.
Mohamed je najpoznatiji zatvorenik u zatvoru Gvantanamo, koji je 2002. godine osnovala administracija tadašnjeg predsednika SAD Džordža Buša mlađeg, kako bi se tu držali militanti osumnjičeni za napade 11. septembra 2001.
U Gvantanamu je trenutno oko 30 zatvorenika.
Mohamed je optužen da je osmislio zaveru da oteti komercijalni putnički avion uleti u Svetski trgovinski centar u Njujorku, i u Pentagon. U napadima je stradalo oko 3.000 ljudi, a SAD su ušle u rat u Avganistanu koji je trajao skoro dve decenije.
Način na koji su Mohameda ispitivali u Gvantanamu je bio u centru pažnje mnogih institucija. U izveštaju senatskog Odbora za obaveštajna pitanja iz 2014. godine o upotrebi tehnike davljenja u vodi od strane agenata CIA-e, navodi se da je nad Mohamedom ta metoda primenjena bar 183 puta.
Dogovore o priznanju krivice postigla su i dva pritvorenika: Valid Muhamed Salih Mubarak Bin Ataš i Mustafa Ahmed Adam al Havsavi, navodi se u saopštenju Pentagona.
Trojica muškaraca su zajedno optuženi i izvedeni pred sud juna 2008. godine, a zatim ponovo 5. maja 2012. godine, navodi se u saopštenju Pentagona.
Lider republikanske manjine u Senatu SAD Mič Mekonel osudio je sporazume o priznanju krivice.
"Jedina stvar koja je gora od pregovora sa teroristima je pregovaranje s njima dok su u pritvoru“, rekao je Mekonel u saopštenju, optužujući administraciju demokratskog predsednika Džoa Bajdena za „kukavičluk pred terorom“.