"Borite se za svoje živote" - bila je poruka srednjoškolke na protestu za strožiju kontrolu oružja, održanom u subotu u Vašingtonu.
Ema Gonzales je među učenicima aktivistima iz srednje škole Mardžori Stounmen Daglas, na Floridi, u kojoj je u prošlomjesečnom oružanom masakru ubijeno 17 osoba.
Gonzales i ostali učenici iz te škole organizovali su protest u američkoj prestonici, dok je u ostalim američkim gradovima i širom sveta organizovano više od 800 sličnih protestnih šetnji.
Gonzales je tokom obraćanja okupljenima, u jednom trenutku zaćutala šest minuta i 20 sekundi koliko je trebalo napadaču da ubije 17 osoba na Floridi. Zatim je istakla: "Napadač je prestao da puca, bacio je pušku, ubacio se među učenike koji su bežali i sat vremena bio slobodan pre hapšenja. Borite se za vaše živote pre nego što to bude nečiji drugi posao".
Nacionalno udruženje vlasnika vatrenog oružja (NRA), koje je protiv strožije kontrole oružja je u subotu ujutro na svojoj Fejsbuk stranici ustvrdilo da protesti nisu spontani i " da milijarderi koji mrze oružje i holivudska elita manipulišu decom u okviru svog plana da unište Drugi amandman i ukinu nam pravo da branimo sebe i svoje voljene".
Protesti u Atlanti
U Atlanti, u Džordžiji protestovale su desetine hiljada ljudi - među kojima još učenika sa Floirde.
Pridružio im se i borac za građanska prava i američki kongresmen Džon Luis, koji je nosio veliko crveno slovo "F" na odjeći. To je, kako je rekao, ocjena koju mu je NRA dala zbog podrške kontroli oružja.
U Njujorku, protestovao je i bivši član Bitlsa Pol Mekartni koji je televiziji CNN rekao da mu je jedan od najboljih prijatelja ubijen u oružanom nasilju u tom gradu. Mekartni je mislio na Džona Lenona, koji je 1980. godine upucan ispred svog stana u Njujorku.
Protestovali i ljubitelji oružja
U pojedinim gradovima okupile su se i protivnici kontrole oružja.
Pojedini, koji su došli u Vašington, kazali su Glasu Amerike da predlozi za kontrolu oružja "neće dovesti do smanjenja oružanog nasilja, već će samo oduzeti prava građanima koji poštuju zakone".
Stotine pristalica nošenja oružja protestovale su u Solt Lejk Sitiju, tražeći bolje bezbednosne mere u školama i naoružavanje nastavnika. Protesta je bilo i u Feniksu, u Arizoni.
Tramp bez komentara
Predsednik Donald Tramp nije komentarisao proteste u subotu, a vikend povodi u svojoj kući na Floridi, manje od sat vremena vožnje od srednje škole Mardžori Stounmen Daglas.
Stotine demontranata izašle su na ulice Palm Biča, duž rute kojom je trebalo da prođe predsednik Tramp do svog letovališta, ali su automobili krenuli drugim putem da bi izbegli demonstrante.
Prema novim anketama, 69 odsto Amerikanaca želi pooštravanje kontrole oružja, što je rast u odnosu na prethodne godine. Međutim, gotovo polovina ne očekuje da političari promene zakone o oružju.