Da li će Tramp odložiti objavu kandidature?
Poslije razočaravajućih rezultata Republikanske stranke na izborima u utorak veče, postavljaju se nova pitanja o popularnosti bivšeg predsjednika Donalda Trampa koji je za 15. novembar najavio važnu objavu što je protumačeno kao najava predsjedničke kandidature.
Pojedine Trampove pristalice već su od njega zatražile da to odloži, uz poruku da bi stranka trebalo da bude usredsređena na Džordžiju, gdje bi drugi krug izbora u decembru mogao ponovo da odluči ko će kontrolisati Senat.
Tramp je pokušao da iskoristi izbore kao šansu da dokaže svoj politički uticaj i nakon što je poražen na predsjedničkim izborima 2020. Podržao je više od 330 kandidata za funkcije na svim nivoima, od kojih je više njih poraženo.
Istovremeno, Trampov potencijalni rival za republikansku predsjedničku nominaciju - guverner Floride Ron Desantis - odnio je ubjedljivu pobjedu na izborima za novi mandat, pa su pojedini konzervativni mediji proglasili da on predstavlja budućnost stranke.
Tramp je tokom predizborne kampanje kritikovao Desantisa, ali je na dan izbora ipak poručio da je glasao za njega.
Niži rast inflacije od očekivanog
Potrošačke cijene u Sjedinjenim Državama bile su za 7,7% posto više u oktobru 2022., u poređenju sa istim mjesecom prošle godine, te 0,4% više u odnosu na septembar ove godine, saopštilo je Ministarstvo rada SAD. Ekonomisti i analitičari očekivali su veći rast cijena, imajući u vidu da je inflacija u septembru iznosila 8,2% u poređenju sa istim mjesecom 2021. godine. Ipak, sporiji rast cijena od očekivanog ukazuje da bi inflacijski pritisci koji su zahvatili zemlju mogli početi popuštati.
Gotovo pola birača navelo inflaciju kao najveću zabrinutost, pokazala je anketa „Votecast“ koju je za AP sproveo NORC centar Univerziteta u Čikagu i koja je obuhvatila 94.000 birača širom zemlje. Otprilike osam od deset ispitanih naveli su da je ekonomija u lošem stanju. Tanka većina je za pogoršanje inflacije okrivila politike predsjednika Džo Bajdena, a nešto manje od pola anketiranih naveli su kao razlog faktore izvan Bajdenove kontrole, poput ruske invazije na Ukrajinu.
Još bez konačnih rezultata tijesne trke za Kongres
Republikanska stranka približava se tijesnoj većinu u Predstavničkom domu, dok kontrola nad Senatom zavisi od rezultata izbora u nekoliko država.
Bilo koja stranka mogla bi da obezbijedi većinu u Senatu pobjedama u Nevadi i Arizoni gde se glasovi još broje poslije tijesnih izbora. Međutim, postoji i snažna mogućnost da, drugi put za dvije godine, odnos snaga u Senatu bude zavisio od drugog kruga izbora u Džordžiji narednog mjeseca. Trenutno, demokrate i republikanci imaju po 50 mjesta u gornjem domu američkog Kongresa.
U Predstavničkom domu, republikanci su u četvrtak bili bliži većini od 218 mjesta, potrebnoj da preuzmu kontrolu, dok su demokrate zadržale mjesta u okruzima od Virdžinije do Pensilvanije i Kanzasa. Još nisu poznati rezultati mnogih izbora na zapadnoj obali.
Stranka na vlasti je u prošlosti trpjela teške gubitke na prvim izborima na polovini predsjedničkog mandata. Međutim, demokrate su na ovogodišnjim izborima uspjele da premaše očekivanja, dok su republikanci ostvari slabiji rezultat od očekivanog.
Mnogi kandidati koje je podržao Donald Tramp izgubili izbore
Prema do sada utvrđenim rezultatima američkih izbora, kandidati koje je podržao Donald Tramp, oni koji imaju ekstremnije političke poglede ili negiraju integritet izbora, ostvarili su tek delimičan uspeh. Mnogi od njih poraženi su u nekim od važnih izbornih trka za Senat ili za guvernerske pozicije, dok su nešto bolji rezultat postigli za Predstavnički dom Kongresa.