Kakav je trenutni odnos snaga?
Posle izbornog dana, neki rezultati su poznati, drugi će morati da se čekaju dok se ne prebroje glasovi.
Prema projekciji agencije AP, pobedom Džona Fetermana demokrate su dobile dodatno mesto u Senatu i sada imaju šanse da zadrže većinu, iako se čekaju rezultati iz Arizone, Nevade, Džordžije, Viskonsina. Rebublikanci sada, prema istom izvoru, vode u trci za Predstavnički dom.
Evo kako izgleda trenutna projekcija rezultata koju je objavio AP.
Džon Feterman novi senator iz Pensilvanije
Iako je brojanje glasova još u toku, prema projekcijama vodećih medijskih kuća iz SAD, novi senator iz države Pensilvanija je demokrata Džon Feterman, zamenik guvernera te države. U borbi za upražnjeno mesto Peta Tumija, republikanca koji se penzionisao, Feterman je pobedio republikanca Mehmeta Oza, bivšu televizijsku zvezdu. Time su demokrate preuzele jedno mesto od svojih političkih protivnika - omjer snaga u Senatu do sada je bio 50-50.
U ranim fazama izborne trke, Fetermana su smatrali za favorita, ali je u maju doživeo moždani udar, što mu je otežalo komuniciranje i brzo odgovaranje na pitanja. Kako se približavao izborni dan, iz Ozove kampanje, posebno nakon debate u kojoj se videlo da Feterman ima poteškoće, sve su više to isticali u prvi plan, a i ankete su postajale sve izjednačenije.
Preostale ključne utrke za većinu u Senatu vode se u državama Džordžija, Nevada i Arizona.
Ko su najstariji senatori?
Republikanac Čak Gresli, koji će napuniti 95 godina četiri mjeseca prije nego što mu istekne novi mandat, je među najstarijim senatorima u istoriji Senata, prenosi AP. Republikanac Strom Turmond iz Južne Karoline penzionisao se 2003. godine kada je imao 100 godina.
Gresli će biti najstariji republikanac u Senatu i drugi najstariji senator posle demokratske senatorke iz Kalifornije Dajen Fajnstajn, koja je tri mjeseca starija od predstavnika Ajove.
Gresli je prvi put izabran na zvaničnu funkciju u Ajovi 1958. godine.
Sva biračka mesta zatvorena
Sva birališta u Sjedinjenim Državama sada su zatvorena. Zbog različitih vremenskih zona, izbori u Americi ne počinju i ne završavaju u isto vreme. Dok je brojanje glasova u mnogim saveznim državama na istoku zemlje uveliko u toku, ili čak i pri kraju, te su mnogi rezultati već poznati, glasanje u državama Havaji i Aljaska tek je okončano. Jedina iznimka mogu biti slučajevi u kojima je na određenim biračkim mestima bilo tehničkih problema zbog kojih je glasanje kasnilo, pa su samim tim duže ostala otvorena.