Stavovi arlingtonskih glasača
Građani širom Sjedinjenih Država glasaju na izborima koji se održavaju na polovini mandata aktuelne administracije.
Glasanje se održava u okolnostima ekonomskih izazova, ali i podela u društvu u vezi sa značajnim pitanjima.
Razgovarali smo sa nekolicinom glasača na biračkom mestu u gradu Arlingtonu u američkoj državi Vidržinija.
Teorije zavjere zbog problema u Arizoni
U Arizoni, gdje bi rezultat izbora mogao da odluči ko će imati većinu u Senatu, zabilježeni su problemi sa desetinama elektronskih mašina za brojanje glasova, a bivši predsjednik Donald Tramp i njegove pristalice odmah su iznijeli neosnovane tvrdnje da je to dokaz izborne krađe demokrata.
Samo nekoliko sati nakon otvaranja birališta, zvaničnik Marikope - najmnogoljudnijeg okruga u Arizoni - rekao je novinarima da ne radi oko 20 odsto mašina i da je u toku njihova popravka. Poručio je međutim da će, uprkos problemima, svi glasovi biti prebrojani, ali i predvidio da će teoretičari zavjere i oni koji još ne priznaju Bajdenovu pobjedu "zloupotrijebiti" problem.
Zvaničnici Marikope su kasnije saopštili da je od 60 pogođenih mašina, 17 popravljeno tako što su podešeni parametri za štampanje.
Republikanska kandidatkinja za guvernerku Keri Lejk, koja je ponavljala Trampove lažne tvrdnje o pokradenim izborima 2020. godine, odmah je rekla novinarima da nije imala problema kada je glasala, u kako je navela, dijelu grada koji je naklonjen liberalima. Tramp je na svojoj društvenoj mreži naveo da "ima izvještaja da u Arizoni ne rade glasačke mašine u pretežno republikanskim i konzervativnim područjima " i da će se "ljudi tome suprostaviti".
Bajden je u Arizoni 2020. godine odnijeo tijesnu pobjedu, a ta savezna država je bila u fokusu lažnih tvrdnji bivšeg predsjednika i njegovih pristalica da su predsjednički izbori bili namješteni. Svi republikanski kandidati za ključne funkcije u Arizonu još ne priznaju rezultate izbora prije dvije godine.
Važni kongresni izbori kroz istoriju
Pregled nekih od najuticajnijih kongresnih izbora u proteklih 150 godina, a svi su doveli do promene većinske stranke u Predstavničkom domu.
Bezbednost izbora
U predizbornom periodu mnogo se govorilo o bezbednosti izbora, a više od pola ispitanih u nekim od anketa navodili su da su nasilje na izbornim mestima i mešanje drugih zemalja u američki izborni sistem izvesni.
Ipak, američki zvaničnici kažu da, iako opasnost postoji, neposredno pred izbore nije bilo indikatora koji bi ukazivali na velike probleme.