Birači u pet država odlučuju i o legalizaciji marihuane
Osim o političkim predstavnicima, birači u pet saveznih država se danas izjašnjavaju i o legalizaciji marihuane za rekreativnu upotrebu.
O legalizaciji marihuane glasa se u Arkanzasu, Merilendu, Mizuriju, Severnoj i Južnoj Dakoti, pošto je predsednik Džo Bajden doneo odluku da se posedovanje marihuane dekriminalizuje. Proteklog meseca, američki predsednik je i pomilovao hiljade Amerikanaca koji su osuđeni zbog posedovanja marihuane, što je bilo krivično delo po federalnom zakonu.
Rekreativna upotreba marihuane već je legalizovana u 19 saveznih država, a istraživanja javnog mnjenja pokazuju da postoji otpor dodatnom ublažavanju propisa. Sve države u kojima se danas glasa, sem Merilenda, su konzervativne i 2020. godine su glasale za Donalda Trampa. U svim navedenim državama je već legalizovana upotreba marihuane u medicinske svrhe.
U Koloradu, gde je rekreativna marihuana legalizovana skoro deceniju, glasači se izjašnjavaju o legalizaciji određenih psihodeličnih supstanci, kao što su pečurke, u terapijske svrhe.
Zašto su važni izbori za guvernere?
U 36 saveznih država održavaju se i izbori za guvernera. Republikanci trenutno imaju 28 guvernerskih mesta, a demokrate 22.
Iako su ove trke manje u fokusu od kongresnih, mogu da imaju dugoročne posledice na odluke o pitanjima poput abortusa, oružja i prihvatanja ili poricanja rezultata nekih budućih izbora.
Demokrate se trude da zadrže mesta guvernera u Pensilvaniji, Viskonsinu, Mičigenu - kako bi zadržali pravo veta jer većinu u parlamentima tih saveznih država imaju republikanci, koji mogu da uvedu dodatne restrikcije na pravo na abortus i slično.
Republikancima je stalo da pobede u državama koje su važne za naredne predsedničke izbore 2024, poput Arizone. Stranka je u takvim državama kandidovala i one koji smatraju da su izbori 2020. pokradeni, što tvrdi bivši predsednik Donald Tramp.
Prognoze su da bi demokrate mogle od republikanaca da preuzmu guvernerska mesta u Merilendu i Masačusetsu, ali su u ostalim državama gde se glasa, trke prilično tesne.
Otvorena biračka mesta
Biračka mesta otvorena su u 6 sati ujutru na istočnoj obali SAD, a očekuje se da širom Amerike budu otvorena do 1 popodne po lokalnom vremenu - koliko su Havaji vremenski iza istočne obale.
Milioni Amerikanaca su već glasali na biračkom mestu ili poštom. Neke države, poput Pensilvanije i Viskonsina, ne dozvoljavaju da se glasovi pristigli poštom broje pre izbornog dana, dok druge države daju grejs period i posle izbornog dana da ti glasovi pristignu.
Zbog takvog sistema glasanja, u nekim saveznim državama brojanje glasova će trajati danima ili nedeljama nakon izbornog dana.
Šta treba pratiti na izborni dan?
Da li je izvesno da će se desiti "crveni talas", kako će proći kandidati koje podržava Donald Tramp, koji će efekat na rezultate izbora imati ukidanje prava na abortus?