U Severnoj Mitrovici i Leposaviću je počelo prikupljanje potpisa za smenu gradonačelnika iz Pokreta Samoopredeljenje Erdena Atića, koji je na čelu opštine Severna Mitrovica i Ljuljzima Hetemija, gradonačelnika Leposavića.
Potpisnike peticije za smenu Atića u Severnoj Mitrovici predvodili su predstavnici Srpske liste, bliske vlastima u Beogradu. Čelnici ove političke organizacije nisu bili raspoloženi za razgovor sa novinarima, a građani očekuju smenu aktuelnog gradonačelnika.
“Smatram da treba da postave čoveka koji vlada većinom”, rekla je jedna od građanki Severne Mitrovice koja je potpisala peticiju.
“Da pokažemo da trenutno stanje nije realno, da u sredinama gde je većinsko srpsko stanovništvo mislim da ne bi bilo realno da predstavnici budu iz manjinskih zajednica”, naveo je jedan od potpisnika peticije.
Sanja Lazarević Krtinić, članica Inicijativne grupe koja je pokrenula peticiju očekuje da će vrlo brzo biti prikupljen dovoljan broj potpisa za smenu.
„Naša pretpostavka je da ćemo već danas i sutra uspeti na prikupimo ukupno koliko se traži od nas - 3.640 potpisa, tako da ne verujem da ćemo se dugo zadržavati i to je pokazatelj kolika je naša želja da nemamo više gradonačelnika koji ne predstavlja naše interese“, rekla je Lazarević-Krtinić.
Kriza na severu Kosovu traje od novembra 2022. godine kad su Srbi napustili kosovske institucije, posle čega su u aprilu 2023. organizovani vanredni lokalni izbori u četiri opštine. Srbi su bojkotovali izlazak na birališta, izlaznost je bila jednocifrena, a vlast su preuzeli predstavnici albanskih političkih partija.
Usledili su sukobi srpskih demonstranata i kosovske policije, kada su predstavnici albanskih partija koje su pobedile na izborima, pokušali da uđu u opštinske zgrade i počnu da obavljaju funkcije. Epilog sukoba bio je više desetina povređenih pripadnika KFOR-a, Kosovske policije i demonstranata.
Sjedinjene Države i Evropska unija zahtevale su tada od srpskih i kosovskih vlasti da spuste tenzije, da se vrate dijalogu, a Zapad je tražio od prištinskih zvaničnika da organizuju nove izbore u četiri opštine na severu.
Vlada Kosova izrazila spremnost da organizuje nove izbore na severu sa ciljem deeskalacije situacije.
Stefan Veljković, potpredsednik stranke Srpska demokratija, smatra da je dobro što se peticija potpisuje, jer aktuelni gradonačelnici na severu Kosova nemaju legitimitet. Međutim, nije dobro što se, kako je rekao, nastavlja pritisak na građanje i primoravanje da rade nešto što možda ne bi hteli u tom trenutku.
“U redu je pozvati narod da daju potpis da se smene nelegitimni gradonačelnici, a druga stvar je da vi ne smete da namećete to kao obavezu. Mi smo dobili na desetine poruka od sugrađana gde direktori njihovih institucija po srpskom sistemu ih teraju, govore da je to obaveza i da oni moraju da dođu i čak da napišu kako su primili poruku i da će sigurno doći. To je način da se narod dodatno 'ubije u pojam'“, rekao je Veljković za Glas Amerike.
Sličnog je mišljenja i novinar Branislav Krstić koji tvrdi da Srpska lista vrši pritisak na stanovništvo Severne Mitrovice.
“Koristeći svoje mehanizme ucene i pritiska na ljude koji su zaposleni na budžetu države Srbije zvanični Beograd, odnosno kabinet predsednika Vučića i Srpska lista i dalje manipulišu građanima, jer Srpska lista poziva građane da potpišu peticiju i da učestvuju u nekakvom procesu razrešenja gradonačelnika u opštinama na severu Kosova, iako nije ispunjen niti jedan uslov zbog koga su Srbi pozvani da napuste kosovske institucije. Dakle jedan klasičan igrokaz”, rekao je Krstić za Glas Amerike
Sanja Lazarević Krtinić negira da je vršen pritisak na ljude da podrže smenu gradonačelnika.
„Da li je ikome bitno i važno ovo pitanje u našem gradu? Da, jeste. Građani jesu informisani da mi krećemo sa peticijom od 9 sati ujutro, a da li ih je neko primorao? Pa, pa to je zaista potpuno besmisleno iz razloga što sad da napravite anketu - 99,9 odsto svih građana ovde ne podržava gradonačelnike i njihov rad. Oni koji ne žele, oni su se već javno obratili građanima, oni koji bojkotuju peticiju i to je njihov stav. Svako ima pravo na mišljenje, a ovo je samo stav većine“, navela je ona.
Veljković i Krstić smatraju da građani nisu ništa dobili time što su Srbi sa severa Kosova novembra 2022. napustili sve kosovske institucije, već naprotiv, “izgubili su mnogo toga”. Pored građana, najveći gubitnici su, prema njihovim rečima, političari koji godinama predstavljaju Srbe na Kosovu uz podršku Beograda.
“Mi smo čak tad podržali izlazak iz institucija samo pod uslovom da postoji plan za dan posle. Međutim plan za dan posle nije postajao, jer znamo šta se izdešavalo do tada - Banjska i sve ostale stvari koje su nas pogodile. I sad nikakvi uslovi od tog napuštanja institucija nisu ispunjeni, niti su uklonjeni specijalci sa severa Kosova, niti su uklonjene njihove policijske baze, punktovi, i dalje se nastavlja sa represijom nad narodom i onda se postavlja pitanje zbog čega su oni izlazili iz institucija i naterali narod da izađe iz institucija, ako nije postajao plan za dan posle“, navodi Veljković.
“Bojkot institucija, izbora ili bilo čega nigde u svetu, niti u jednoj zemlji sveta nije doneo bilo kakvu dobit onima koji su ušli u proces bojkota. Tako su nažalost prošli i Srbi na Kosovu slušajući preporuke iz Beograda i slušajući preporuke Srpske liste”, smatra Branislav Krstić.
Na osnovu administrativnog uputstva Ministarstva administracije lokalne samouprave Vlade Kosova, ukoliko peticiju za razrešenje gradonačelnika potpiše 20 odsto od broja upisanih birača, u roku od 30 dana sledi referendum na kome "za" treba da se izjasni 50 odsto plus jedan registrovani glasač, nakon čega sledi raspisivanje izbora.
Rok za predaju peticije Ministarstvu administracije lokalne samouprave i Centralnoj izbornoj komisiji je 22. januar, a kako je nedavno najavio ministar administracije lokalne samouprave Eljbert Krasnići postoji mogućnost produžetka roka za prikupljanje potpisa za još 15 dana.