Linkovi

Južna Koreja: Sirene za vazdušnu opasnost zbog raketnog baraža Severa


Čovek gleda TV program i snimak raketne probe Severne Koreje, na železničkoj stanici u Seulu, Južna Koreja, 2. novembra 2022.
Čovek gleda TV program i snimak raketne probe Severne Koreje, na železničkoj stanici u Seulu, Južna Koreja, 2. novembra 2022.

Severna Koreja je u sredu ispalila najmanje 10 projektila, uključujući najmanje tri prema južnokorejskoj teritoriji, što je lansiranje bez presedana koje je izazvalo upozorenja na televizijama na Nugu i sirene za vazdušnu opasnost na ostrvu pored južnokorejske obale.

Jedna od severnokorejskih raketa pala je u vode samo 57 kilometara istočno od Sokčoa, priobalnog turističkog grada na severoistoku Južne Koreje, saopštila je južnokorejska vojska. Još jedna raketa pala je 167 kilometara od okruga Uleung, retko naseljenog ostrvskog regiona na istočnoj obali Južne Koreje. Treći projektil je pao u međunarodne vode samo 26 kilometara južno od de fakto međukorejske morske granice, rekli su zvaničnici.

Severna Koreja je ove godine ispalila oko 50 balističkih projektila - što je rekordan nivo - ali do danas nijedna nije lansirana ka južnokorejskoj teritoriji i nijedna nije rezultirala javnim uzbunama zbog vazdušnog napada.

Vojska Južne Koreje, koja je ranije obećala "odlučan" odgovor, saopštila je kasnije u sredu da su njeni ratni avioni lansirali tri rakete severno od de fakto morske granice. Odgovor pokazuje "sposobnost i spremnost Južne Koreje da precizno udari neprijatelja", navodi se u saopštenju Združenog načelnika štabova.

Ovo je prvi put od kraja Korejskog rata koji je vođen od 1950. do 1953. godine da bilo koja od zemalja šalje rakete preko severne granične linije, saopštilo je Ministarstvo nacionalne odbrane Južne Koreje.

Kao odgovor na lansiranja iz Severne Koreje, ministarstvo saobraćaja Južne Koreje saopštilo je da je zatvorilo neke vazdušne rute kod svoje istočne obale najmanje do četvrtka ujutru.

Razvoj događaja dodatno podiže tenzije na Korejskom poluostrvu, gde su obe strane pojačale iskaze vojne snage. Zvaničnici SAD i Južne Koreje upozorili su da se Severna Koreja sprema da izvrši još jednu nuklearnu probu.

Južnokorejski predsednik Jun Suk Jel naredio je da se "brzo preduzmu stroge mere kako bi se osiguralo da Severna Koreja plati jasnu cenu" za svoju poslednju provokaciju, navodi se u saopštenju njegovog kabineta.

Japanski ministar odbrane Jasukazu Hamada nazvao je lansiranje "potpuno neprihvatljivim". Zvaničnici u Tokiju kažu da su podneli žalbu Severnoj Koreji diplomatskim kanalima u Pekingu.

Indo-pacifička komanda američke vojske je u saopštenju navela da lansiranje Severne Koreje ne predstavlja neposrednu pretnju Sjedinjenim Državama ili njihovim saveznicima, ali je istakla "nepromišljeno ponašanje Pjongjanga".

Na brifingu o pozadini događaja, južnokorejski vojni zvaničnik rekao je da je Severna Koreja lansirala više od 10 projektila različitih tipova sa obe strane Korejskog poluostrva.

Na ostrvu Uleung, glasne sirene su se oglasile oko 2-3 minuta rano u sredu, ali stanovnici nisu znali da je to upozorenje na vazdušni napad, javila je južnokorejska televizija JTBC. Na televizijama širom zemlje, neki prenosi su prekinuti u 8:55 ujutro kako bi se stanovnici upozorili na lansiranje.

Takva upozorenja su veoma neobična u Južnoj Koreji, gde se severnokorejska lansiranja raketa gotovo ne pominju u vestima.

Lansiranja su usledila u trenutku kada Južna Koreja oplakuje smrt najmanje 156, uglavnom mladih ljudi koji su u subotu stradaliu naletu mase tokom proslave Noći veštica.

Severna Koreja nije izrazila saučešće zbog incidenta.

Opasna spirala

Severna i Južna Koreja su zaglavljene u ciklusu provokacija, pri čemu svaka strana okrivljuje drugu za podizanje tenzija.

Ranije ovog meseca, dve Koreje su razmenile hice upozorenja na moru, pošto je Južna Koreja optužila severnokorejski komercijalni brod da je prešao granicu.

Poslednjih nedelja, Severna Koreja je više puta ispaljivala artiljerijske granate u osetljivu zonu razdvajanja na moru.

Kao odgovor, Sjedinjene Države i Južna Koreja povećale su obim, učestalost i publicitet svojih zajedničkih vojnih vežbi.

Ankit Panda, viši saradnik u Karnegijevoj zadužbini za međunarodni mir, upozorava na "spiralnu dinamiku" u kojoj će se obe strane "osećati prinuđenim da nastave da povećavaju prednost".

"Ovo bi moglo da vodi ka mnogo opasnijem ishodu", rekao je on za Glas Amerike.

Severna i Južna Koreja su i dalje u tehničkom ratnom stanju, pošto se njihov sukob iz 1950-ih završio primirjem, a ne mirovnim sporazumom. Više od 28.000 američkih vojnika i dalje je stacionirano u Južnoj Koreji. Pentagon kaže da su tu da odvrate Pjongjang.

Zašto Severna Koreja lansira rakete

Dok se čini da Severna Koreja namerava da izazove osećaj krize, nije jasno sa kojim ciljem. Pjongjang ima dugogodišnju strategiju povremenog podizanja tenzija kako bi stvorio polugu pre pregovora sa Sjedinjenim Državama.

Ali Severna Koreja je dosledno odbijala nedavne ponude SAD i Južne Koreje za dijalog. U septembru je severnokorejski lider Kim Džong Un rekao da neće biti "apsolutno nikakve denuklearizacije, pregovora i pregovaranja za trgovinu".

Čini se da je strategija Severne Koreje da iznudi međunarodno prihvatanje svog programa nuklearnog oružja, "bilo da SAD retorički priznaju njen status ili ne", kaže Čed O'Kerol, osnivač veb-sajta NK Njuz sa sedištem u Seulu, koji se fokusira na Severnu Koreju. .

"Izgleda da takođe želi da nametne ozbiljne troškove za SAD i RK zbog obnove [vojnih] vežbi", napisao je O'Kerol na Tviteru.

Severna Koreja je u utorak upozorila drugi dan zaredom da bi Vašington i Seul trebalo da zaustave vojne vežbe.

"Takva vojna brzopletost i provokacije se više ne mogu tolerisati", rekao je Pak Džong Čon, sekretar Centralnog komiteta Radničke partije Severne Koreje, u izjavi objavljenoj severnokorejskim državnim medijima.

Dan ranije, zvaničnik severnokorejskog ministarstva spoljnih poslova upozorio je na "snažne naknadne mere" ako američko-južnokorejske vežbe ne prestanu.

Južnokorejski i američki zvaničnici već mesecima upozoravaju da je Severna Koreja u završnoj fazi priprema za njen sedmi nuklearni test od 2006. godine.

Portparol američkog Stejt departmenta Ned Prajs odbacio je u utorak poslednje pretnje Severne Koreje i ponovio dugogodišnje insistiranje Vašingtona da su zajedničke vojne vežbe odbrambene prirode.

"Nažalost, čini se da je to Severna Koreja koja poseže za još jednim izgovorom za provokacije koje je već preduzela, potencijalno za provokacije koje možda planira da preduzme u narednim danima ili nedeljama", rekao je Prajs.

Lee Džuhjun je doprineo pisanju ovog izveštaja.
XS
SM
MD
LG