Crna Gora, se kao članica NATO-a, u Vašingtonu tretira kao saveznik s kojim se otvoreno razgovara o gorućim pitanjima na Balkanu, u Evropi i šire, rekao je u intervjuu Glasu Amerike crnogorski ambasador u Vašingtonu Nebojša Kaludjerović. On je ocijenio da Crna Gora u proteklih godinu dana našla svoje mjesto u Alijansi i da ispunjava obaveze, na unutrašnjem i spoljnopolitičkom planu.
Put koji je počeo 29. novembra 2006. godine pozivom da pristupi Partnerstvu za mir, završio se petog juna 2017. godine u američkom Stejt departmentu, gdje je Crna Gora predala instrumente ratifikacije i formalno se pridružila Alijansi.
Posle godinu dana, Crna Gora je kao 29. članica, prisutna u razgovorima o globalnim bezbjednosnim pitanjima, ističe crnogorski ambasador u Sjedinjenim Državama Nebojša Kaluđerović.
„Mi kao članica NATO-a postali smo dio jednog velikog sistema u kojem na različite načine nalazimo svoju ulogu. Doprinos koji Crna Gora daje na raznim poljima i na raznim ključnim tačkama u svijetu je vrlo prepoznatljiv. „
Na spoljnopolitičkom planu, Crna Gora je i dalje aktivna u misiji Alijanse u Avganistanu, gdje planira da poveća učešće svojih vojnika za 50 odsto. Pripadnike vojske poslaće i na Kosovu i u Litvaniju.
„Možemo da kažemo i da će Crna Gora vojno biti prisutna i na istočnom krilu gdje će takođe sarađivati sa američkom vojskom na Baltiku. Mislim da ovdje posebno treba pomenuti ulogu koju KFOR igra na Balkanu, gdje njegov značaj za bezbjednost Kosova, Srbije i regiona podvlače i albanski i srpski političari i svi ostali. Crna Gora će tome doprinijeti sa učešćem dva oficira, što će biti još jedna potvrda značaja koji mi pridajemo regionalnoj stabilnosti.“
Pristupanje Alijansi takođe je označilo intenzivnu diplomatsku aktivnost sa Sjedinjenim Državama – posjete crnogorskih zvaničnika Vašingtonu, ali i potpredsjednika Majka Pensa Crnoj Gori.
„Mi sa Sjedinjenim Američkim Državama imamo tradicionalno dobre i prijateljske odnose i članstvo u NATO-u je samo dodatna potvrda tih odnosa. Ja ne vidim da se u tom smislu išta promijenilo sa novom administracijom. Naprotiv, možda bi se moglo reći da smo umjesto partnera sada postali saveznici.“
Punopravno članstvo, kako ocjenjuje Kaludjerović, ostavilo je i traga i na unutrašnjem planu.
„Znatno je manje i retrogradne retorike koja je preovladavala prije nego što smo postali punopravna članica NATO-a. Ta realnost je prihvaćena i potvrđena. U kojoj mjeri će ona biti shvaćena i od trećih faktora koji možda imaju malo drugačiju geostratešku matematiku, ostaje da se vidi. Ali Crnoj Gori je sada svakako lakše da na te i druge izazove odgovara pravovremeno kao punopravna članica NATO-a.“
Naredni spoljnopolitički prioritet za Crnu Goru je članstvo u Evropskoj uniji.
„Članstvo u Evropskoj uniji pretpostavlja dodatne reforme koje neće biti lagane i koje su zahtjevnije nego što su bile sa bilo kojom prethodnom zemljom.“
Crnogorski ambasador poručuje da su vlasti svjesne problema i izazova s kojima se suočavaju, ali ipak vjeruje da je zemlja na pravom putu što su prema njegovom mišljenju potvrdili i rezultati nedavno održanih predsjedničkih i lokalnih izbora.