Linkovi

Južnokorejski sud izdao nalog za pritvaranje opozvanog predsednika Juna


Arhiva - Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol govori u prostorijama svoje kancelarije u Seulu, Južna Koreja, 12. decembra 2024.
Arhiva - Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol govori u prostorijama svoje kancelarije u Seulu, Južna Koreja, 12. decembra 2024.

Južnokorejski sud odobrio je nalog za pritvaranje opozvanog predsednika Jun Suk Jeola, koji se suočava sa optužnicama za pobunu zbog pokušaja da uvede vanredno stanje u decembru.

Zapadni okružni sud u Seulu izdao je nalog u utorak, što je prvi put da se aktuelni predsednik Južne Koreje suočava sa hapšenjem, javljaju lokalni mediji.

Jun je opozvan sredinom decembra, čime su suspendovana njegova predsednička ovlašćenja dok Ustavni sud razmatra slučaj.

Pored opoziva, zajednički vladin istražni tim vodi istragu protiv Juna zbog pobune i zloupotrebe moći.

Jun je ignorisao tri odvojena obavezujuća poziva da se pojavi na saslušanju u okviru te istrage, što je dovelo do toga da sud u utorak izda nalog za privođenje.

Nakon što Jun bude priveden, vlasti će imati 48 sati da odluče da li da izdaju nalog za zadržavanje u pritvoru ili da ga puste, javila je novinska agencija Jonhap.

U saopštenju, Junovi advokati nazvali su nalog "nezakonitim" i rekli da će podneti zahtev Ustavnom sudu zemlje da zaustavi izvršenje naređenja.

Junov pravni tim odbio je da sarađuje sa istragom, tvrdeći da bi suđenje za opoziv trebalo da ima prioritet nad bilo kojim krivičnim postupkom.

Nalog za hapšenje važi do sledećeg ponedeljka. Ali nije jasno kada će biti učinjen bilo kakav pokušaj privođenja ili koliko će vlasti biti agresivne u pokušaju da izvrše nalog.

Predsednička služba bezbednosti je do sada sprečavala istražitelje da uđu u predsedničku kancelariju ili u Junovu zvaničnu rezidenciju radi pretresa koje je odobrio sud, pozivajući se na bezbednosne i vojne razloge.

Učesnici drže natpise tokom mitinga kojim se poziva Ustavni sud da razreši predsednika Jun Suk Jol u Seulu, Južna Koreja, u nedelju, 15. decembra 2024. Na natpisima je pisalo "Odmah uhapsite“. (AP Photo/Lee Jin-man)
Učesnici drže natpise tokom mitinga kojim se poziva Ustavni sud da razreši predsednika Jun Suk Jol u Seulu, Južna Koreja, u nedelju, 15. decembra 2024. Na natpisima je pisalo "Odmah uhapsite“. (AP Photo/Lee Jin-man)

Politički pritisak se, međutim, povećava na Juna da se povinuje istražiteljima.

U uvodniku u utorak, Čosun Ilbo, uticajni konzervativni dnevnik, iznosi da Jun "nema pravnih sredstava" da blokira sprovođenje naloga za hapšenje.

"Blokiranje njegovog izvršenja bi samo po sebi predstavljalo kršenje zakona i moglo bi da dovede do fizičkog sukoba", stoji u uvodniku, u kom se poziva Jun da se "dostojanstveno" suoči sa istragom.

U međuvremenu, vršilac dužnosti šefa južnokorejske vladajuće konzervativne Partije moći naroda u utorak je ocenio da je nalog za pritvaranje "za krajnje žaljenje".

Južnokorejski predsednici generalno uživaju imunitet na krivično gonjenje dok su na funkciji, osim u slučajevima koji uključuju pobunu ili izdaju.

Jun je proglasio vanredno stanje 3. decembra — što je prvi dekret takvog tipa otkako je Južna Koreja postala demokratska 1980-ih — ali su zakonodavci poništili naredbu za nekoliko sati.

Jun je rekao da je deklaracija bila neophodna da bi se poslala "snažna poruka" njegovim rivalima, koje je optužio da su simpatizeri Severne Koreje i da opstruišu njegove planove.

Njegovi protivnici optužuju Juna da pokušava da obnovi vojnu diktaturu Južne Koreje i kažu da je neophodno da ga što pre formalno ukloni sa funkcije.

Put napred, međutim, ostaje neizvestan. Ustavni sud ima 180 dana da donese odluku o Junovoj smjeni, ali s troje upražnjenih sudijskih mesta, svih šest preostalih sudija moraju jednoglasno da se slože da podrže opoziv.

Napori za imenovanje novih sudija su zaustavljeni, a opozicija preti opozivom uzastopnih vršilaca dužnosti predsednika koji odbijaju da ih odobre, što je podstaklo strah od produženog političkog zastoja koji je već naštetio ekonomiji Južne Koreje.

Prošle nedelje je vrednost južnokorejskog vona dostigla najniži nivo od 16 godina u odnosu na američki dolar, što je izazvalo zabrinutost zbog viših troškova uvoza energije i povećanja potrošačkih cena.

XS
SM
MD
LG