Desetine hiljada muslimana protestovale su u petak širom Bliskog istoka u znak podrške Palestincima a protiv izraelskih vazdušnih napada na Gazu, što povećava rizik od šireg regionalnog konflikta dok se Izrael priprema za moguću kopnenu ofanzivu.
U međuvremenu, jevrejske zajednice u Francuskoj i drugim zemljama organizovale su skupove u znak podrške Izraelu. Francuska i Njemačka zabranile su propalestinske proteste, a u nekoliko zapadnih zemalja - uključujući i Ameriku - pojačane su mjere bezbjednosti oko sinagoga i jevrejskih škola, ali i u muslimanskm zajednicama.
Od Amana u Jordanu do jemenske prijestonice Sane, muslimani su izašli na ulice poslije molitvi da bi izrazili nezadovoljstvo zbog izraelskih napada u ratu koji je počeo nakon što je Hamas iznenada napao Izrael u subotu.
U džamiji Al Aksa u Jerusalimu, izraelska policija dozvoljavala je ulazak samo starijih muškaraca, žena i djece, da bi umanjila mogućnost nasilja.
Novinar Asošijeted presa prenosi da je od 20 vjernika, koji su pokušavali da uđu u kompleks, policija dozvolila samo jednoj tinejdžerki i njenoj majki da uđu.
"Ne možemo da živimo, ne možemo da dišemo, ubijaju sve dobro u nama. Sve što je nama zabranjeno, njima je dozvoljeno", rekao je Ahmed Barbur, 57-godišnji čistač, kojem policija nije dozvolila da uđe u džamiju.
Al Aksa je treći najsvetiji vjerski objekat u islamu, i nalazi se na brdu svetom i za Jevreje i muslimane.
Policija je kasnije ispalila suzavac u Starom gradu i istočnom Jerusalimu. Iz palestinskog Crvenog krsta saopšteno je da je povrijeđeno šest osoba kojima je ukazana pomoć, a da su najmanje jednu prebili policajci.
U Bejrutu, hiljade pristalica Hezbolaha mahale su libanskim, palestinskim i zastavama te ekstremističke grupe koju podržava Iran. Uzivikivali su parole u znak podrške Gazi i uzvikivali "smrt Izraelu". Hezbolah je izvodio manje napade na Izrael od napada Hamasa, ali nije ušao u rat. Međutim, ekstremisti iz te grupe upozorili su da će pratiti američke i britanske ratne brodove u Mediteranu.
Američki zvaničnici, među kojima i predsjednik Džo Bajden, više puta su upozorili Iran i paravojne snage koje ta zemlja podržava na Bliskom istoku da se drže podalje od konflikta.
U Bagdadu, desetine hiljada ljudi okupile su se na centralnom trgu na protestu koji je sazvao uticajni šiitski sveštenik i politički lider Muktada al-Sadr.
"Neka ovi protesti zaplaše veliko zlo, Ameriku, koja podržava cionistički terorizam protiv naših voljenih u Palestini", poručio je al-Sadr u onlajn saopštenju.
Širom Irana, koji podržava Hamas i neprijatelj je Izraela, održani su protesti na kojima su paljene izraelske i američke zastave i uzvikivane parole "smrt Izraelu" i "smrt Americi".
Slične scene bile su i u Sani, u Jemenu i u Islamabadu, pakistanskoj prijestonici. Propalestinski skupovi planirani su i u nekim evropskim gradovima.
U Sjedinjenim Državama, pojačane su bezbjednosne mjere u jevrejskim i muslimanskim zajednicama uoči planiranih protesta.
Policija u dva najmogoljudnija američka grada - Njujorku i Los Anđelesu - saopštila je da će biti više policijskih patrola, naročito oko sinagoga i jevrejskih cenatara, mada vlasti tvrde da nema informacija o nekim specifičnim ili kredibilnim prijetnjama.
"Nema razloga za strah. Niko ne bi trebalo da mijenja svoju normalnu rutinu", rekla je u četvrtak guvernerka države Njujork Keti Hokal.
Gradonačelnik Njujorka Erik Adams rekao je da je njegov kabinet naložio policiji "da rasporedi dodatne resurse u školama i vjerskim objektima da bi se osiguralo da su bezbjedni". Dodao je da su dodatne policijske patrole podjednako raspoređene u jevrejskim i muslimanskim zajednicama.
U prijestonici Vašingtonu, održan je protest u znak podrške Izraelu i američkoj jevrejskoj zajednici kojem je prisustvovalo oko 200 ljudi. Noć ranije, oko zgrade američkog Kongresa je podignuta ograda. Protesta je bilo i u četvrtak na kampusima nekoliko američkih univerziteta. Protesti su održani u svijetlu izvještaja o napadima na studente s obje strane.
Zvaničnici zaduženi za nacionalnu bezbjednost su u Bijeloj kući u petak razgovarali o pripremama za zaštitu jevrejskih i muslimanskih zajednica širom zemlje, kao i zaštitu diplomatskih objekata u Vašingtonu i u gradovima u kojima se nalaze izraelski konzulati, uključujući Njujork i Los Anđeles.
"Trenutno, ni jedna od naših obavještajnih službi nema neku određenu informaciju o prijetnji po SAD zbog napada Hamasa na Izrael. Međutim, i dalje smo na oprezu zbog bilo koje moguće prijetnje" rekao je portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi.
U pripravnosti su i federalni organi za sprovođenje zakona.
"FBI je upoznat sa izvještajima o pozivima na globalnu akciju u petak, koji bi mogli da dovedu do protesta širom SAD. FBI ohrabruje građane da budu na oprezu", saopšteno je iz te agencije.
Pojačane mjere bezbjednosti, naročito zbog mogućeg rasta nasilja povezanog sa antisemitizmom i islamofobijom, uslijedile su posle napada ekstremista iz Hamasa na Izrael u kojem je poginulo više od 1.300 Izraelaca, a desetine zarobljene.
Izraelska vojska odgovorila je bombardovanjem Gaze, u kojem je poginulo gotovo 1.800 ljudi.