Linkovi

Projekcija raspodele poslaničkih mandata u Skupštini Srbije, izvor Republička izborna komisija
Projekcija raspodele poslaničkih mandata u Skupštini Srbije, izvor Republička izborna komisija

Izbori u Srbiji: RIK i CeSID izneli projekcije raspodele mandata u Skupštini Srbije

Građani Srbije glasali su na redovnim predsedničkim, vanrednim parlamentarnim, i redovnim izborima za odbornike u Skupštini Beograda i još 13 gradova i opština. Predsednik Aleksandar Vučić osvojio je drugi mandat u prvom krugu, a njegova Srpska napredna stranka najviše mandata u Skupštini Srbije.

CeSID: Izlaznost do 17 sati 45,1 odsto

Na predsedničkim i parlamentarnim izborima u Srbiji do 17 sati glasalo je 45,1 odsto birača, pokazuje projekcija izlaznosti koju su uradili Centar za slobodne izbore i demokratiju CeSID i Ipsos. Na svom Tviter profilu CeSID je naveo da je na parlamentarnim izborima 2020. do 17 sati na izborima glasalo 37,2 odsto birača, na predsedičkim izborima 2017. godine 40,9 odsto, a na parlamentarnim izborima 2016. 43,5 odsto.

Na osnovu informacija dobijenih od posmatrača, u periodu od 13 do 17 sati, CeSID je uočio ponavljanje nepravilnosti koje su zabeležene u toku dana. Najčešće su proceduralne nepravilnosti i odnose se na ubacivanje listića u pogrešne kutije, nepoštovanje koraka u sprovođenju izbora, na greške pri potpisivanju izvoda iz biračkih spiskova, ugrožavanje tajnosti glasanja (fotografisanje listića, snimanje glasanja), porodično glasanje i lakše incidente i verbalne sukobe, prenosi Fonet.

Grbović: Policija nije htela da uđe u prostorije gde su sedeli napadači; MUP demantuje

Lider Pokreta slobodnih građana (PSG) Pavle Grbović izjavio je na konferenciji za novinare da je napadnut ispred MZ Nova Galenika u Zemunu. Prema njegovim rečima, napad je usledio kada je pitao tri momka sa biračkim spiskom šta to nose, javlja Fonet. Nakon što je, kako kaže, dobio potvrdu da se radi o paralelnom biračkom spisku, Grbović im je predočio da je to krivično delo, na šta je jedan od momka odgovorio da je maloletan, te da ne može za to da odgovara. Grbović je rekao da su te mladiće pratili do mesnog odbora SNS i da je u međuvremenu pozvao policiju dva puta. On tvrdi kako je video da iz prostorijama mesne zajednice članovi odbora SNS beleže u paralelni birački spisak ko je izašao, kao i da je snimio te ljude koji to rade koristeći prostorije mesne zajednice.

Potom se grupi mladića pridružila još jedna, pa su počele uvrede i pretnje, kaže Grbović. Tvrdi da je prvo napadnuta članica PSG Nina Stojaković, koja je snimila incident, a potom i on i da je udaren u usnu, glavu i uho.

Lider PSG kaže da je policija došla posle pola sata i da policajci "nisu smeli da uđu u prostorije SNS ni u mesnu zajednicu".

MUP je saopštilo da je "iznenađen uvredama lidera Pokreta slobodnih građana Pavla Grbovića o navodnom neprofesionalnom postupanju policije", javlja Fonet. "Policija je odmah po dobijanju saznanja iz medija izašla na lice mesta. Mi obezbeđujemo biračka mesta, a ne stranke i nismo mogli da razdvajamo Grbovića i članove SNS okupljene ispred sedišta stranke u Zemunu", navodi MUP. U saopštenju se ističe da Grbović govori neistinu o postupanju policije "o čemu govori i činjenica da su policijski službenici obavili razgovor" sa svim učesnicima tog incidenta i pozvali ih da dođu u policijsku stanicu da daju izjavu. Grbović je, kako se navodi, "odbio da dođe u policijsku stanicu" i da izjavu tvrdeći da "nema poverenja u policiju", a potom je sa stranačkim kolegama otišao u KBC Zemun i zatim na konferenciju za novinare, ne odazivajući se pozivu da dođe u policijsku stanicu da da izjavu, što su ostali akteri incidenta učinili. Ministarstvo unutrašnjih poslova je pozvalo "sve učesnike u izbornom procesu da profesionalno, na zakonu zasnovano postupanje policije ne koristi u političkoj borbi".

RIK: Do 16 sati glasalo 41,6 odsto, glasanje protiče "bez većih problema"

Republička izborna komisija saopštila je da je do 16 časova, na teritoriji Srbije, na glasanje izašlo 41,6 odsto od ukupnog broja upisanih birača.

Direktor republičkog Zavoda za statistiku Miladin Kovačević precizirao je da je na teritoriji Vojvodine glasalo 44 odsto od upisanih birača, u Šumadiji i zapadnoj Srbiji 42,78 odsto, u južnoj i istočnoj Srbiji 42,11 odsto, a u Beogradu 38,5 odsto upisanih birača.

Predsednik RIK Vladimir Dimitrijević izjavio je da je u Beogradu i dalje niža izlaznost u odnosu na ostale regione Srbije.

On je rekao da “glasanje protiče bez većih problema, na demokratski način uređene države”.

“Mediji navode nekoliko incidenata koji se dešavaju, radi se o sukobima stranačkih aktivista i aktivista organizacija. Pozivam sve aktiviste stranaka i udruženja da smire strasti i da sprovedemo izborni dan bez sukoba”, rekao je Dimitrijević.

CRTA: Do 16 časova glasalo 42,1 odsto, zabeleženi "bugarski voz" i kupovina glasova

CRTA je saopštila da je do 16 časova na izlaznost na parlamentarnim izborima na nivou Srbije bila 42,1 odsto, a da je u Beogradu na parlamentarnim izborima do 16h glasalo 37,9 odsto.

Šef posmatračke misije CRTE Raša Nedeljkov kazao je da je izlaznost veća u odnosu na isti period 2020. i 2016. godine.

On je rekao da je CRTA na terenu zabeležila nekoliko nepravilnosti.

Ovi izbori su svakako svojstveni, imajući u vidu da smo do ovog trenutka podneli pet prijava policiji: dve prijave bugarskog voza u Surčinu i Kuli i tri prijave za kupovinu glasova u Žitorađi, Čukarici, Majdanpeku”, rekao je Nedeljkov.

On je naglasio da su "sporadične nepravilnosti zabeležene na 10 odsto biračkih mesta u Srbiji" i dodao da nije reč o trendu.

Posmatrači CRTE su uočili vođenje paralelne evidencije, nepravilnu pripremu biračkih mesta, povredu tajnosti glasanja, snimanje na biračkom mestu, nezakonito prisustvo neovlašćenih lica na biračkom mestu, precizirao je Nedeljkov.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG