Neki republikanski političari kritikovali su predsednika Trampa zato što, bez dokaza, iznosi tvrdnje da demokrate pokušavaju da "ukradu izbore", navodeći da Trampovi komentari podrivaju američki politički proces i temeljni princip da glasovi svih Amerikanaca treba da budu prebrojani.
Kongresmen Adam Kinzindžer, republikanac iz Ilinoisa, na Tviteru je napisao da predsednikove tvrdnje o prevaru "postaju besmislene." Ukoliko Tramp ima legitimne primedbe na izbore, one treba da budu zasnovane na dokazima i iznete pred sud, ocenio je Kinzindžer i poručio: "Prestanite da širite dezinformacije."
Republikanski guverner Leri Hogan, za koga se veruje da bi mogao da se kandiduje za predsednika 2024. godine, i često je kritikovao Trampa, izjavio je nedvosmisleno: "Nema odbrane za predsednikove večerašnje komentare kojima se podriva naš demokratski proces. Amerika broji glasove i moramo da poštujemo rezultat kao što smo uvek činili."
“Nijedni izbori niti osoba nisu važniji od naše demokratije", poručio je Hogan na Tviteru.
Marko Rubio, republikanski senator sa Floride, koji je nedavno govorio na Trampovom predizbornom mitingu, rekao je da "ako bilo koji kandidat veruje da neka države krši izborne zakone, ima pravo da ode na sud i iznese dokaze u prilog svoje tvrdnje."
Senator iz Jute Mit Romni, republikanski predsednički kandidat 2012. godine, ocenio je da je brojanje glasova često "dugo i frustrirajuće". Ako se prijave nepravilnosti, "one će biti istražene i na kraju će pitanje biti rešeno na sudovima", tvitovao je Romni. "Imajte veru u demokratiju, naš Ustav i građane Amerike."
Još nema pobednika na predsedničkim izborima u SAD. Demokratski izazivač Džo Bajden sve je bliži većini u Elektorskom koledžu, dok predsednik Donald Tramp zahteva da se prekine sa brojanjem glasova, a republikanci podnose tužbe, navodeći izborne nereglarnosti.
Bajden vodi u Elektorskom koledžu 253-214, dok je za pobedu i četvorogodišnji predsednički mandat neophodna većina od 270 glasova elektora. Međutim, još se broje glasovi u četiri države koje će odlučiti o pobedniku izbora - Džordžija i Pensilvanija u istočnom delu zemlje, i dve susedne zapadne države Arizona i Nevada.
Tramp vodi u dve istočne države, dok je Bajden u prednosti u dve na zapadu, ali nijedan od njih dvojice nema dovoljnu prednost da bi bio proglašen pobednikom u bilo kojoj od tih država.
Pensilvanija sa 20 elektorskih glasova je najveća od četiri i ako pripadne Bajdenu - izbori su završeni, a demokratski kandidat pobednik. Bajden može da osvoji Belu kuću i bez Pensilvanije, ukoliko pobedi u bilo koje dve od preostale tri države - Arizoni i Nevadi (u kojima vodi) ili Džordžiji. Predsednik Tramp nema taj luksuz, njemu je za pobedi neophodna Pensilvanija, uz Džordžiju, u kojoj vodi, ali i jedna od dve država na zapadu (u kojima zaostaje).
Na Tviteru, Tramp je zahtevao da se prekine brojanje glasova, ali ukoliko bi glasovi bili zamrznuti onako kako sada stoje, Tramp bi izgubio i postao tek treći američki predsednik u poslednje četiti decenije koji nije osvojio drugi mandat.
Istoričarka i upravnica Centra za američke studije Radina Vučetić i Stevan Nedeljković sa portala Američki izbori za Glas Amerike govore o tome na kakvo stanje u društvu ukazuje tesna trka i šta uzrokuje pojačana polarizacija.
Glas Amerike procenjuje da će predsednik SAD Donald Tramp osvojiti poslednji preostali elektorski glas u saveznoj državi Mejn, koja svoje glasove dodeljuje na osnovu ishoda u dva kongresna distrikta.
Prethodno je Glas Amerike predvideo da će tri glasa u toj državi na krajnjem severoistoku SAD pripasti Džou Bajdenu, koji je dobio više glasova u prvom kongresnom distriktu (što mu je donelo jedan glas) i ukupno u državi (što mu je donelo dva elektorska glasa). Sada je predsednik Tramp dobio poslednji preostali glas, jer je osvojio više glasova u drugom kongresnom distriktu.
Pre četiri godine, odnos je bio isti - tri glasa za tadašnju demokratsku kandidatkinju Hilari Klinton i jedan za Trampa.
Još šest država ostaju neproglašene: Pensilvanija (20 glasova), Džordžija (16), Severna Karolina (16), Arizona (11), Nevada (6) i Aljaska (3). Trenutno Bajden ima 253, a Tramp 214 elektorskih glasova. Za pobedu je potrebno 270.