Linkovi

Još bez dogovora vlasti i opozicije o izbornim uslovima, odluku o izlasku na izbore opozicija saopštava u petak


Konsultacije predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić o daljem radu na primeni preporuka ODIHR iz Konačnog izveštaja Misije za posmatranje parlamentarnih izbora (foto: Milica Vučković / Fonet)
Konsultacije predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić o daljem radu na primeni preporuka ODIHR iz Konačnog izveštaja Misije za posmatranje parlamentarnih izbora (foto: Milica Vučković / Fonet)

Po završetku četvrtog sastanka o poboljšanju izbornih uslova održanom u utorak u Skupštini Srbije, predstavnici koalicije "Srbija protiv nasilja" (SPN) saopštili su da nema političke volje vlasti za postizanje dogovora koji bi, kako su naveli, podrazumevao pomeranje beogradskih i preostalih lokalnih izbora na jesen.

Kažu i da "nema više vremena za poboljšanje izbornih uslova", te da će odluku o tome da li će izlaziti na izbore 2. juna javnosti saopštiti u petak.

S druge strane, predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić kaže da je ton sastanka bio "nikada bolji", ali da dogovor nije postignut jer se ceo dijalog sveo na pitanje datuma organizovanja izbora.

Šefica poslaničke grupe Stranke slobode i pravde i potpredsednica te stranke Marinika Tepić kazala je na konferenciji za medije da se ni na poslednjem sastanku "nije maklo dalje od početka".

„Svi su ostali pri svojim stavovima, Srbija protiv nasilja je ostala pri našem poslednjem stavu – iznašli smo rešenje, ponudili smo ga juče u formi Ustavnog zakona u kojem postoji i ustavno-pravni okvir da se lokalni izbori, sa beogradskim odlože za jesen, zato što smo od početka insistirali - prvo uslovi pa onda izbori, rekla je Tepić.

Dan ranije, ta koalicija predložila da izbori za odbornike Skupštine grada Beograda i skupštine svih opština, gradova i gradskih opština u Srbiji budu održani u istom danu, najranije šest meseci od ispunjenja svih preporuka ODIHR, a najkasnije do kraja 2024. godine.

Kako su naveli - to bi moglo da se obezbedi izmenama i dopunama Ustavnog zakona.

To je na konferenciji za medije 16. aprila potvrdila i predsednica srpskog parlamenta Ana Brnabić, dodajući da predlog ne prihvata - tvrdeći da je suprotan Ustavu Srbije.

Reagovala je i ministarka pravde Srbije u tehničkom mandatu Maja Popović, rekavši da je "šokirana" takvim predlogom opozicije.

"Šokirana sam pre svega nepoznavanjem samog Ustava Republike Srbije. U skladu sa članom 205. Ustava, Ustavni zakon donosi se za sprovođenje promene Ustava, i ne može se donositi po onim pitanjima koje nisu predmet ustavnih promena", navela je Popović.

Tepić je navela da taj predlog koalicije o izmeni Ustavnog zakona "nije iznenađenje, nego iznuđeno rešenje zbog svih prethodnih odbijanja Brnabić da političkom voljom probaju da izađu iz političke krize".

Prema njenim rečima, koalicija Srbija protiv nasilja "nije licitirala datumom, ni nekim preciziranim rokom, već im je bilo važno da se ispune preporuke ODIHR pre raspisivanja izbora".

Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić i lider Narodnog pokreta Srbiej Miroslav Aleksić (foto: Milica Vučković / Fonet)
Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić i lider Narodnog pokreta Srbiej Miroslav Aleksić (foto: Milica Vučković / Fonet)

Tepić je dalje rekla da nije tačna izjava Ane Brnabić da je prihvatila sve uslove osim onog koji je tiče održavanja beogradskih i lokalnih izbora u isto vreme.

„Ona nije prihvatila ni komisijski format rada za birački spisak. Mi smo tražili pravnu sigurnost da komisija bude zakonski definisana, a ne da bude na nekom nivou podgrupe nekog tela Skupštine. Ono što smo danas dobili kao predlog je u formi nekog pododbora ili podgrupe unutar skupštinskog odbora za koji se ne zna ni koje su nadležnosti, ni koji je mandat, ni koji je obuhvat rada. Nije tačno ni da su prvi zahtev usvojili, a drugi koji je bio usmeren na javni servis, je nestao u međuvremenu, nisu ga ni pomenuli“, dodala je ona.

Tepić je zaključila obraćanje najavom da će koalicija SPN u petak izaći u javnost sa odlukom da li će učestvovati na beogradskim izborima.

„Oni (vlast) imaju još dva dana, da vidimo da li će shvatiti ozbiljnost situacije… Za njih je sve odlično, nema migracije birača, sve je odlično, samo se mi tu nešto ljutimo. Mi smo, nadilazeći sav užasan govor prema opoziciji, ipak želeli da zbog građana i društva učestvovali u razgovorima u želji da izađemo ove političke krize. Čekamo petak “, zaključila je Tepić.

Ponoš: Usaglasili smo se da nema vremena za popravku izbornih uslova

Predsednik stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš naveo je da su se vlast i opozicija saglasili da nema vremena da se poprave izborni uslovi do 2.juna, a da je to, na neki način konstatovano i u izveštaju koji je dostavio ODIHR.

"Vlast je odlučila da ide na izbore sa nama ili bez nas. Možemo da sačekamo još dan ili dva, ali pod ovim uslovima mi na te izbore ne možemo da izađemo", rekao je on.

Zdravko Ponoš i Zoran Lutovac (foto: Milica Vučković / Fonet)
Zdravko Ponoš i Zoran Lutovac (foto: Milica Vučković / Fonet)

Kazao je i da mu ono što su čuli na današnjim kosultacijama "ne uliva nikakvo poverenje da će doći do nekog napretka".

Brnabić: Nismo postigli dogovor jer se sve svelo samo na datum izbora

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je na odvojenoj konferenciji za medije da je, u smislu konstruktivnosti i razmene argumenata poslednji sastanak vlasti i opozicije "bio najbolji do sada", ali da dogovor nije postignut "jer se sve svelo na razgovore o datumima".

"Nešto više smo pričali o izbornim uslovima, ali ultimativno je na kraju postavljen datum. Ne birački spisak, ne ODIHR preporuke, da li treba da se implementiraju pre ili kasnije...", rekla je ona dodajući da ni opozicija sama ne razume šta su njihovi zahtevi s obzirom na to da su ih, kako je rekla - tokom tri nedelje trajanja razgovora više puta menjali.

Konsultacije predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić o daljem radu na primeni preporuka ODIHR iz Konačnog izveštaja Misije za posmatranje parlamentarnih izbora (foto: Milica Vučković / Fonet)
Konsultacije predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić o daljem radu na primeni preporuka ODIHR iz Konačnog izveštaja Misije za posmatranje parlamentarnih izbora (foto: Milica Vučković / Fonet)

Brnabić je rekla da će izbori u Beogradu biti održani 2. juna, kada im je zakonski rok.

"Ukoliko licitiramo sa datumom izbora u Beogradu, i želimo da se oni dodatno pomere, sada ne više na jesen, već ne znamo tačno kog datuma, a imajući u vidu da Grad Beograd u ovom trenutku funkcioniše pod vođstvom Privremenog organa, sa privremenim finansiranjem praktično šest meseci - kakav bi to signal dalo Beograđanima. Kakvu bi ozbiljnost ili neozbiljnost pokazalo kad bi mi rekli da grad ove veličine treba da funkcioniše u nekom privremenom statusu više od godinu dana", rekla je Brnabić i dodala da objašnjenje za to nije dobila.

Predsednica Skupštine Srbije je najavila je i da će ta institucija formirati dva radna tela.

"Jedno radno telo će se baviti izmenama i dopunama svih relevantnih zakona kojima se primenjuju ODIHR preporuke iz finalnog izveštaja i iz ranijih izveštaja, u skladu sa onim na šta su nam pažnju obratile organizacije civilnog društva. I drugo radno telo koje će se baviti vršenjem uvida, kontrole i nadzora nad biračkim spiskom, i po potrebi revizijom", objasnila je Brnabić.

Rekla je i da se nada da će predstavnici opozicije okupljeni oko "Srbija protiv nasilja" učestvovati u radu tih tela, poput predstavnika grupe "Mi-glas iz naroda".

Vučić se sastao sa direktorom ODIHR: Demokratija je proces koji ostavlja prostor za poboljšanja na svim poljima

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u sredu sa direktorom Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) Mateom Mekačijem, a kako je saopštio na svom instagram profilu - imali su "otvoren razgovor".

Vučić je napisao da je sa Mekačijem, koga je nazvao "dobrim poznavaocem prilika u Srbiji koje prati još od 2012. godine", razgovarao o svim aspektima preporuka, kao i o mogućim rešenjima u pojedinim otvorenim pitanjima, čime bi se, kako je dodao -"doprinelo atmosferi većeg međusobnog poverenja, ali i veće odgovornosti svih aktera".

"Istakao sam da demokratija, kao proces koji se stalno razvija, uvek ostavlja prostor za poboljšanja na svim poljima od značaja za građane, pa tako i za unapređenje izbornog procesa, kao najvažnije osnove za izražavanje slobodne volje birača", napisao je Vučić.

U tekstu su korišćeni pojedini materijali agencije Fonet i portala N1.

XS
SM
MD
LG