Veliki broj Amerikanaca aktivno izbegava kontakte sa drugima kako bi se zaštitili od koronavirusa, pokazuje istraživanje agencije Asošiejted pres i Centra za istraživanje javnog mnjenja NORC. Većina saveznih država u SAD je naredila stanovnicima da ostanu kod kuće.
Njih čak 94 odsto kaže da izbegava okupljanje u većim grupama, dok 86 odsto kaže da izbegava druge ljude koliko god je to moguće.
Istraživanje pokazuje da se sve više Amerikanaca izoluje, da češće peru ruke i izbegavaju da dodiruju lice. Polovina ispitanika kaže da su "ekstremno ili veoma zabrinuti da bi mogli da budu zaraženi koronavirusom", što je veći broj ljudi nego sredinom marta - 31 odsto.
Zabrinutost raste sa brojem obolelih ili umrlih od Kovida19.
Izbegavanje kontakata "stvar zdravog razuma"
U većini saveznih država važi naređenje stanovnicima da ostanu kod kuće, dok su nekim državama takva naređenja izdata na nivou gradova ili okruga.
Ali, nema mnogo razlike u ponašanju stanovnika u državama u kojima postoji to naređenje ili u onima gde toga nema - i jedni i drugi su rekli da izbegavaju kontakte sa ljudima.
"Za mene je to stvar zdravog razuma", kaže Ričard Voker sa Floride, države u kojoj je tek prošle nedelje doneto naređenje da se ostaje kod kuće.
Ipak, bez obzira na pojačan oprez većine ljudi, partijske razlike ostaju. Republikanci se mnogo manje plaše inficiranja koronavirusom od demokrata. Čak 61 odsto demokrata kažu da su "veoma zabrinuti" dok se tako izjasnilo skoro duplo manje republikanaca - njih 35 odsto.
Obustavljanje poslova i zatvaranje firmi zbog pandemije uticalo je na veliki broj radno sposobnih Amerikanaca.
Skoro 23 odsto ispitanika kaže da je bar jedan član njihove porodice ostao bez posla, 38 odsto da rade manje sati, 27 odsto je uzelo neplaćeno odsustvo, a 26 odsto radi za manju platu.
Skoro polovina radno sposobnih ispitanika kaže da su u domaćinstvu izgubili najmanje jednu platu.