Hamas je u petak objavio imena četiri Izraelke koje drži kao taoce i koje planira da oslobodi u subotu u zamenu za palestinske zatvorenika. To je druga runda razmene talaca za zatvorenike u skladu sa sporazumom o primirju Izraela i Hamasa.
Četiri žene - Karina Ariev, Danijela Gilboa, Nama Levi i Liri Albag su pripadnice izraelske vojske koje je Hamas oteo iz baze Nahal Oz 7. oktobra 2023.
Očekuje se da razmena počne u subotu popodne. Prvog dana prekida vatre, 19. januara, oslobođeno je troje izraelskih talaca u zamenu za 90 palestinskih zatvorenika.
U prvoj fazi sporazuma o prekidu vatre, od Hamasa se očekuje da oslobodi 33-je talaca u zamenu za zatvorenike koje drži izrael, kao i za veću humanitarnu pomoć Gazi i povlačenje izraelske vojske sa nekih delova te teritorije.
Rat Izraela i Hamasa počeo je upadom militanata u Izrael kada je ubijeno 1.200 ljudi, a 250 su oteti kao taoci. Usledila je kontraofanziva Izraela na Gazu u kojoj je do sada stradalo više od 47.000 Palestinaca, prema podacima lokalnog ministarstva zdravlja koje tvrdi da su barem polovina od tog broja žene i deca. Zbog izraelske ofanzive većina terirorije je sravnjena sa zemljom i stanovništvo je raseljeno.
Pred novu razmenu u subotu, Kancelarija za ljudska prava UN je upozorila na sve veće nasilje na Zapadnoj obali koje se dešava tokom primirja u Gazi.
Od utorka, na Zapadnoj obali je ubijeno najmanje 12 Palestinaca, a 40 ih je ranjeno i "većina njih, prema izveštajima, nije bila naoružana", upozorio je portparol kancelarije UN Tamen Al-Ketan.
"Jako je zabrinjavajuće da to što se sada dešava na Zapadnoj obali može imati uticaja na primirje u Gazi. Važno je da se primirje održi", ističe on.
Stotine stanovnika Dženina na Zapadnoj obali pobeglo je iz domova nakon što je izraelska vojska uništila njihove kuće u akciji koja traje već nekoliko dana.
Izraelska vojska saopštava da je operacija u Dženinu usmerena na militante koje podržava Iran, a koji se nalaze u izbegličkom kampu u blizini tog grada.
"Brinu nas i komentari izraelskih zvaničnika o planovima da se prošire naselja na Zapadnoj obali, što je novo kršenje međunarodnog prava. Podsećamo da naseljavanje izraelske populacije na okupiranim teritorijama takođe doprinosi ratnom zločinu", kaže Ketan.
Izrael je okupirao zapadnu obalu reke Jordan, koju Palestinci vide kao centar nezavisne države, od Bliskoistočnog rata 1967.
Većina zemalja vidi jevrejska naselja koja su tamo izgrađena kao nelegalna, dok Izraelci kažu da po Bibliji imaju pravo na tu zemlju.