Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj doputovao je u četvrtak u Kinu, s ciljem da primeni strategiju "smanjivanja rizika" evropskog bloka sa svojim najvećim trgovinskim partnerom, dok postavlja temelje za planirani samit ove godine.
Poseta se događa samo nekoliko dana pošto je izbio sukob između Izraela i Hamasa, što je navelo Borelja da sazove hitan sastanak evropskih ministara spoljnih poslova. Kina je pozvala sve strane da "obustave vatru".
Boreljova poseta, koja je odlagana dva puta ove godine - a očekuje se da će trajati do subote - obuhvatiće razgovore sa kineskim ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i baviće se pitanjima uključujući bilateralne odnose, globalne izazove i trgovinu.
EU je saopštila da bi poseta - poslednja u nizu dijaloga između EU i Kine na visokom nivou - "trebalo da kulminira na samitu EU - Kina kasnije ove godine".
"Upravo sam sleteo u Kinu da kopredsedavam strateškim dijalogom EU - Kina sa mojim kolegom ministrom Vang Jijem", rekao je Borelj na svom verifikovanom nalogu na platformi društvenih medija Eks, nekadašnjem Tviteru.
"Važna poseta radi razgovora o odnosima EU i Kine, ključnim regionalnim i globalnim izazovima sa zvaničnicima vlastima, stručnjacima i predstavnicima biznisa", dodao je on.
Odnosi između EU i Kine su veoma zategnuti od početka ruske invazije na Ukrajinu prošlog februara, koju Peking nije osudio.
Umesto da potpuno zaustavi dijalog, Brisel se zalaže za pristup sa Pekingom koji balansira zabrinutost zbog previše oslanjanja EU na Kinu, a istovremeno održava veze sa drugom po veličini svetskom ekonomijom.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen definisala je tu poziciju kao "ukidanje rizika, a ne razdvajanje" od Kine.
"Turbulentni" svet
Portparol ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je novinarima da "Kina pozdravlja" Boreljovu posetu, dodajući da će ona "dati novi podsticaj zajedničkim naporima dve strane da se suoče sa izazovima i održe svetski mir i stabilnost".
"Svet se trenutno suočava sa nestabilnom i turbulentnom situacijom", rekao je Vang.
"Kina i EU, kao dve velike globalne sile, tržišta i civilizacije, imaju široke zajedničke interese u... promovisanju globalnog razvoja i prosperiteta i unapređenja ljudske civilizacije".
Ursula fon der Lajen - koja je u aprilu bila u svojoj zvaničnoj poseti Kini - objavila je prošlog meseca da EU pokreće istragu o subvencijama koje Peking daje svojoj industriju električnih vozila, koja se razvija velikom brzinom.
Evropski lideri su rekli da su kineske subvencije rezultirale nelojalnom konkurencijom na njihovom automobilskom tržištu.
Ali Peking je kritikovao istragu, upozoravajući da će to naneti štetu trgovinskim odnosima Kine sa blokom.
Ranije ovog meseca, EU je pobrojala osetljive tehnologije koje mora da brani od rivala, uključujući veštačku inteligenciju.
Razgovori tokom Boreljove posete će verovatno uključiti i dijalog o tekućem ratu u Ukrajini. Kina je nastojala da se pozicionira kao neutralna strana, ali je EU kritikovala njen stav.
Komesar bloka za trgovinu Valdis Dombrovskis rekao je da stav Pekinga "utiče na imidž zemlje" tokom svoje posete Kini prošlog meseca.