Linkovi

Kompanija Džul platiće više od 460 miliona zbog marketinga namenjenog mladima


Kartridži za e-cigarete Džul u prodavnici u Atlanti, 26. septembra 2019. Foto: Rojters /Elijah Nouvelage/ARHIVA
Kartridži za e-cigarete Džul u prodavnici u Atlanti, 26. septembra 2019. Foto: Rojters /Elijah Nouvelage/ARHIVA

Proizvodjač elektronskih cigareta Džul (Juul Labs Inc) platiće odštetu od 462 miliona dolara šest država i američkoj prestonici Vašingtonu, odnosno okrugu Kolumbija, zbog uloge koju je imao u velikom rastu broja mladih korisnika tih cigareta.

Dogovor sa državama Njujork, Kalifornija, Kolorado, Ilinois, Masačusets, Nju Meksiko i sa okrugom Kolumbija je najnovija u niz pogodbi koje je Džul postigao kako bi se rešile tužbe u vezi sa načinom na koji je kompanija reklamirala svoje proizvode sa nikotinom koji brzo izazivaju zavisnost. Kritičari tvrde da je Džul nastojao da privuče decu suviše mladu da bi bili pušači.

Kao i u slučaju nekih ranije postignutih pogodbi, najnovija uključuje restrikcije na marketing i distribuciju proizvoda kompanije. Na primer, zabranjeno joj je direktno ili indirektno reklamiranje usmereno ka mladima, što uključuje svakoga mlađeg od 35 godina. Džul će takođe ograničiti broj svojih proizvoda koji mogu da se kupe u prodavnicama ili preko interneta.

ARHIVA - Državna tužiteljka Njujorka Letiša Džejms na konferenciji za novinare 21. septembra 2022. u Njujorku. (Foto: AP/Brittainy Newman)
ARHIVA - Državna tužiteljka Njujorka Letiša Džejms na konferenciji za novinare 21. septembra 2022. u Njujorku. (Foto: AP/Brittainy Newman)

Džul je izazvao nacionalnu krizu javnog zdravlja tako što je svoje proizvode koji izazivaju zavisnost stavio u ruke maloletnika i uverio ih da su bezopasni", saopštila je državna tužiteljka Njujorka Letiša Džejms. "Danas plaćaju cenu za štetu koju su izazvali."

Portparolka kompanije je izjavila da je, današnjom pogodbom, kompanija sa sedištem u Vašingtonu, "skoro potpuno razrešila sve svoje pravne obaveze i procese iz prošlosti i obezbedila sigurnu budućnost."

Ona je dodala da je broj maloletnih korisnika proizvoda Džul opao 95% od 2019. godine, na osnovu nacionalne studije o pušenju kod mladih. Međutim, prema proceni Centara za kontrolu bolesti, pošto su studije za vreme pandemije kovida sprovođene preko interneta, umesto u samim školama, rezultati ne mogu da se porede sa ranijim godinama.

Džul je pre oko pet godina dospeo na vrh na tržištu elektronskih cigareta u SAD zahvaljujući popularnim ukusima kao što su mango, menta i slatkiš krem brule. Međutim, usponu startap kompanije je pre svega doprinelo konzumiranje cigareta od strane tinejdžera, od kojih su neki brzo postali zavisni od Džul proizvoda koji sadrže visoki procenat nikotina.

Roditelji, školske uprave i političari su u velikoj meri okrivili tu kompaniju za veliki broj maloletnih korisnika e-cigareta.

Glavni tužilac okruga Kolumbija Brajan Švolb saopštio je da je Džul "znao koliko su opasni njihovi proizvodi i da su aktivno pokušali da zataškaju tu medicinsku istinu."

Kompanija je prošlog septembra pristala da plati skoro 440 miliona dolara, u periodu od šest do deset godina, posle dvogodišnje istrage koju su sprovele 33 države o reklamiranju proizvoda za "vejpovanje" sa visokim sadržajem nikotina mladima. Ta suma je činila oko 25% prodaje Džul proizvoda u SAD 2021. godine, koja je iznosila 1,9 milijardi dolara.

Tri meseca kasnije, kompanije je saopštila da je osigurala investiciju kako bi poravnala hiljade tužbi zbog elektronskih cigareta koje su podigli pojedinci i porodice korisnika Džul cigareta, škole, gradske vlade i starosedelačka, indijanska plemena. Kompanije je nedavno pristala da plati Zapadnoj Virdžiniji odštetu od 7,9 miliona dolara, a prošlog meseca je platila Čikagu 23,8 miliona kao nagodbu u još jednom procesu.

XS
SM
MD
LG