Nekoliko sati kasnije, policija je ubila jednog osumnjičenog a uhapsila jednu osobu, nakon što je zaustavila terensko vozilo kojim su napadači pobegli. U toku je operacija hapšenja preostalog napadača u jednom naselju blizu mesta gde se odigrala pucnjava.
Šef policija San Bernandina, Džerod Burguan, izjavio je da su napadači došli u centar za obuku "spremni da ubiju" i da su nosili puške. On je pucnjavu opisao kao "čin domaćeg terorizma" ali je dodao da ne zna šta je mogao da bude motiv za napad. Takodje nije naveo da li su poginuli i ranjeni radili u centru ili su bili klijenti koji su dolazili na obuku.
Jedan zvaničnik FBI na mestu napada izjavio je da istražitelji ne znaju u ovom trenutku da li je napad povezan sa medjunarodnim terorizmom.
Mesto u kome se odigrala pucnjava, Inland Regional Center, osnovano je pre više od 40 godina da bi se pomagalo osobama sa problemima u razvoju.
Predsednik Obama je u izjavi za TV mrežu Si-Bi-Es izjavio da Sjedinjene Države imaju obrazac masovnih pucnjava koji ne postoji nigde drugde u svetu. On je dodao da je moguće preduzeti korake da zaštiti bezbednost Amerikanaca, dodajući da zvaničnici na svakom nivou vlade treba da se ujedine i saradjuju na dvostranačkoj osnovi kako bi ovakve pucnjave postale retki incidenti umesto uobičajene pojave u SAD.
Dvoje vodećih kandidata u američkoj predsedničkoj trci reagovalo je na Tviteru. Demokrata Hilari Klinton poručila je da "odbija da prihvati ovo kao normalu" i dodala da se mora preduzeti akcija da bi se odmah zaustavilo oružano nasilje."
Dok detalji o napadu još pristižu, republikanac Donald Tramp ocenio je da situacija deluje "veoma loše" i poželeo sreću policajcima na mestu dogadjaja.
Pucnjava u Kaliforniji dogodila se manje od nedelju dana pošto je jedan naoružani muškarac ubio troje ljudi a ranio devet u klinici organizacije "Planirano roditeljstvo" u Kolorado Springsu u Koloradu. U oktobru je napadač ubio devet osoba u koledžu u Oregonu a u junu je mladi belac ubio devetoro crnaca u crkvi u Južnoj Karolini.