Brazil proizvodi više kafe nego ijedna druga zemlja na svetu. Sada Brazilski poljoprivrednici žele da ljubitelji kafe vide Brazil kao proizvođača najboljih vrsta kafa na svetu. Novinar Glasa Amerike posetio je region gde se uzgaja kafa u državi Sao Paolo i gde se poljoprivrednici trude da zadovolje velika očekivanja ljubitelja kafe.
Prinos kafe stigao je na farmu Žoze Renata Sera u Gari. Posle žetve, Brazilska zrna kafe se suše na suncu tri dana, pre nego što se šalju na preradu. Kasnija zrna kao što su ova se obično skupljaju kada padnu na zemlju, pa tako zahtevaju najnižu cenu. Sera takođe uzgaja zrna visokog kvaliteta. Kao i drugi poljoprivrednici, on planira da ih proizvodi još više.
„Brazil proizvodi 50 odsto kafe na svetu. Polovina brazilske proizvodnje je veoma lošeg kvaliteta, ali to se sada menja.“
Promena počinje ovde u rasadniku. Svake godine, Sera menja neke od najstarijih biljaka kafe sa onima koja mogu da rode bolju, skuplju kafu.
„Poljoprivrednik mora da bude spreman za brze promene, da pronađe biljke koji su otporne na bolesti i čiji plod donosi više kafe.“
Potražnja za kafom sve je veća i svetske cene kafe su skočile ove godine. Poljoprivrednici širom sveta imaju koristi od visokih cena. Brazil je takođe dobio podsticaj ove godine, kada su ga američki finansijski eksperti svrstali u odabranu grupu proizvođača kafe čija se zrna prodaju na robnim berzama. To je stvorilo unosne prilike ali i izazove za brazilske poljoprivrednike.
„Svako danas želi gurmanske proizvode. Ljudi ne žele isprana zrna koja su sakupljena sa zemlje. Oni žele kvalitetnu aromu i ukus.“
Paulo Piankasteli i njegova žena Žuliana takođe vide povoljne prilike. Žulianin otac je zasadio kafu na ovoj farmi pre nekoliko godina. Sada oni imaju i svoju u obližnjoj državi Minas Žerais. Par je rizikovao jer je napustio uspešne karijere u bankarskoj industriji. Ali oni imaju plan.
„Ako pokažemo da naša kafa dolazi iz poznatog regiona koji uzgaja kafu i koristi metode korisne za životnu sredinu, možemo da je prodajemo po visokim cenama.“
Cilj je da se koristi najnovija poljoprivredna tehnologija. Umesto da se oslanjaju na kišnicu, oni planiraju da instaliraju sisteme za navodnjavanje i fertilizaciju. Oni takođe istražuju metode za organsku proizvodnju i održavanje. Iako je skuplja nego tradicionalna farma, zarada bi mogla da bude veća.
„Pitanje je da li će cene ostati visoke dok naša farma ne počne da proizvodi za tri godine.“
Žoze Renato Sera veruje u budućnost Brazila. On savetuje Piankasteli i druge brazilske poljoprivrednike.
„Kažem mojim klijentima da jedini način da prežive na ovom tržištu jeste da proizvode što više visoko kvalitetne kafe koje mušterije žele da piju.“
U Brazilu, zrna te promene već rastu.